DAKAR 2021 SAMOCHODY: WETERANI ZNÓW GÓRĄ?

Najważniejsze fakty: 

➢  W środowej wideokonferencji prasowej wzięli udział byli zwycięzcy Dakaru, faworyci rozpoczynającej się 43. edycji – najlepszy przed rokiem Carlos Sainz, a także zdobywcy pozostałych dwóch miejsc na podium Nasser Al-Attiyah i Stéphane Peterhansel. 

➢  X-Raid i Toyota to zespoły, które powinny rozegrać między sobą walkę o zwycięstwo, ale warto zwrócić uwagę na nowy projekt Bahrain Raid Xtreme (Sébastien Loeb i Nani Roma).  Mathieu Serradori (Team SRT), Christian Lavieille (MD Rallye Sport) czy Khalid Al Qassimi (Abu Dhabi Racing) to czarne konie tegorocznego Dakaru. 

 

W swoich trzech pierwszych startach w Dakarze (2006, 2007 i 2009) Carlos Sainz wygrał łącznie 15 etapów, ale nie udało mu się ukończyć rajdu wyżej, niż na 9. miejscu. Później jednak wygrał dwie edycje w Ameryce Południowej (2010 i 2018), a w zeszłym roku dał pokaz mistrzowskiej klasy. W imponujący sposób kontrolował przebieg rajdu i odniósł swoje trzecie zwycięstwo w trzecim różnym samochodzie. Także w rozpoczynającej się edycji, El Matador należy do grona faworytów, podobnie jak jego kolega z zespołu X-Raid Team Stéphane Peterhansel, siedmiokrotny zwycięzca w kategorii samochodów, sześciokrotny na motocyklu. 

 

Toyota także stawia na doświadczonych kierowców. Nasser Al-Attiyah, dawniej często rozbijający samochody, to teraz prawdziwa maszyna do wygrywania. Niedawne zwycięstwa Katarczyka w Rajdzie Andaluzji oraz w Baja Ha'il potwierdziły, że będzie liczył się w walce o swoje czwarte zwycięstwo. Będzie musiał jednak stawić czoła swoim kolegom z zespołu. Jeżdżący bardzo regularnie Giniel DeVilliers (17 startów w Dakarze, 13 razy w czołowej piątce, jedno zwycięstwo) i Yazeed Al-Rajhi z Arabii Saudyjskiej (czwarty w 2020) także mają potencjał, by wjechać modelem Hilux na najwyższy stopień podium. 

 

Toyota ma jeszcze jedną kartę w swojej talii. Kuba Przygoński, był szósty w Dakarze 2014 na motocyklu, co jest do tej pory najlepszym polskim wynikiem w tej kategorii. W 2016 zadebiutował za kierownicą samochodu, zajmując 15. miejsce. W trzech kolejnych edycjach był kolejno siódmy, piąty i czwarty. Niestety, ubiegłoroczny Dakar był dla Kuby bardzo pechowy. Defekt skrzyni biegów w Mini już na pierwszym etapie pozbawił załogę Orlen Teamu szans na dobry wynik. W tym roku po przesiadce do Toyoty, liczymy znów na miejsce w czołówce załogi Kuba Przygoński / Timo Gottschalk.

 

Ostatnie edycje Dakaru stały pod znakiem rywalizacji Mini i Toyoty, ale konkurencja tych dwóch marek ma tym razem powody do optymizmu. Nowy zespół Bahrain Raid Xtreme ma potencjał, aby pokrzyżować plany duetu faworytów. Firma Prodrive, znana z wielu projektów w WRC, a także w wyścigach zbudowała dwa samochody dla dwóch gwiazd. Sébastien Loeb i Nani Roma podejmą walkę o zwycięstwo dla debiutującego z wielkimi ambicjami zespołu. 

 

Francuz Mathieu Serradori zajął w zeszłym roku ósme miejsce, a teraz chce walczyć o jeszcze wyższą pozycję w swoim buggy Century CR6. Jego kolegą w zespole będzie lokalny kierowca Yasir Seaidan, dziewiąty w 2020. To nie koniec listy kandydatów do miejsc w czołówce. Francuz Christian Lavieille, wielokrotny zwycięzca klasy samochodów produkcyjnych T2 stanie na starcie Dakaru po raz osiemnasty, tym razem w buggy Optimus. Zespół Abu Dhabi Racing Team wystawia dwa samochody Peugeot 3008 DKR, którymi pojadą Khalid Al Qassimi i mieszkający w Warszawie Francuz, były rajdowy mistrz Polski Xavier Panseri (szóste miejsce w 2018) oraz Cyril Despres i Mike Horn. Co ciekawe, zespół pracuje już nad projektem Gen-Z – samochodu z napędem wodorowym na 2023 rok. Litwini Benediktas Vanagas w Toyocie Hilux (jedenasty w 2019) i Vaidotas Žala w Mini JCW Rally (dwunasty w 2019, zwycięzca pierwszego etapu w 2020) oraz Chińczyk Wei Han w buggy SMG (dziesiąty w 2020), a także Holender Berhnard Ten Brinke (Toyota Hilux), Argentyńczyk Orlando Terranova (Mini JCW Rally), czy drugi kierowca Orlen Teamu, Czech Martin Prokop (Ford Raptor RS) z pewnością będą liczyć się w walce o miejsca co najmniej w czołowej dziesiątce.  

 

Więcej informacji: www.dakar.com

Kontakt dla mediów: pressedakar@aso.fr

Samochody: 
Share

News

Kurs na licencję stopnia RN, 13-14.03.2021 r., Łaziska Górne
Szkolenie na licencję zawodnika i licencję kierowcy stopnia RN   ... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, Krosno, 13.03.2021 r. oraz 20.03.2021 r.
SZKOLENIE KANDYDATÓW NA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO Organizator szkolenia... więcej
Platinum 5. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza, Wieliczka, 11 kwietnia 2021
11 kwietnia 2021 Automobilklub Krakowski zorganizuje PLATINUM 5. Rajd Memoriał... więcej
Performance factor (Pf 2.0) w sezonie 2021
Informujemy, że zoptymalizowana wersja kalkulatora, który określa Performance... więcej
Cykl webinarów FIA o kobietach w sportach motorowych
FIA i jej Komisja Kobiet zorganizowały nam odliczanie do Międzynarodowego Dnia... więcej
Przekaż 1% Fundacji PZM
Okres rozliczania dochodów za 2020 rok to okazja do wsparcia potrzebujących... więcej
Szkolenie sędziów oraz kandydatów na licencję stopnia RN, 27-28.02.2021 r., Świdnica
SZKOLENIE SĘDZIÓW ORAZ KANDYDATÓW NA LICENCJĘ STOPNIA RN DATA I MIEJSCE:27... więcej
Alfa Romeo C41 na scenie Teatru Wielkiego
Po raz pierwszy w historii światowa premiera samochodu Formuły 1 odbyła się w... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, Gorzów Wlkp, 06.03.2021 r.
OKRĘGOWE SZKOLENIE SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOGorzów Wlkp., 06.03.2021 ... więcej

Strony

- Archiwum