„Mamy szansę na medal” – Gosia Rdest o FIA Motorsport Games

Gosia Rdest, najszybsza Polka na torach wyścigowych, w 2019 roku była korespondentem Polskiego Związku Motorowego na pierwszych Igrzyskach Sportów Motorowych Międzynarodowej Federacji Samochodowej FIA, które odbywały się w Rzymie. Gosia przejęła wtedy na kilka dni media społecznościowe PZM i to właśnie ona poinformowała nas, że w Pucharze GT reprezentanci Polski PZM: Artur Janosz i Andrzej Lewandowski wywalczyli srebrny medal. To również Gosia miała okazję zobaczyć całe wydarzenie od podszewki, towarzyszyć reprezentantom Polski na każdym kroku i dowiedzieć się, o co chodzi z tym całym FIA Motorsport Games. Teraz, kiedy planujemy zgłosić nową reprezentację Polski do udziału w tegorocznych igrzyskach w Marsylii, mamy przyjemność zaprezentować Wam krótki wywiad z Gosią, która jest najlepszym źródłem wiedzy w kwestii Igrzysk Sportów Motorowych FIA.

PZM: Jako osoba, która była na miejscu i obserwowała pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych w 2019 roku, co myślisz o tym przedsięwzięciu?

Gosia Rdest: Pierwsze Igrzyska Sportów Motorowych FIA Motorsport Games miały miejsce praktycznie już dwa lata temu. Miały się również odbyć w zeszłym roku, w 2020 r. na Torze Paul Ricard, ale niestety do tego nie doszło przez światową pandemię. Natomiast te w 2019 r. na pewno na długo zapadną w mojej pamięci. Było to wyjątkowe wydarzenie– pierwszy tego typu event organizowany przez FIA. Pierwszy , w którym widzieliśmy każdą możliwą kategorię motorsportu: był karting, drifting,  wyścigi. Zabrakło tutaj odcinków rajdowych, ale organizator obiecuje coś z tym faktem zmienić. To, co też było piękne, to fakt, że było bardzo dużo dziewczyn, zwłaszcza w kartingu, w tym kartingowym wyzwaniu. Tam z kolei były zespoły, na które składał się chłopak i dziewczyna, tworzący reprezentację kraju. Na pewno event był bardzo ciekawy. To, co cieszy i początkowo mnie zaskoczyło to poziom tych rozgrywek, poziom każdego z wyścigów, poziom każdej z kategorii. Naprawdę był on bardzo wysoki, a był to dopiero pierwszy sezon. Był to pierwszy inauguracyjny rok tego typu igrzysk, także myślę, że z roku na rok będzie coraz lepiej. Ludzie tę imprezę będą darzyli zdecydowanie większym zaufaniem, bo będzie już im znana, . Ciekawa jestem, jak ten cykl imprez będzie się rozwijał.

PZM: Dlaczego według Ciebie zawodnicy z Polski powinni zgłosić swój udział? Co może im to dać?

Gosia Rdest: Uważam, że zdecydowanie warto, aby polscy zawodnicy brali udział i zgłaszali się do FIA Motorsport Games, bo jest to świetna inicjatywa, międzynarodowa stawka, poziom jest bardzo wysoki, tor jest też świetny. Legendarny Tor Paul Ricard, na którym ściga się Formuła 1. Jest cała plejada przeróżnych kategorii, także każdy zawodnik, niezależnie od dyscypliny, którą reprezentuje, znajdzie coś dla siebie. Jest też simracing, gdzie ten koszt wejścia jest bardzo mały, no a już tytuł, przywiezienie medalu, jest czymś wyjątkowym i wielkim.

PZM: Co możemy zrobić – PZM, zawodnicy, media - żeby te Igrzyska oraz polska reprezentacja stały się w Polsce rozpoznawalne?

Gosia Rdest: Co możemy zrobić, żeby igrzyska FIA Motorsport Games były w Polsce bardziej rozpoznawalne? Po prostu mówić o tym. Niezależnie, czy jest się zawodnikiem, kibicem, rodzicem, reprezentantem mediów, po prostu warto o tym mówić, warto dzielić się tą informacją, wspierać też zawodników, chociażby prezentując ich sylwetki – czy to w nowych mediach, czy w mediach tradycyjnych. Również uśmiechać się do sponsorów, do swoich prywatnych, personalnych sponsorów, co by może zechcieli sponsorować właśnie naszą reprezentację, pokazać coś wielkiego, pokazać nasz kraj właśnie na arenie międzynarodowej. Także po prostu dzielmy się tą pasją, dzielmy się informacjami o Igrzyskach Motorsport Games, bo mamy szansę na medal. Mamy szybkich zawodników. Brakuje tylko wsparcia finansowego, także wszyscy partnerzy, sponsorzy uwierzcie w tę inicjatywę, uwierzcie w Motorsport, bo mamy szansę na medal.

 

Jeszcze do 31 marca PZM czeka na zgłoszenia zawodników zainteresowanych udziałem w drugich Igrzyskach Sportów Motorowych FIA, które odbędą się w dniach 29-31 października 2021 r. w Marsylii. Prosimy o kontakt z Tomaszem Kowalskim z Biura Sportu i Turystyki Zarządu Głównego PZM pod adresem: autosport@pzm.pl lub pod numerem telefonu 22 542 01 16.

Więcej informacji

#FIAMotorsportGames

www.fiamotorsportgames.com

Karting: 
Słowa kluczowe: 

News

Dwa dni wyścigowych emocji na Torze Poznań
W najbliższy piątek i w sobotę 21-22 czerwca na Torze... więcej
Ponad 60 kierowców będzie zdobywać Magurę Małastowską
Mimo rozpoczynających się wakacji wyścigowa karuzela Górskich Samochodowych... więcej
Polacy na mecie 2. Królewskiego Rajdu Skandynawii
Zakończyła się 3. runda Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Najlepszy w 2.... więcej
WRC Rally Show na błoniach Stadionu Narodowego
ORLEN 80. Rajd Polski będzie w tym sezonie najważniejszą imprezą w sportach... więcej
Rzymskie wyzwanie przed Wiktorem Dobrzańskim
Stawka włoskiej Formuły 4 zmierzy się na Autodromie Vallelunga w ... więcej
Królewski Rajd Skandynawii z gwiazdorską obsadą – na żywo w Motowizji
W dniach 13-15 czerwca odbędzie się Królewski Rajd Skandynawii z ... więcej
Michalina Sabaj w czołówce Mistrzostw Formuły 4
W minionym tygodniu Michalina Sabaj, młody i utalentowany kierowca... więcej
Wakacje z wyścigami górskimi
Przed zawodnikami ścigającymi się w Górskich Samochodowych... więcej
Informacja GKSS dot. Garrett 50. Rajdu Koszyc - 4. rundy RSMP 2024
Szanowni Państwo,Poniżej załączamy informację GKSS PZM dot. startu zawodników w... więcej

Strony

- Archiwum