DAKAR 2021 We wtorek – pewniacy: Price i Al-Attiyah

W centrum uwagi

Większość 403-kilometrowej trasy wtorkowego odcinka specjalnego przebiegała po rozległym płaskowyżu na wysokości około 1 000 m n.p.m. Wiatr przekształcił liczne wydmy w strome zbocza, które były pułapkami dla zawodników, a na pustyni zacierał ślady, przez co zabłądził na trasie między innymi Carlosa Sainz.

Dzień w skrócie

Motocykliści KTM wzięli rewanż za niepowodzenie w poniedziałek, zajmując dwa miejsca w czołowej trójce. Najszybciej pokonał trasę Toby Price, który pokonał Kevina Benavidesa i Matthiasa Walknera. Nowym liderem został dość niespodziewanie Amerykanin Skyler Howes (Yamaha), czwarty w klasyfikacji etapu. Bardzo dobrze spisał się Maciej Giemza, osiągając jedenasty wynik, swój najlepszy w tej edycji Dakaru. Adam Tomiczek osiągnął metę na 33 pozycji. Motocykliści Orlen Teamu zajmują odpowiednio 20. i 26. miejsce po trzech etapach. Konrad Dąbrowski był, podobnie jak dzień wcześniej, 43., a Jacek Bartoszek – 74.

Nicolas Cavigliasso zwyciężył w kategorii quadów, a Kamil Wiśniewski był dwunasty i utrzymał ósme miejsce.

Kierowca Toyoty Hilux Nasser Al-Attiyah wygrał, podobnie jak dzień wcześniej w Wadi Ad-Dawasir i zmniejszył stratę do prowadzącego w klasyfikacji Stéphane Peterhansela (trzeciego na mecie OS-u) do niewiele ponad 5 minut. Carlos Sainz, który dziś błądził na trasie, stracił pół godziny i spadł na 4. miejsce. Kuba Przygoński i Timo Gottschalk z Orlen Teamu zaliczyli 3 „kapcie” i zajęli 11. pozycję, ale utrzymali 5. lokatę w klasyfikacji.

Seth Quintero powtórzył poniedziałkowy sukces i wygrał w kategorii T3, a liderem pozostaje Cristina Gutierrez.

Aron Domżała i Maciej Marton utrzymali drugie miejsce w kategorii T4, ale sensację sprawili trzecim miejscem Michał Goczał i Szymon Gospodarczyk z Energylandia Rally Team, którzy awansowali na 9. pozycję w klasyfikacji. Druga załoga zespołu Marek Goczał / Rafał Marton została sklasyfikowana na 11 miejscu.

Białorusin Siarhej Wiazowicz (MAZ) pokonał Dmitrija Sotnikowa (Kamaz) w klasyfikacji ciężarówek różnicą 18 sekund, ale Rosjanin pozostał liderem z przewagą  blisko 17 minut nad Wiazowiczem.

Dramat dnia

Bernhard Ten Brinke, czwarty w wynikach na przedostatnim punkcie pomiaru czasu, miał niespełna 50 km do mety, gdy fatalny wypadek odebrał mu szanse na dobry wynik. Wielogodzinna strata w wyniku dachowania Toyotą Hilux pozbawia Holendra szans na miejsce w czołówce, o ile uda się powrócić na trasę.

Liczba dnia: 38-37

Nasser Al-Attiyah może pochwalić się już 38 zwycięstwami etapowymi w karierze. Katarczyk wyprzedził w statystyce Carlosa Sainza, ale dopiero okaże się, czy zdoła wyprzedzić Hiszpana także w liczbie zwycięstw w rajdzie. We wtorek jechał jako pierwszy, ale wraz ze swym pilotem dał po raz kolejny pokaz maestrii, unikając pułapek nawigacyjnych. Najwięcej wygranych ma na koncie Ari Vatanen 50, a drugi Stéphane Peterhansel – 47.

Wynik dnia

Mistrz dwóch poprzednich edycji South African Cross Country Series Henk Lategan sprawił dużą niespodziankę, osiągając drugi wynik na wtorkowej pętli. Pilotem 26-letniego kierowcy z Afryki Południowej, jest Brett Cummings, były motocyklista w kategorii Original by Motul, którego doświadczenie w nawigacji bardzo przydało się we wtorek. Lategan i Cummings zajmują siódme miejsce w klasyfikacji.

Dakar Classic czyli zatrzymane w kadrze…

Ondřej Klymčiw i Petr Vlček jeszcze niedawno ścigali się w Dakarze na motocyklach. W tym roku dzielą kokpit Škody z wczesnych lat 80’, która dzielnie daje sobie radę na piaszczystych trasach.

Wypowiedź dnia:

Szymon Gospodarczyk: “Jesteśmy bardzo zadowoleni. Mamy oesowe podium – to coś niesamowitego przy tak mocnej stawce. Straciliśmy zaledwie 24 sekundy do zwycięzcy etapu na 405 kilometrach! Taktycznie wszystko zagrało. Trudne, dziurawe fragmenty w kanionach pokonaliśmy rozsądnym tempem, aby nie złapać kapcia. Wydmy były megatrudne, bo wiatr sprawiał, że nie było widać, gdzie wydma się kończy, jakie jest ukształtowanie terenu. Było sporo wypadków. Widzieliśmy ciężarówkę leżącą na dachu za wydmą, ale daliśmy z siebie wszystko, przetrwaliśmy trudne momenty, jesteśmy na mecie, samochód jest w jednym kawałku. Bardzo nas cieszy oesowe podium.”

Samochody:
Motocykle:
Źródło newsa:
Źródło zdjęcia:

Szkolenie sędziów technicznych sportu samochodowego, 13-14.04.2024 r., Katowice
1. Zakres szkolenia:Szkolenie dla Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego w... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Katowice
1. Termin:06 kwietnia 2024r. (sobota)2. Miejsce:Polski Związek Motorowy Zarząd... więcej
Gwiazdy motorsportu wracają do Wieliczki
Organizowane przez Automobilklub Krakowski Rajdy – Memoriały Janusza... więcej
Maciej Gładysz sięga po tytuł mistrzowski w Formule 4
15-letni Maciej Gładysz wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23.03.2024r., Olsztyn
Organizatorem szkolenia jest Automobilklub Warmiński w Olsztynie. Głównym celem... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 23-24.03.2024r., Olsztyn
1.Termin szkolenia: 23 – 24 .03. 2024 roku  /sobota- niedziela... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 21.03.2024, Mielec
I. Cele szkolenia:- przeprowadzenie szkoleń i egzaminów na licencje sędziowskie... więcej
Rozszerzone relacje z sezonu 2024 World Endurance Championship w Motowizji!