Przedostatnia Runda Sezonu HRPP – 2 Rajd Grodzki

Obsada 5 rundy jest bardzo silna. Wśród zawodników są wszyscy aktualni liderzy cyklu, są Ci którzy pretendują by zająć ich miejsca, są koledzy którzy dotychczas jechali w „pokazie” i właśnie w HRPP zrobili licencje, są nowi zawodnicy cyklu którzy wystartują w bardzo ciekawych historycznych rajdówkach : Piotr Życzyński /Anna Woźnica - BMW 2000 ti z homologacją Gr 2 z 1969 roku, Mariusz Ziółkowski / Marcin Grochowski - Polonez 2000 Rally z homologacją Gr. B, Jerzy Skrzypek / Dariusz Pyda - Fiat Ritmo Abarth 125 TC Gr. B,

Obsada tej rundy nie jest jednak najliczniejsza. Jednak biorąc pod uwagę, że to ostatni weekend wakacji i wielu naszych zawodników jeszcze odpoczywa z rodzinami na plażach w kraju i za granicą, że jeden z naszych zawodników został wydelegowany na Star Rally Barum, a kilka innych aut „leczy rany” po Rajdzie Wartburga frekwencja 16 załóg to świetny dowód na popularność HRPP wśród zawodników.

Trochę szkoda, że Automobilklub Mielecki, zablokował nam oryginalnie planowany termin V Rundy (1 weekend września) i nich zechciał go odstąpić na rzecz automobilklubu Bieckiego – organizatora 5 Rundy HRPP. Tym bardziej szkoda, że ostatecznie Mielec odwołał swoją eliminację RSM Podkarpacia w tym czasie. Jak mówią Amerykanie: „timing” is everything” i „jak nie masz tego co chcesz - to ciesz się z tego co masz”. My się bardzo cieszymy ,że mimo przeciwności 5 Runda zapowiada się fantastycznie!

HRPP jest zupełnie nowym cyklem robionym pod auspicjami PZM, ale organizowanym wysiłkiem zaledwie kilku osób. Wszyscy uczymy na popełnianych w tym sezonie błędach i w roku 2017 na pewno ich nie powtórzymy. Kalendarz 2017 postaramy się wypracować znacznie wcześniej, możliwie jeszcze przed końcem roku tak by skoordynować go z innymi rozgrywkami organizowanymi przez PZM. Formuła kalendarza HRPP w 2017 roku może nieco ulec zmianie i obejmować uczestnictwo w jednej lub 2 rundach asfaltowych RSMP. Ilość rund pewnie ograniczymy do 6 ( a może nawet 5 ?) a terminy rajdów postaramy się rozłożyć w miesiącach marzec-czerwiec oraz wrzesień – listopad omijając okres letni. Planujemy – wzorem Mistrzostw Europy w Rajdach Historycznych FIA wprowadzenie przedsezonowych zgłoszeń do klasyfikacji w cyklu. Tylko załogi tak zgłoszone (np. przy PBK) będą klasyfikowane w wynikach rocznych. Inni będą mogli oczywiście startować w HRPP, ale bez liczenia ich wyników w klasyfikacji rocznej. To umożliwi np. nadanie naszym załogom stałych na cały sezon numerów startowych, ale również inne kwestie jak np. właściwy rozdział benefitów sponsorskich. (Jeśli np. sponsor zafunduje zawodnikom HRPP imienne plandeki serwisowe pod auta, lub zniżki na namioty serwisowe to będą one dla zawodników , którzy zadeklarują starty w całym cyklu a nie tylko w jednym rajdzie.)

Mogą nastąpić też pewne zmiany regulaminowe, głównie w regulaminie technicznym. Jednym z możliwych kierunków jest ograniczenie z blankietowych modyfikacji da wszystkich okresów w regulaminie technicznym, a w większym stopniu poleganie na załącznikach J z okresu oraz samej homologacji. Powinno to doprowadzić to większej historycznej zgodności w Kategoriach FIA (1-4) oraz większej elastyczności w kategoriach PZM (5-6). Rozważane jest odstąpienie od współczynników zależnych od długości rajdu i zmiana ich (wzorem Historycznych Mistrzostw Europy FIA) na dodatkowe punkty premiujące trudność rajdu.

Wśród rozważanych zmian jest też obligatoryjne szkolenie w zakresie Procedury Bezpieczeństwa. Takie szkolenie teoretyczne połączone z praktyczną aplikacją tej procedury przez członków załóg, szkoleniem z Ratownictwa Drogowego, szkoleniem w zakresie rajdowej techniki prowadzenia samochodu i sporządzania opisów odcinków, jak również treningiem i strojeniem auta pod okiem instruktorów jest planowane przed pierwsza rundą w nowym sezonie. Regulamin (poza jedną erratą przed pierwszym rajdem, w której wyeliminowano kilka oczywistych błędów) okazał się trafionym rozwiązaniem i nie będzie poddawany jakimś wielkim rewizjom. Jak wynika z dotychczas rozegranych rund idea HRPP sprawdza się w praktyce: są zawodnicy którzy w tym cyklu chcą jeździć a nowi już swe auta budują. Jest to dobry prognostyk na sezon 2017, do którego przygotowania już trwają. Mamy nadzieję, że wyniki i ocena przebiegu sezonu 2016 HRPP wypadnie na tyle pozytywnie, że w 2017 roku możliwe będzie przekształcenie HRPP w HRMP (Historyczne Rajdowe Mistrzostwa Polski).

Podsumowując, V Runda HRPP zapowiada się interesująco a zebrane podczas niej doświadczenia wzbogacą nas o wiedzę niezbędną do przygotowania sezonu 2017 w sposób, który jeszcze uatrakcyjni cykl.

Tak to widać przez okulary koordynatora HRPP - Mirosław Miernik

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

VI MOTOZŁAZ (V motocyklowa runda MPPZ) za nami - relacja z rajdu
Pierwszy weekend sierpnia był nie lada gratką i wyczekiwanym terminem dla moto-... więcej
VII Motozłaz - runda motocyklowych MPPZ - galeria zdjęć
Galeria zdjęć z rajdu Motozłaz, rundy motocyklowych MPPZ.Zdjęcia: K.D.M. Magnet... więcej
Potocki i Stoch ponownie na Silverstone
W dniach 26 – 28 lipca na legendarnym torze Silverstone w Wielkiej... więcej
Aston Martin z Polski na Silvestone Classic
Znani z MPPZ Marian Stoch i Jan Potocki w dniach 26-29 lipca wystapili w... więcej
VII Rajd Motocykli Zabytkowych im. płk Gwido Langera - zaproszenie
W dniach 29-31 sierpnia Automobilklub Cieszyński organizuje VI eliminację... więcej
Stary pojazd dużo może - relacja z warszawskiej okręgówki
W minioną niedzielę odbyła się kolejna runda Mistrzostw Okręgu Warszawskiego... więcej
Stary pojazd i może II - runda MOWPZ PZM - galeria zdjęć
Zdjęcia z rundy MOWPZ pt. Stary pojazd i może II, która odbyła się 4 sierpnia... więcej
VI MOTOZŁAZ V runda MPPZ (motocykle)
Federacja Zmotoryzowanych  zaprasza w dniach  01-04 sierpnia 2019... więcej
Warszawskie Kryterium Regularnościowe - 17 sierpnia 2019
Miło nam oficjalnie zaprosić wszystkich chętnych na Warszawskie Kryterium... więcej
6 runda MPPZ w Częstochowie - 22-25 sierpnia 2019 - zaproszenie
Automobilklub Częstochowski zaprasza na VI rundę Mistrzostw Polski Pojazdów... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Fédération Internationale des Véhicules Anciens