XIV Nowodworski Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych - relacja

W dniach 29 maja-1 czerwca 2014 r. odbyła się, jak zwykle o tej porze roku, XIV edycja naszego znanego już rajdu weteranów szos.


Patronat Honorowy objął Burmistrz Miasta p. Jacek Kowalski.
Organizatorami imprezy są Automobilklub Polski oraz Władze Samorządowe Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Jak zwykle co roku zaproszonych do udziału zostało 30 pojazdów, w tym 5 zagranicznych /Litwa, Słowacja, Czechy, Niemcy/. 

Baza Rajdu mieściła się w Hotelu Royal w Twierdzy Modlin. Trasa rajdu wiodła z Modlina przez Nowy Dwór Maz. Okunin, f-mę Reckit Benckiser, Wólkę Górską, Leoncin, Puszczę Kampinoską, Żelazową Wolę, Cybulice, Dębinkę, Hotel Modlin. Przejazd przez środek Kampinoskiego Parku Narodowego uzupełniło zapalenie zniczy pod pomnikiem ofiar Powstania Styczniowego. Szczególnie licznie przywitali nas widzowie w Leoncinie, zwłaszcza młodzież a uczestnicy rajdu okrzyknęli Gminę Leoncin jako przyjazną weteranom szos. Trudów trasy nie wytrzymały dwa pojazdy.

Najstarszymi pojazdami rajdu były: Ford T z 1917r, Dodge 1919r,Franklin 1924r,Ford T 1926r i1928r oraz Citroen 1929r. Najdalszą drogę do nas pokonała załoga słowacka, bo aż ponad 700km, Juraj i Samuel Semanko.
W klasyfikacji generalnej zwyciężyła załoga: Michał Ratyński, Paweł Ratyński na Wandererze 1938r. Z załóg zagranicznych najlepszymi okazali się Aleksandr Obymacha, Jan Sevruk z Wilna/Litwa/ na Polskim Fiacie 518 torpedo z 1935r.

W sobotę 31 maja odbył się Konkurs Elegancji w Parku im. J.Wybickiego w Nowym Dworze Maz. Oprócz rywalizacji załóg o puchar Burmistrza w piękności pojazdów formuła Konkursu została rozbudowana o dwie nowe konkurencje. Odbyła się druga edycja Pucharu Publiczności - serce widzów zdobył Riley RMC 1947 Jaroslava i Libuśe Śery z Koprzywnicy/Republika Czeska/. Między głosujących na ten pojazd zostały rozlosowane drobne upominki.
Po raz pierwszy natomiast odbył się konkurs strojów " Lata 20-te,lata 30-te",do którego zostały zaproszone szkoły nowodworskie. Pierwszą edycję Konkursu wygrał Zespół Szkół Nr 2 w Nowym Dworze Maz. Oprócz Pucharu, jaki wręczyli członkowie Jury: P. Jacek Kowalski - Burmistrz Miasta i P. Krzysztof Bisialski- Przewodniczący Rady Miejskiej, nagrodą dla Młodzieży była Runda Honorowa najstarszymi pojazdami wokół Parku.

Na zakończenie,z okazji Dnia Dziecka, odbywały się przejażdżki maluchów pojazdami zabytkowym. Cieszyły się one ogromnym powodzeniem.
Czas spędzony w odrestaurowanym Parku umilał nam zespół Dixie Varsav Jazzmen. Do zobaczenia za rok.

Tekst: Ewa Parol-Bartnicka
Foto : Mariusz Czajkowski

http://www.automobilklubpolski.pl/zabytki/zabytkiakt35.html

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens