VIII Motozłaz Lubartowski czyli Memoriał Roberta Piętki

W miniony weekend odbył się po raz ósmy rajd zabytkowych jednośladów, dobrze znany i lubiany w środowisku motocyklowym, „Motozłaz”. W jego ramach została rozegrana Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Tegoroczna odsłona miała smutne, acz podniosłe tło. Rajd ten był ukłonem dla pamięci o naszym wspólnym koledze – Robercie Piętce. Dla uczestników i bywalców Motozłazów to kumpel, wieloletni komandor. Dla członków Federacji Zmotoryzowanych to jej twórca, bliski przyjaciel i nieoceniony „motor napędowy” wszelkich jej przedsięwzięć. Wielu zapewne zastanawiało się, jak to wszystko teraz będzie? Przecież od tej strasznej straty minęło tak niewiele czasu. Otóż kto zawitał nad słoneczny brzeg Firleja, naocznie mógł się przekonać, jak wspaniałą ekipę pozostawił Robert. Zgranie całego zespołu i kompetencja poszczególnych osób, na każdym szczeblu rajdowym nie pozostawiały wątpliwości. To absolutni profesjonaliści! Sprawnie przygotowane biuro, materiały rajdowe na najwyższym poziomie. Wszystko przejrzyste, nie nastręczające kłopotów w interpretacji nawet niedoświadczonym rajdowiczom.

Rajd, jak do tej pory przeprowadzony był systemem „dwódniówki”, z dłuższym całościowo odcinkiem piątkowym (160 km), podzielonym dodatkowo na 4 etapy i krótszym, sobotnim – trzyetapowym o całkowitej długości ok 80 km. Trasa wiodła urokliwie min. przez Kozłówkę, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Żyrzyn (etap piątkowy) i już w bliższej odległości od bazy, ziemią lubartowską (sobota). Nie zabrakło ciekawych prób sprawności kierowania pojazdem, odcinków jazdy na regularność, a także możliwości poznania miejsc historycznych związanych ściśle z regionem. Wszystko w pięknej scenerii turystyczno-przyrodniczej. Do tego pełen wikt podczas trwania całej imprezy, składający się głównie z regionalnych, tradycyjnych „cymesów” kulinarnych.

Frekwencja również pokaźna, co najlepiej świadczy o chęci uczestniczenia w Motozłazie i jego wypracowanej przez lata renomie, mimo wciąż nieciekawej sytuacji epidemicznej. Na liście startowej pojawiło się bowiem 67 motocykli, do tego co najmniej 30 pojazdów, które prezentowały się w formie zlotowej. Kilkunastu gości którzy wpadli w tzw. odwiedziny. Bez przesady stwierdzam, że sumarycznie przez tegoroczny lubartowszczak przewinęła się grubo ponad setka jednośladowych zabytków. Cała impreza zwieńczona naturalnie jak tradycja nakazuje – Balem Komandorskim. Równie „wypasionym”, będącym jednocześnie kulminacją samych zmagań i uhonorowaniem zwycięzców i wyróżnionych.

Podsumowując. Szczególnie cieszy fakt ciągłego podnoszenia jakości imprez. Dopracowywania szczegółów i zapewnianiu coraz liczniejszych atrakcji. Jednak najważniejszy, oprócz spraw technicznych jest fakt zapewnienia serdecznego i ciepłego klimatu, który mimo sportowego zacięcia powoduje iście rodzinną atmosferę. Jestem przekonany, że Robert bacznie obserwował z góry poczynania Federacji, dopingował ich i może być dumny ze swoich przyjaciół.

Galeria zdjęć. 

Tekst: Daniel Gągol.

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Grand Prix Polski Pojazdów Zabytkowych czeka na twoje zgłoszenie
Stowarzyszenie Stare Jak Nowe zaprasza do wzięcia udziału w najdłuższym... więcej
Stalowa Wola zaprasza na ostatnią rundę MPPZ
Automobilklub Stalowa Wola zaprasza na ostatnią tegoroczną VI rundę MPPZ.... więcej
Rajd Wspomnienie Warszawskiego (runda MPHRR) odwołana
Automobilklub Rzemieślnik z przykrością infromuje, że planowany na 13/14... więcej
V runda MPPZ 41 Rajd Częstochowski 25-28.08.2022 r
Automobilklub Częstochowski zaprasza na 41 Rajd Częstochowski, V rundę #MPPZ.... więcej
Rajd Ziemi Obiecanej odwołany
Zarząd Stowarzyszenia „Motocykl Moje Hobby” z przykrością informuje... więcej
Biuletyn PZM Nr 26 - Lipiec 2022
Wakacje w pełni! Sezon motorsportowy jednak nie zwalnia.Za nami połowa sezonu.... więcej
49 Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych
Automobilklub Wielkopolski zaprasza na odbywający się w dniach 15 - 18 września... więcej
Szósty Gwiaździsty w Warszawie
Interesują Cię zabytkowe pojazdy? A może masz klasyczny samochód lub motocykl?... więcej
„Magnet Srebrny”, czyli 25 Mazowiecki Rajd Weteranów Szos - II runda motocyklowa MPPZ
W dniach 23 – 26 czerwca odbył się po raz 25, Mazowiecki Rajd Weteranów... więcej
25 Mazowiecki Rajd Weteranów Szos - galeria zdjęć
Zdjęcia z rundy MPPZ w Mińsku Mazowieckim, która odbyła się pod koniec czerwca... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

<iframe width="1190" height="669" src="https://www.youtube.com/embed/876_DuQfaOQ" title="Zapowiedź 49. Poznańskiego Międzynarodowego Rajdu Pojazdów Zabytkowych 2022" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens