Finał sezonu ProfiAuto RSMP w Koszycach

Finałowy rajd sezonu 2021 ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski odbędzie się w dniach 15-17 października w Koszycach na terenie Słowacji. Organizatorzy przygotowali trasę o długości 136 km składającą się z 11 odcinków specjalnych, które zawodnicy pokonają podczas dwóch dni. Co prawda na liście zgłoszeń widnieje tylko 17 polskich załóg, ale są za to wszystkie najważniejsze, pomiędzy którymi rozstrzygną się losy tytułu w dwóch najważniejszych klasyfikacjach – generalnej i generalnej 2WD.

Zobaczmy co nas czeka podczas finałowej rundy ProfiAuto RSMP w Koszycach.

Zgodnie z regulaminem ramowym w obecnym sezonie do końcowej klasyfikacji wliczane są punkty, które zawodnicy zbierają podczas każdej eliminacji. W poprzednich latach stosowany był inny system punktacji, który zaliczał jedynie 6 najlepiej punktowanych rajdów z 7, które znajdowały się w kalendarzu. Jak w każdym przypadku są zalety i wady takiego rozwiązania. Mniejsza ilość punktowanych rund wyrównuje szanse dla większej ilości załóg, z drugiej jednak strony często ogranicza frekwencję podczas ostatnich rajdów w sezonie. W tym przypadku system zadziałał z korzyścią dla kibiców, ponieważ obecni liderzy mistrzostw – Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk muszą o tytuł w klasyfikacji generalnej powalczyć w ostatnim rajdzie, a jedyna załoga, która ma jeszcze szanse odebrać im tytuł to Wojtek Chuchała z Sebastianem Rozwadowski. Trzeba przyznać, że Marczyk z Gospodarczykiem przed tym rajdem mają bardzo komfortową przewagę. Do tej pory zgromadzili aż 157 punktów, podczas gdy duet Chuchała/Rozwadowski mają ich 115. Wystarczy więc, że załoga Orlen Team przywiezie 3 punkty i będzie mogła świętować drugi tytuł Mistrzów Polski w karierze. Tytuł wydaje się więc być formalnością, ponieważ 3 punkty otrzymuje się za 13 miejsce w klasyfikacji generalnej lub trzecie w jednym z etapów, albo na Power Stage. Dużo ciekawiej zapowiada się walka o tytuł vice mistrzowski. Tutaj kandydatów do tytułu jest aż czterech, a są to załogi: Chuchała/Rozwadowski, Kasperczyk/Syty, Wróblewski/Wróbel oraz Płachytka/Nowaczewski. Najmniejsze szanse wśród tych załóg ma Płachytka, ale możliwych scenariuszy jest tak wiele, że ciężko je nawet przewidzieć. Sprawa drugiego i trzeciego stopnia podium jest więc otwarta co zapowiada wielkie emocje do ostatniego odcinka specjalnego.

Podobnie zresztą sprawa wygląda w drugiej najważniejszej klasyfikacji generalnej „ośki”. Tutaj liderami są Brzeziński z Burkatem, którym do tytułu brakuje 11 punktów. Niestety frekwencja na ostatnim rajdzie wśród aut z napędem na jedną oś jest na tytle niska (zgłosiło się tylko 5 załóg), że Brzezińskiemu do tytułu wystarczy w zasadzie osiągnięcie mety. Walka o drugie i trzecie miejsce w sezonie rozegra się natomiast pomiędzy trzema kierowcami: Krzysztofem Bubikiem, Adamem Sroką oraz Błażejem Gazdą pilotowanym przez Macieja Mikuliszyna.

Relację z Rajdu Koszyc będzie można śledzić na bieżąco za pośrednictwem radia rajdowego, które będzie nadawać w trakcie trwania rajdu pod adresem www.motoradio24.pl oraz na oficjalnym profilu ProfiAuto RSMP na FB.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Kajetanowicz deklasuje rywali i po raz ósmy z rzędu wygrywa Rajd Barbórka!
Kajetan Kajetanowicz i Maciek Szczepaniak wygrywają 59. Rajd Barbórka! Załoga... więcej
Kajetanowicz wspiera WOŚP
Zaledwie dwa tygodnie po zakończonym Rajdzie Monzy Kajetan Kajetanowicz i... więcej
Inter Europol Competition wraca do Asian Le Mans Series w 2022!
Polski zespół Inter Europol Competition wystawi swój prototyp klasy LMP3 w... więcej
Gala zakończenia sezonu 2021 w Sporcie Samochodowym za nami
W dniu 20 listopada 2021 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się Gala... więcej
Mistrzowie MX-5 Cup Poland uhonorowani
W minioną sobotę w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyło się uroczyste... więcej
Marczyk zadowolony ze swoich postępów
Mikołaj Marczyk sezon 2021 w Rajdowych Mistrzostwach Europy zakończył na... więcej
Kajetan Kajetanowicz wicemistrzem świata! Kolejne podium polskiego duetu w WRC!
Polacy dopięli swego! Po fenomenalnym sezonie i emocjonującym finale Kajetan... więcej
Biuletyn PZM Nr 24 - Październik 2021
No i mamy jesień. Na dworze coraz zimniej i dni stają się coraz krótsze. Pora... więcej

Strony

- Archiwum