Drive it Day 2024 - dzień jeżdżenia zabytkiem (14.06.2024r.)

Zapraszamy do udziału w corocznym Drive it Day. W tym roku naszą zabawę w jeżdżenie zabytkiem przez cały dzień zaplanowaliśmy 14 czerwca.

To już jedensta edycja polskiej wersji święta Drive it Day. Tego dnia wszyscy właściciele zabytkowych maszyn wyjeżdżają nimi na drogi i starają się je używać jak zwykłe pojazdy.

Pomysł na Drive it Day pochodzi z Wielkiej Brytanii, a dzięki Automobilklubowi Beskidzkiemu i Polskiemu Związkowi Motorowemu w naszym kraju pojawił się w 2009 roku. Z roku na rok pomysł zatacza coraz większe kręgi, a jej patronami zostały m. in. czasopisma branżowe, takie jak Automobilista.

W Polsce dzień jeżdżenia zabytkiem zawsze odbywał się w pierwszym lub drugim tygodniu czerwca. Od kilku lat DiD odbywa się w piątki, łącząc dzień powszedni z początkiem weekendu. W tym sezonie wybraliśmy 14 czerwca. 

Idea przedsięwzięcia polega na tym, aby raz w roku zmobilizować wszystkich właścicieli zabytkowych pojazdów do wyjechania nimi na drogi publiczne. Dzięki temu miłośnicy aut zabytkowych i klasycznych mogą pokazać, że ruch weterański jest naprawdę prężny i duży, a ich pojazdy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i zdecydowanie lepiej czują się na ulicach niż w muzeum czy na wystawach. Poza tym barwne, nietypowe i po prostu ładne maszyny sprawiają, iż tego dnia ulice są piękniejsze.

Zachęcamy do wyciągnięcia z garażu swojego wiekowego pojazdu i przyłączenia się do naszej akcji! Jeśli posiadasz samochód lub motocykl zabytkowy, poruszaj się nim przez cały dzień, jak „zwykłym” pojazdem. W końcu do tego został kiedyś stworzony. W piątek, 14 czerwca, pojedź nim do pracy, do sklepu, na targ, na kawę z chłopakiem lub dziewczyną, załatwić sprawy w urzędzie. Renault 4 pojedź do piekarni po bagietki, Fiatem Dino zrób zakupy w centrum handlowym, Fordem Taunusem podjedź do cukierni na lody i kawkę, WSK-ą pojedź na pocztę wysłać pocztówkę do babci lub wujka, BMW E21 zabierz chłopaka lub dziewczynę na randkę do kina lub kawiarni, wraz z Warszawą 223 i całą rodziną pojedź na obiad do ulubionego baru mlecznego, klasycznym BSA odwiedź ciekawe miejsce turystyczne w regionie, a Mercedesem W123 wybierz się na piknik nad rzekę. Możliwości jest wiele. Najważniejsze by się ruszyć zabytkiem, gdziekolwiek.

Podczas Drive it Day chodzi nie o samo pojechanie na zlot czy rajd, ale o użytkowanie zabytkowego pojazdu tak jak normalnego, współczesnego auta. Jeśli używasz swojego zabytku na co dzień to świetnie, ale tego dnia chodzi o tych, którzy zazwyczaj nie używają ich zbyt często (a takich ludzi jest zdecydowana większość). 

Z pewnością wiele grup i klubów tego dnia wieczorem zorganizuje wspólne przejazdy przez swoje miejscowości. Prosimy o nadsyłanie Waszych pomysłów na ten dzień – będziemy je publikować na naszych stronach i na Facebooku. Na mediach społecznościowych koniecznie ozaczajcie PZM i PojazdyZabytkowePZM oraz wpisujcie #driveitday2024. 

Pojazdy zabytkowe: 

News

Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych w pigułce
Zapewne wielu z Was zastanawiało się niejednokrotnie, czy wziąć udział w jakimś... więcej
Góry, piękne trasy i przepiękne maszyny. W środę startuje Beskidzki Rajd Pojazdów Zabytkowych
Bielsko-Biała słynie nie tylko z kreskówek, pięknych widoków i zabytków... więcej
Śladami aliantów i partzantów, czyli jak było na Magnecie
W miniony weekend miałam ogromną przyjemność uczestniczyć, wraz z załogą... więcej
Le Mans w Wielkiej Brytanii, czyli jak Polak wystartował w święcie VSCC
Kilka tygodni temu zapowiadaliśmy, że Aston Martin International z 1930 roku... więcej
Wystartowały zapisy na Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych
Wiele osób twierdzi, że to najlepsza impreza dla pojazdów klasycznych w Polsce... więcej
XI Motozłaz - IV runda MPPZ - zaproszenie
Federacja Zmotoryzowanych zaprasza na XI Motozłaz będący IV rundą MPPZ w... więcej
Strefa Czystego Absurdu, czyli jak poruszać się zabytkiem po warszawskiej SCT
Od 1 lipca, czyli od dwóch dni działa w Warszawie Strefa Czystego Transportu, a... więcej
Nie żyje Andrzej Sziska
Dziś po południu doszła do nas informacja o śmierci Andrzeja Sziski. ... więcej
Uczciliśmy dzień jazdy zabytkiem - relacja z Drive it Day
Od 2009 r. PZM organizuje dzień jeżdżenia zabytkiem, tzw. Drive it Day. Nazwa... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

 

 

 

 

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens