2CV i przyjaciele w Toruniu

Warto zapamiętać ostatni weekend na dłużej, bowiem organizowany w Toruniu 21. International Meeting of 2CV Friends był jak dotąd największym zlotem pojazdów zabytkowych na terenie Polski.

W dniach 28 lipca – 2 sierpnia do grodu Kopernika zjechało ponad 2500 pojazdów z całego świata. Pojawiły się nawet załogi z Nowej Zelandii i Australii. Oczywiście najwięcej Citroenów przyjechało z Europy Zachodniej. Praktycznie każdy europejski kraj był w Toruniu reprezentowany. Widzieliśmy załogi z Norwegii, Szwecji i Finlandii, Litwy, Czech i Węgier, a także Grecji, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło oczywiście licznych załóg z Francji, Niemiec i Austrii.

Trwający prawie tydzień zlot zorganizowano na terenie toruńskiego Motoparku, w pobliżu lotniska (gdzie urządzono camping) oraz stadionu żużlowego i toru kartingowego. Uczestnikom nie mogło się nudzić: były polowe restauracje i bary, koncerty, konkursy, próby sprawnościowe, rajd turystyczny do Grudziądza oraz na Pomorze, stoiska z częściami zamiennymi i literaturą oraz wystawa zabytkowych i współczesnych samochodów marki Citroen.

Wśród aut, które pojawiły się na zlocie również nie było nudy. Mogliśmy zobaczyć absolutnie każdą serię produkowanego przez kilkadziesiąt lat Citroena 2CV, od najstarszych z drzwiami otwieranymi pod prąd po najnowsze modele limitowane Charleston. Oprócz klasycznych 2CV do Torunia przyjechały także inne modele wykorzystujące technikę słynnej „kaczki” takie jak: Ami 6/8, Mehari, Dyane, GS, GSA, LN, Visa i bardziej egzotyczne Namco Pony produkcji greckiej, VanClee Mungo z Belgii czy Teilhol Tangara z Holandii. Na campingu znaleźć można było także inne samochody spod znaku Citroena: DS, ID, Hy, BX, XM czy CX. To oczywiście nie wszystko, bowiem nie zabrakło także różnego rodzaju przeróbek czyli „kaczek” w wersjach cabrio, pick-up, 4x4, podwyższanych, przedłużanych, skracanych i wszystkich innych, które tylko sobie wymyślimy, łącznie z motocyklami wykorzystującymi części słynnego modelu Citroena. Oglądanie wszystkich pojazdów mogło spokojnie zająć kilka godzin.

Współorganizatorem imprezy był Automobilklub Toruński.

fot. Michał Lesniewski

.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej
W dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek) Biuro ZG PZM będzie nieczynne.
Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2020 r. (piątek)  Biuro Zarządu Głównego... więcej
Drive it Day 2020 - galeria naszych czytelników
Wasza galeria z Drive it Day 2020. Jak widać pogoda nie była dla Was straszna i... więcej
Jeździliśmy cały dzień czyli Drive it Day
Emocje po wznowieniu Drive it Day jeszcze nie opadły, ale chyba możemy już... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens