Generalka dla Cvrčka, Polska dla Łukaszczyka

Na starcie rozgrywanej na Słowacji niedzielnej, 8 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski stanęło 41 kierowców z Polski, o punkty w GSMP walczą także kierowcy zagraniczni. Zawody w Banovcach nad Bebravou były także kolejną rundą FIA CEZ (Mistrzostw Europy Strefy Centralnej) i oczywiście Mistrzostw Słowacji.; w sumie na liczącej 3700 metrów trasie wystartowało 95 zawodników ze Słowacji, Czech, Austrii, Polski i Węgier.

W dwóch porannych podjazdach treningowych ukształtowała się czołówka klasyfikacji generalnej: w pierwszym podjeździe najszybszy był Andrzej Szepieniec (Mitsubishi Lancer), w drugim wczorajszy zwycięzca 7 Rundy GSMP Igor Drotar (Skoda Fabia). W drugim podjeździe nastąpiła dłuższa przerwa po awarii Michała Tochowicza, z jego Skody Fabii wyciekł olej który trzeba było utylizować sorbentem. W efekcie pozostali kierowcy część trasy jechali przy wywieszonych flagach sygnalizujących śliską nawierzchnię. Na starcie do drugiego treningu nie pojawił się Michał Ratajczyk, w którego Mitsubishi awarii uległ silnik.

Pierwszy podjazd wyścigowy GSMP pokazał, jak wyrównana będzie walka. Szymon Łukaszczyk (Mitsubishi Lancer Evo V AMS) był szybszy od Igora Drotara zaledwie o 0,7 sekundy, trzeci w podjeździe Waldemar Kluza stracił do Słowaka zaledwie 0,01 sekundy. Na czele ogólnej tabeli wyników znów pojawił się Czech Veroslav Cvrček, który na tej trasie wydaje się być nie do pokonania. Wygrał także drugi podjazd wyścigowy, zajmując ostatecznie pierwsze miejsce w Mistrzostwach Słowacji i klasyfikacji CEZ.

W drugim podjeździe GSMP znowu Łukaszczyk był szybszy od Drotara o 0,7 sekundy (ostatecznie zajął także też drugie miejsce w klasyfikacji CEZ), jako trzeci tym razem zameldował się Dubai, któremu jednak zabrakło po dwóch podjazdach 0,7 sekundy do znakomicie dysponowanego Waldemara Kluzy.

8 Runda GSMP

Szymon Łukaszczyk 3:42,213

Igor Drotar 3:43,609

Waldemar Kluza 3:44,356

Dubai 3:45,112

Andrzej Szepieniec 3:46,095.

W kategorii 1 (auta produkcyjne) zwyciężył Tomasz Myszkier (Skoda Fabia WRC). Wśród kierowców aut napędzanych na jedną oś w tym sezonie bezkonkurencyjny jest Gabriel Kubit (Honda Integra), notujący często czasy lepsze od zawodników z aut 4x4,w śród aut historycznych najlepszy okazał się znów Marcin Kacperek (BMW 318is) wygrywający w tej kategorii wszystkie rundy GSMP w których startuje.

Na Słowacji Grupa N GSMP należała do Konrada Bieli, który daleko odjechał swoim konkurentom, również w klasyfikacji Div. 1 CEZ. W Grupie A znowu wygrał Szymon Piękoś (Mitsubishi Lancer, Borg Warner Racine Team). Kategorie narodowe A/PL i E0 wygrali Jacek Madziara Subaru Impreza i Piotr Staniszewski (Honda Integra). Div 2. CEZ należała do Romana Barana. Paweł Rzadkosz, który w Banovcach pokazał Normę M 20 FC napędzaną dwulitrowym silnikiem Hondy, wygrał swoją kategorię w GSMP, do tego dołożył pierwsze miejsce w CEZ Div. 5 i swojej grupie w mistrzostwach Słowacji.

Samochody:

Komunikat GKSS PZM nr 4/2024
Informujemy, że Komunikat Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM nr 4/2024... więcej
Szkolenie sędziów technicznych sportu samochodowego, 13-14.04.2024 r., Katowice
1. Zakres szkolenia:Szkolenie dla Sędziów Technicznych Sportu Samochodowego w... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 06.04.2024, Katowice
1. Termin:06 kwietnia 2024r. (sobota)2. Miejsce:Polski Związek Motorowy Zarząd... więcej
Gwiazdy motorsportu wracają do Wieliczki
Organizowane przez Automobilklub Krakowski Rajdy – Memoriały Janusza... więcej
Maciej Gładysz sięga po tytuł mistrzowski w Formule 4
15-letni Maciej Gładysz wywalczył trzecie miejsce w klasyfikacji... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 23.03.2024r., Olsztyn
Organizatorem szkolenia jest Automobilklub Warmiński w Olsztynie. Głównym celem... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 23-24.03.2024r., Olsztyn
1.Termin szkolenia: 23 – 24 .03. 2024 roku  /sobota- niedziela... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 21.03.2024, Mielec
I. Cele szkolenia:- przeprowadzenie szkoleń i egzaminów na licencje sędziowskie... więcej