Łubin w butonierce

Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych to impreza składająca się z wielu rund - w tym roku mamy ich aż 12. Najpiękniejsze samochody świata w najpiękniejszych zakątkach Polski: Podbeskidzie, Małopolska, Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury; Kraków, Poznań, Lublin… Na tej znakomitej liście nie mogło zabraknąć Pomorza. W sezonie 2013 świętujemy powrót MPPZ nad Bałtyk. Po 11 lat ciszy, nad polskie morze nadciągnął zabytkowy szkwał.

7 czerwca na ulice Pruszcza Gdańskiego wyjechała stawka zawodników IV rundy MPPZ. Niemal 30 samochodów zabytkowych ustawiło się pod bramą Faktorii – znakomicie zaprojektowanego muzeum archeologicznego, urządzonego w rekonstrukcji osady z przełomu er. Uczestnicy mogli obejrzeć gockie fibule, oksywską (pragermańską) broń i przedmioty przywiezione nad Bałtyk prosto z serca Cesarstwa Rzymskiego. W tym czasie widzowie i kibice mieli pierwszą podczas tej rundy okazję, by przyjrzeć się startującym pojazdom.

Oprócz utytułowanych w poprzednich sezonach faworytów, takich jak Marcin Stryczak w Porsche 911, Władysław Słuszniak w Triumphie 2000 Roadsterze, Witold Hołubowicz w Singerze 9, Ryszard Krzysztofik w MG TD, Paweł Brukszo w BMW 2002, Piotr Małecki w Fordzie Eifflu, Roman Palacz w przepięknym Citroenie DS20 czy Tadeusz Durczyński w Alfie Romeo Giulii, na rajdzie pojawili się kierowcy innych pojazdów znanych z poprzednich rund: Grażyna Hołojuch w Fiacie 124 Spiderze, Bartosz Balicki w MG B GT, czy Anna Wieczorek w Porsche 356. Nie zabrakło także tegorocznych debiutantów: zachwycał niezwykły, majestatyczny Aston Martin Roadster z 1937 r. z Marianem Stochem za kierownicą; wielkie zainteresowanie wzbudzało także eleganckie Volvo 1800ES, którym Dariusz Czopek przyjechał aż z Małopolski.

Po tym pozornie leniwym prologu, rozpoczął się pierwszy dzień rajdu. Miał się on okazać wyczerpujący i pełen wrażeń.

Organizatorzy – Automobilklub Morski – wytyczyli trasę rajdu w sposób niezwykle przemyślany, rysując perfekcyjny itinerer  i dbając o to, by zawodnicy ani przed chwili nie mogli się nudzić. Poczynając od Pruszcza Gdańskiego, gdzie w niezwykle gościnnym Hotelu Górskim znajdowała się baza rajdu, stawka przemierzyła niemal całe Powiśle i Kociewie. Rozwiązując zadania i wykonując testy sprawności, kierowcy odwiedzili Straszyn, Owidz i Pelplin. W Starogardzie Gdańskim pojazdy ustawiły się na rynku, przyciągając setki widzów; natomiast na Bulwarze Wiślanym, w przepięknej scenerii mostów tczewskich, odbyły się niezwykle emocjonujące próby sportowe.

W tym właśnie momencie awarii uległo nasze debiutujące Volvo. Wydawało się już, że nie tylko nie ukończy rajdu, ale będzie miało poważne problemy z powrotem do Małopolski. Jednak na wysokości zadania stanęli mechanicy z ubezpieczającej imprezę firmy Holservice. Spędzili bezsenną, pracowitą noc, dokonując w międzyczasie kilu drobnych cudów, a rano Volvo spokojnie wystartowało do kolejnego etapu.

Drugi dzień rajdu to wprawa w głąb pokrytych łubinowymi kobiercami Żuław. Pierwszym przystankiem na trasie był zabytkowy dom podcieniowy w Trutnowach, wybudowany w 1720 r., a wyremontowany i utrzymany w tak zachwycającym stanie dzięki nieustającym wysiłkom obecnych właścicieli, państwa Kufel. Domów podcieniowych było można zobaczyć jeszcze wiele na trasie rajdu, mijając urocze, niewielkie miejscowości o wieloznacznych nazwach, takich jak Krzywe Koło, Suchy Dąb czy Wróblewo. Atrakcją także związaną z architekturą, jednak o zupełnie innym charakterze, była Gdańska Głowa – śluza na Wiśle. Organizatorzy nie zapomnieli także o odrobinie sportowych emocji tego dnia, organizując próbę sprawnościową przy stacji Lotos w Cedrach Małych.

Pointą rajdu, jak zazwyczaj podczas rund MPPZ, był Konkurs Elegancji, przeprowadzony z wielką pompą na stadionie miejskim w Pruszczu Gdańskim.

Kto odebrał puchar zwycięzców rundy? W klasie pre 45 niepokonany okazał się Witold Hołubowicz w zwinnym Singerze 9 – nawiasem mówiąc, zgarnął on także najwyższy laur w konkursie elegancji; wśród samochodów powojennych miejsce pierwsze zajął Ryszard Krzysztofik w zadziornym MG z czerwonym grilem, natomiast w kategorii post 60 – Tadeusz Durczyński w uroczej Giulii. W klasie post 70 triumfował lider generalki, Marcin Stryczak w Porsche 911.

Co organizatorzy przygotują za rok? Tego nie zdradzili, jednak jest pewne, że runda pomorska na stałe wróciła do kalendarza Mistrzostw Polski. Wróciła – dodajmy – w wielkim stylu. 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

Zdjęcia

IV runda MPPZ 2013 - Pruszcz Gdański, dzień 2: Trutnowy, Wróblewo, Pruszcz Gd.

fot. Aleksander Lewandowski

Galeria zdjęć z pierwszego dnia IV rundy MPPZ: Pomorze, Kociewie, Pruszcz Gdański, Starogard Gdański, Tczew, Pelplin.

fot. Aleksander Lewandowski

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens