Stracone czwarte miejsce

Robert Kubica i Maciek Szczepaniak nie ukończyli Rallye de France. Fiesta polskiej załogi rolowała na drugim kilometrze ostatniego oesu, Forêt de Saverne 2. Kubica stracił czwarte miejsce, które stanowiłoby polski rekord w mistrzostwach świata kierowców.

- Na ostatnim odcinku popełniłem błąd - powiedział Robert Kubica. - Źle oceniłem stan przyczepności na wilgotnej partii oesu. Przy poprzednim przejeździe pojechałem tam dość ostrożnie. Niestety, za drugim razem na asfalcie leżało sporo naniesionego brudu i już nie zdołałem się z tego wybronić. Bardzo mi żal straconej szansy. Zdobywanie doświadczenia w nowej dyscyplinie bywa frustrujące.

Na Power Stage zdecydowanie najszybszy był Sébastien Ogier - 9,5 sekundy lepszy od Evansa, 12,9 s od Latvali.

Jari-Matti Latvala odniósł 12 zwycięstwo w WRC, czwarte w sezonie, pierwsze na asfalcie. - To naprawdę bardzo fajne uczucie! Po błędzie w Niemczech, na początku tego rajdu byłem zdenerwowany. Stale muszę się uczyć. Niemcy czegoś mnie nauczyły.  Długo czekałem na zwycięstwo w asfaltowym rajdzie. Wykonałem dużo pracy, żeby do tego doprowadzić.Ważne, że nadal pozostajemy w walce o mistrzostwo, bo to ekscytujące dla wszystkich - dla mediów, dla kibiców. Oby walka była ekscytująca do końca...

Andreas Mikkelsen trzeci raz w tym roku zajął drugie miejsce. - To był dla nas wielki rajd. Od Niemiec poprawiłem wyczucie samochodu. Piątek był bardzo, bardzo dobry, sobota również. 

Kris Meeke zaliczył czwarte podium w sezonie. - Jestem naprawdę zadowolony z mojego weekendu. Prawdę mówiąc, nie mogłem zrobić nic więcej. Ważne było równe tempo. Jeżeli zapewnimy sobie miejsce na 2015, poprawię moją jazdę, to być może powalczymy tu o zwycięstwo.

Dani Sordo odzyskał czwartą lokatę. - Coś się stało z Robertem? Jest mi przykro z jego powodu. Takie jest życie. Jestem bardzo zadowolony z samochodu, z pracy zespołu. Znaleźliśmy naprawdę dobry setup. Wczoraj i dzisiaj samochód bardzo dobrze się prowadził. Gratulacje dla teamu. Trzeba jeszcze trochę popracować nad silnikiem. Ja muszę popracować nad moją jazdą, nad opisem.

Mikko Hirvonen czwarty raz z rzędu zajął piąte miejsce. - Niektóre odcinki były całkiem dobre. Możemy być zadowoleni z tempa. Mieliśmy trochę problemów z oponami. Na początku pogubiliśmy się z setupem. Fajnie, że możemy powalczyć o drugie miejsce w mistrzostwach producentów. To jest nasz cel.

Elfyn Evans wyprzedził Østberga po Power Stage. - Uważam, że możemy być całkiem zadowoleni po tym rajdzie. Mieliśmy techniczny problem, ale myślę, że potem dobrze jechaliśmy. Nadal się uczę i nie chcę przesadzać, lecz z drugiej strony nie zamierzam ułatwiać zadania rywalom.

Mads Østberg wykonał półobrót na Power Stage. - Ostatni odcinek nie był zbyt perfekcyjny. Coś hałasowało w samochodzie, nie usłyszałem pilota i wypadliśmy. Było dużo dobrych oesów. Jestem trochę rozczarowany tym, że mieliśmy tyle problemów, ale z naszej strony nie da się tego kontrolować.

Thierry Neuville zmieścił się w ósemce. - Pierwszego dnia mieliśmy kłopoty techniczne. Szkoda, ale tak bywa. Nadal zamierzamy ciężko pracować, żeby się poprawić. Mam szczęście, że tu jestem. Straciłem moc na poprzednim odcinku. Nie wiem, dlaczego. Teraz zmieniliśmy mapowanie na oesie. Musimy to zbadać.

Bryan Bouffier finiszował na P9. - Fajnie jest być na mecie. Mieliśmy dużo nowych części do sprawdzenia. Nie mogę być zadowolony z końcowego wyniku, ale zebraliśmy dużo doświadczeń. Z pewnością chciałbym wrócić do i20 WRC. Mam nadzieję, że tak się stanie.

Martin Prokop jednak znalazł się w punktowanej dziesiątce. - To był dobry weekend, ale nadal nie lubię tego rajdu. Dojechaliśmy do mety. Cieszę się, że ukończyłem mój setny rajd w WRC. Czekam na Hiszpanię, rajd, który należy do moich ulubionych.

- Dwa dni czekaliśmy na ten odcinek - powiedział Sébastien Ogier. - Byliśmy bardzo zmotywowani, uzyskaliśmy dobry czas. Jari-Matti wykonał dobrą robotę w ten weekend. Jestem rozczarowany, że nie mogliśmy z nim powalczyć. Nadal czuję się pewnie. Zamierzamy wygrać w Hiszpanii.

Quentin Gilbert wygrał rundę WRC 2 wyprzedzając Bernardo Sousę o 8,1 sekundy. Na piątym miejscu ukończyli rundę Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot. Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk zajęli szóstą lokatę w WRC 3 i Junior WRC. Alastair Fisher pokonał Eric'ka Camilli o 50,9 sekundy.

Stéphane Lefebvre zapewnił sobie mistrzostwo Junior WRC i w nagrodę otrzyma DS3 R5 na przyszłoroczne WRC 2.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk Mistrzami Polski!
Na rajdzie Koszyc nie było niespodzianek. Liderzy klasyfikacji pewnie wygrali... więcej
Zwroty akcji na Słowacji – zagraniczna runda Motul HRSMP dla Lutego i Celińskiego
To nie był wyłącznie słodki rajd dla duetu Luty/Celiński. Długa jazda za... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak na podium! Polacy nowymi liderami kategorii WRC 3!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wywalczyli piąte podium w swoim... więcej
Świetne tempo i awans Kajetanowicza!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali w swojej kategorii finałową... więcej
Rajd Hiszpanii 2021: Kajetanowicz w walce na ułamki sekund
Dobiegł końca długi, mierzący ponad 112 kilometrów pierwszy etap Rajdu... więcej
Finał sezonu ProfiAuto RSMP w Koszycach
Finałowy rajd sezonu 2021 ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Rusza Rajd Hiszpanii, Kajetanowicz gotowy do walki!
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, wiceliderzy Rajdowych Mistrzostw... więcej
Szkolenie na licencję sędziowską, 23-24.10.2021 r., Olsztyn
KURS - SZKOLENIE  KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO ... więcej
Szkolenie na licencję RN, 23-24.10.2021 r., Olsztyn
Program Szkolenia na licencję zawodnika i licencję kierowcy stopnia RN1. Termin... więcej

Strony

- Archiwum