Przedostatnia Runda Sezonu HRPP – 2 Rajd Grodzki

Obsada 5 rundy jest bardzo silna. Wśród zawodników są wszyscy aktualni liderzy cyklu, są Ci którzy pretendują by zająć ich miejsca, są koledzy którzy dotychczas jechali w „pokazie” i właśnie w HRPP zrobili licencje, są nowi zawodnicy cyklu którzy wystartują w bardzo ciekawych historycznych rajdówkach : Piotr Życzyński /Anna Woźnica - BMW 2000 ti z homologacją Gr 2 z 1969 roku, Mariusz Ziółkowski / Marcin Grochowski - Polonez 2000 Rally z homologacją Gr. B, Jerzy Skrzypek / Dariusz Pyda - Fiat Ritmo Abarth 125 TC Gr. B,

Obsada tej rundy nie jest jednak najliczniejsza. Jednak biorąc pod uwagę, że to ostatni weekend wakacji i wielu naszych zawodników jeszcze odpoczywa z rodzinami na plażach w kraju i za granicą, że jeden z naszych zawodników został wydelegowany na Star Rally Barum, a kilka innych aut „leczy rany” po Rajdzie Wartburga frekwencja 16 załóg to świetny dowód na popularność HRPP wśród zawodników.

Trochę szkoda, że Automobilklub Mielecki, zablokował nam oryginalnie planowany termin V Rundy (1 weekend września) i nich zechciał go odstąpić na rzecz automobilklubu Bieckiego – organizatora 5 Rundy HRPP. Tym bardziej szkoda, że ostatecznie Mielec odwołał swoją eliminację RSM Podkarpacia w tym czasie. Jak mówią Amerykanie: „timing” is everything” i „jak nie masz tego co chcesz - to ciesz się z tego co masz”. My się bardzo cieszymy ,że mimo przeciwności 5 Runda zapowiada się fantastycznie!

HRPP jest zupełnie nowym cyklem robionym pod auspicjami PZM, ale organizowanym wysiłkiem zaledwie kilku osób. Wszyscy uczymy na popełnianych w tym sezonie błędach i w roku 2017 na pewno ich nie powtórzymy. Kalendarz 2017 postaramy się wypracować znacznie wcześniej, możliwie jeszcze przed końcem roku tak by skoordynować go z innymi rozgrywkami organizowanymi przez PZM. Formuła kalendarza HRPP w 2017 roku może nieco ulec zmianie i obejmować uczestnictwo w jednej lub 2 rundach asfaltowych RSMP. Ilość rund pewnie ograniczymy do 6 ( a może nawet 5 ?) a terminy rajdów postaramy się rozłożyć w miesiącach marzec-czerwiec oraz wrzesień – listopad omijając okres letni. Planujemy – wzorem Mistrzostw Europy w Rajdach Historycznych FIA wprowadzenie przedsezonowych zgłoszeń do klasyfikacji w cyklu. Tylko załogi tak zgłoszone (np. przy PBK) będą klasyfikowane w wynikach rocznych. Inni będą mogli oczywiście startować w HRPP, ale bez liczenia ich wyników w klasyfikacji rocznej. To umożliwi np. nadanie naszym załogom stałych na cały sezon numerów startowych, ale również inne kwestie jak np. właściwy rozdział benefitów sponsorskich. (Jeśli np. sponsor zafunduje zawodnikom HRPP imienne plandeki serwisowe pod auta, lub zniżki na namioty serwisowe to będą one dla zawodników , którzy zadeklarują starty w całym cyklu a nie tylko w jednym rajdzie.)

Mogą nastąpić też pewne zmiany regulaminowe, głównie w regulaminie technicznym. Jednym z możliwych kierunków jest ograniczenie z blankietowych modyfikacji da wszystkich okresów w regulaminie technicznym, a w większym stopniu poleganie na załącznikach J z okresu oraz samej homologacji. Powinno to doprowadzić to większej historycznej zgodności w Kategoriach FIA (1-4) oraz większej elastyczności w kategoriach PZM (5-6). Rozważane jest odstąpienie od współczynników zależnych od długości rajdu i zmiana ich (wzorem Historycznych Mistrzostw Europy FIA) na dodatkowe punkty premiujące trudność rajdu.

Wśród rozważanych zmian jest też obligatoryjne szkolenie w zakresie Procedury Bezpieczeństwa. Takie szkolenie teoretyczne połączone z praktyczną aplikacją tej procedury przez członków załóg, szkoleniem z Ratownictwa Drogowego, szkoleniem w zakresie rajdowej techniki prowadzenia samochodu i sporządzania opisów odcinków, jak również treningiem i strojeniem auta pod okiem instruktorów jest planowane przed pierwsza rundą w nowym sezonie. Regulamin (poza jedną erratą przed pierwszym rajdem, w której wyeliminowano kilka oczywistych błędów) okazał się trafionym rozwiązaniem i nie będzie poddawany jakimś wielkim rewizjom. Jak wynika z dotychczas rozegranych rund idea HRPP sprawdza się w praktyce: są zawodnicy którzy w tym cyklu chcą jeździć a nowi już swe auta budują. Jest to dobry prognostyk na sezon 2017, do którego przygotowania już trwają. Mamy nadzieję, że wyniki i ocena przebiegu sezonu 2016 HRPP wypadnie na tyle pozytywnie, że w 2017 roku możliwe będzie przekształcenie HRPP w HRMP (Historyczne Rajdowe Mistrzostwa Polski).

Podsumowując, V Runda HRPP zapowiada się interesująco a zebrane podczas niej doświadczenia wzbogacą nas o wiedzę niezbędną do przygotowania sezonu 2017 w sposób, który jeszcze uatrakcyjni cykl.

Tak to widać przez okulary koordynatora HRPP - Mirosław Miernik

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens