Śladami Piastów - relacja z rajdu kandydackiego do MPPZ

Jak już pewnie wiecie klub ClassiC MC Poland znany w Pierwszej Stolicy jako Gnieźnieński Klub Motocykli Zabytkowych ClassiC stanął przed nowym wielkim wyzwaniem. Tegoroczna edycja Rajdu Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów" tym razem została zaakceptowana przez Głowną Komisję Pojazdów Zabytkowych PZM jako runda kandydacka do Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych w klasyfikacji motocykli. 

ClassiC organizował rajd już po raz 16, więc korzystając z doświadczenia musiał tylko doszlifować kilka szczegółów. Na trasie rajdu pojawiły się tablice informujące o tym, że zawodnik przejeżdża obok punktu kontrolnego lub, że znajduje się w strefie kontroli czasu przejazdu. Zmieniły się też kategorie oceny zamienione na grupy rocznikowe. 

Trasa rajdu przebiegała przez malownicze tereny Pałuk, Ziemi Gnieźnieńskiej i Pojezierza Gnieźnieńskiego na pograniczu województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Mijany krajobraz był bardzo zróżnicowany. Polodowcową wysoczyznę urozmaicają, bowiem liczne pagórki, tworzące charakterystyczny pofałdowany krajobraz. Przecinają go głęboko wcięte doliny rynnowe, których największe zagłębienia wypełnia woda. Błękit jezior kontrastuje z zielenią otaczających je lasów, łąk i torfowisk, przeplatających się z polami uprawnymi. To tymi ścieżkami kroczył kiedyś Piast, a następnie jego potomkowie Siemowit, Lestek, Siemomysł, Mieszko I, aż w końcu pierwsi królowie Polski z Bolesławem Chrobrym na czele. Zawodnicy ze swoich siodełek mogli podziwiać motocyklowy szlak XVI już Rajdu Motocykli Zabytkowych nie na darmo noszącego miano „Śladami Piastów".

Trasa miała około 150 km i była podzielona na 6 etapów. Na poszczególnych etapach kierowcy dosiadając motocykli musieli oczywiście wykonać specjalne zadania pozwalające ocenić technikę jazdy, rozwiązać test z wiedzy historycznej i przepisów ruchu drogowego, zwiedzić muzeum z krzyżówką w roli przewodnika oraz wziąć udział w Konkursie Elegancji, gdzie komisja oceniała zgodność stroju z rocznikiem motocykla. Wieczór zakończono koncertem bluesowym w trakcie, którego rozdano liczne nagrody i wyróżnienia.

Wśród zawodników pojawili się motocykliści z Niemiec, których najliczniejsza grupa reprezentowała Harley-Indian-Club-Ost z okolic Berlina. Całości przyglądał się, oceniał i dawał konstruktywne wskazówki dotyczące zgodności aktywności rajdowych z regulaminem mistrzostw, obserwator z ramienia Polskiego Związku Motorowego Pan Marcin Trzciński. Już nie możemy się doczekać jaką opinię wystawi wielkopolskiemu kandydatowi na organizatora rundy w roku 2024.

Cała impreza została objęta patronatem Pana Tomasza Budasza Prezydenta Miasta Gniezna oraz patronatem medialnym portali www.gniezno24.com i www.mototour.pl

Tekst: Przemek Osiński

Foto: organizatorzy

Galeria zdjęć

Pojazdy zabytkowe: 

News

Uczciliśmy dzień jazdy zabytkiem - relacja z Drive it Day
Od 2009 r. PZM organizuje dzień jeżdżenia zabytkiem, tzw. Drive it Day. Nazwa... więcej
Drive it Day 2024 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć nadesłana przez czytelników pzm.pl z Drive it Day 2024. 
Mój wielokrotny pierwszy raz...- relacja z Rajdu Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów"
Pierwszy raz Rajd Motocykli Zabytkowych "Śladami Piastów" był... więcej
XXVII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos - zaproszenie
K.D.M. Magnet zaprasza na XXVII Mazowiecki Rajd Weteranów Szos – III (... więcej
Drive it Day – dzień jeżdżenia zabytkiem
Zapraszamy do udziału w corocznym Drive it Day, czyli dniu jeżdżenia... więcej
Wkrótce startuje 24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych
Sezon rajdowy MPPZ rozkręca się na dobre i już lada chwila ruszy 24,5... więcej
Drive it Day 2024 - dzień jeżdżenia zabytkiem (14.06.2024r.)
Zapraszamy do udziału w corocznym Drive it Day. W tym roku naszą zabawę w... więcej
W dniu 31 maja 2024 Biura ZG PZM będą nieczynne.
W dniu 31 maja 2024 r. (piątek) biura ZG PZM na ulicy Kazimierzowskiej 66 i... więcej
Złoty jubileusz olsztyńskich weteranów -relacja z Rotor Rajdu
W ostatni weekend maja odbył się znany i lubiany Rotor Rajd. Jego 46 odsłona... więcej
24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych - IV runda MPPZ - zaproszenie
Automobilklub Rzeszowski zaprasza na 24,5 Podkarpacki Rajd Pojazdów Zabytkowych... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

 

 

 

 

 

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens