Road to help - wyprawa na rajd dla ukraińskich dzieci

Ponad 90 lat temu automobiliści dawali radę, dadzą także teraz. Tym razem tak samo jak w latach 20. i 30. w trasę ze Lwowa do Monte Carlo wybrali się Michał Kumiega i Svetlana Kravs, którzy zmierzają na start Rajdu Monte Carlo Historique dotrzeć Peugeotem 201 Coupe z 1932 roku. Trasa nawiązuje czasów kiedy to właśnie ze Lwowa wyruszali na rajd zawodnicy startujący w słynnej imprezie automobilowej. Tym razem nie chodzi o wynik sportowy, a o szczytny cel.  

Lwów ostatni raz był miastem startowym RMC w 1930 roku. Michał Kumiega z Automobilklubu Beskidzkiego i Svetlana Kravs z AFC ZAZ Kozak i Automobilklubu Lwowskiego mają przed sobą mnóstwo kilometrów, spotkań i przygód. Polsko-ukraińska załoga jest już w trasie, pokonają razem 2200 km, a wszystko po to by zbierać środki na pomoc najbardziej pokrzywdzonym w wyniku wojny – dzieciom przebywającym w ukraińskich domach dziecka.

Akcja #RoadToHelp jest realizowana przy współpracy z Fundacją Gentes. Fundacja pomaga Ukrainie od trzech lat, a tworzące ją osoby – od ośmiu. Od początku wojny instytucja aktywnie wspiera uchodźców z Ukrainy przybyłych do Krakowa i organizuje transporty pomocy humanitarnej w różne miejsca Ukrainy, aż do okolic frontu. Na bieżąco reaguje też na potrzeby ludności cywilnej (na przykład związane z brakiem dostępnej wody pitnej), a także wspiera kilka ukraińskich domów dziecka.

– Wiem jak trudno, z każdym dniem wręcz coraz trudniej, zdobywać środki na cele pomocowe w Ukrainie, ale musimy się razem mobilizować, wspierać i robić jak najwięcej, szczególnie dla młodych pokoleń, dzieci, żeby trauma związana z wojną była choć trochę mniejsza – wyjaśnia motywy akcji Michał Kumiega.

Zlot gwiaździsty

Inspirując się tradycją zlotu gwiaździstego Michał zainicjował akcję #RoadToHelp, której celem jest zbieranie środków na pomoc ukraińskim dzieciom, które w wyniku rosyjskiej agresji straciły rodziców, swoje domy i przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Zbiórka środków prowadzona jest w portalu zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/kpvwyr).

#RoadToHelp ruszył 21 stycznia 2023 roku z Lwowa. Sygnał do startu polsko-ukraińskiej załogi dał mer miasta Andriy Sadovy i przedstawiciel Konsula Generalnego RP we Lwowie. Po drodze dzielna załoga Peugeota odwiedziła już Biecz, Kraków, Ustroń, Bielsko-Białą, Wiedeń. Po drodze spotkali m. in. Maćka Wisławskiego i Romana Krestę, a do wspierania akcji #RoadToHelp na swoich stronach namawiają m. in. Kajetan Kajetanowicz i Miko Marczyk. We wtorek polsko-ukraińska załoga dotarła do Salzburga. Do Monte Carlo Kumiega i Kravs mają dotrzeć 27 stycznia.

Całą trasę można śledzić w serwisach: Facebook oraz Instagram (@road.to.help).

 

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

RMCH 2023: Załoga Postawka / Postawka na 5. miejscu w Monte Carlo
Znakomite 5 miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli wielokrotni Mistrzowie... więcej
Trwa Rallye Monte Carlo Historique 2023 - polskie załogi jadą dobrze
Przed nami ostatni dzień rywalizacji na Le Rallye Monte-Carlo Historique.Polacy... więcej
Komisja Pojazdów Zabytkowych AK Polski na MotoOrkiestrze 2023
29 stycznia 2023 r. na Autodromie Automobilklubu Polski odbyła się kolejna... więcej
Road to help - wyprawa na rajd dla ukraińskich dzieci
Ponad 90 lat temu automobiliści dawali radę, dadzą także teraz. Tym... więcej
Polacy w Le Mans Classic na stulecie imprezy!
Niesamowite zabytkowe maszyny czekające na starcie, kierowcy po drugiej stronie... więcej
Chcesz mieć Motocykl roku? Wylicytuj go na aukcji WOŚP
W sezonie 2021 zdobyła tytuł Motocykla roku w ramach corocznego konkursu GKZPZ... więcej
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
WESOŁYCH ŚWIĄT I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!
Ubezpieczenia sport 2023
Komunikat ZG PZM z dnia 21.12.2022 dot. Ubezpieczeń na rok 2023 z... więcej
Polacy w Ostbelgien Classic - finale FIA Historic Regularity Rally Trophy
Już w najbliższy piątek, 2 grudnia, startuje rajd Ostbelgien Classic 2022,... więcej
GKPZ wręczyło puchary najlepszym załogom MPPZ i MPHRR 2022
W sobotę, 26 listopada, w Hotelu Lamberton w Ołtarzewie odbyło się uroczyste... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

<iframe width="1190" height="669" src="https://www.youtube.com/embed/876_DuQfaOQ" title="Zapowiedź 49. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych 2022" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens