Jak się bawić, to na Lubelskim

Lato jeszcze nie okrzepło, a na lubelskich drogach pojawiły się klasyki. Drugi weekend czerwca upłynął pod znakiem oldtimerów, biorących udział w zorganizowanym przez Automobilklub Lubelski XXVI Rajdzie Lubelskim, będącym V rundą MPPZ.

Ponad czterdzieści pojazdów zabytkowych – w tym także kilka motocykli – starło się w wyścigu po tytuł zwycięzcy rundy. Najstarszym samochodem w szrankach było BMW Dixi z 1929 r.,  ale naprawdę było się czym zachwycać w każdej klasie wiekowej: Jaguarem MK IV z 1948r., czy Lamborghini Espadą z 1972r. Zresztą nie tylko Polacy stawili się na starcie. Nie zabrakło załóg z Ukrainy i Białorusi, w uroczych Zaporożcach i Wołdze. Nie dało się także nie zauważyć monumentalnej, czarnej Czajki, czy Volkswagena Karmanna z 1972r., w słonecznym żółtym kolorze. Itinerer prowadził zawodników uroczymi drogami powiatu lubartowskiego, prezentując to, co w regionie najlepsze:  zabytkowe uliczki Kocka, folklorystyczne akcenty okolicznych miejscowości i  skansen w Sernikach, renesansową architekturę sakralną w Niedźwiadzie, olśniewający neobarok pałacu Zamoyskich w Kozłówce,  świeżość okolicznych lasów i jezior. Dla spragnionych adrenaliny, organizatorzy przygotowali także atrakcje o nieco mniej turystycznym charakterze. Na zamkniętym odcinku w Ostrówku można było spróbować sił w wyścigu na ¼ mili. Nie brakowało także bardzo dynamicznych prób sportowych, w otoczeniu licznej publiczności na rynku w Kocku i w Lubartowie.  Oczywiście, konkurs elegancji, jako obowiązkowy element każdej rundy MPPZ, i tym razem odbył się z pełna pompą, przed lubartowskim Ratuszem.

Przede wszystkim jednak, był to rajd o znakomitych proporcjach rozrywki i sportu. Każdy, także mniej doświadczony uczestnik mógł bawić się znakomicie, biorąc udział w przemyślnie utkanych w programie imprezy atrakcjach. Organizatorzy naprawdę wykorzystali do maksimum potencjał swojego rejonu, a co więcej – nie poprzestali na nim.  Zawodnicy wpadli w przemyślnie ukrytą w  lubartowskich lasach zasadzkę, zastawioną przez połączone polsko-rosyjsko-niemieckie siły wojskowe. Musieli okazać będące na wyposażeniu samochodów apteczki i artykuły pierwszej pomocy  oraz, ewentualnie, wytłumaczyć się z przewożonej kontrabandy. Przeszli także przyspieszony kurs dojenia krowy, a na deser  mogli skosztować sernika z Sernik.  Zresztą karta regionalnych przysmaków bynajmniej nie kończyła się na serniku.

Dwa dni rajdu, to powiat lubartowski w pigułce: szeroki przekrój przez atrakcje historyczne i folklorystyczne regionu, znakomicie zbilansowany z próbami sportowymi.  Uczestnicy wyjechali obiecując powrót na kolejną edycję rajdu – i niech to pozostanie najlepszą recenzją tej imprezy.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

Zdjęcia

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens