13 Ogólnopolski Zlot Fiata 126p - 12-15 sierpnia 2016

580 kilogramów żywej wagi, połyka na raz 21 litrów, pali sporo. Mówią o nim Maluch, ale każdy kto miał szanse ruszyć nim w świat wie, że to samochód wielki duchem. Psuje się i owszem, ale da się go naprawić samemu, czasem wystarczy kawałek drutu i sznurka. To Polak z wielodzietnej rodziny, z dużą ekipą włoskich kuzynów. Najmłodszy ma dziś 16 lat, najstarszy 43. W sumie wyprodukowano 4,6 mln egzemplarzy, ale ci, którzy go kochają wiedzą, że każdy Fiat 126p jest wyjątkowy.

Pora znów się spotkać. To już trzynasty raz! Nie będziemy się z niczym spieszyć, mamy całe cztery dni, od 12 do 15 sierpnia 2016.

Będziemy się ścigać legendarną trasą OS Rajdu Barbórki. Na starcie staną wyścigówki, ale też wychuchane klasyki. Będziemy bezpiecznie dachować i wpadać w poślizgi na płycie autodromu na warszawskim Bemowie, w gościnie Automobilklubu Polski. Podbijemy też centrum miasta. Będziemy tam, gdzie nie da się nas nie zauważyć. Pokażemy, że Fiat 126p, to wciąż brzmi dumnie!

Program zlotu:

Piątek 12.08
9.00 – 20.00 Rejestracja uczestników
Dla Wszystkich gości atrakcje na terenie bazy zlotu przygotowane przez sponsorów.
20.00 Oficjalne otwarcie 13 Ogólnopolskiego Zlotu Fiata 126p z udziałem zaproszonych gości
21.00 Impreza z DJ

Sobota 13.08
10.00 – 17.00 Rajd Turystyczny po Warszawie. Będzie Was prowadził itinerer. Jest to schematyczny graficzny opis skrzyżowań który umożliwia nawet w kompletnie nieznanym mieście dotarcie do celu, ponieważ przy układaniu takiego planu nawet drobna zmiana w stylu: zablokowany fragment ulicy czy przebudowa skrzyżowania całkowicie go burzy, zbieramy punkty na mapie z miejscami gdzie mogą na Was czekać ciekawe pytania i rzeczy do zobaczenia, ale ostateczny plan powstanie dopiero w wakacje. Będziemy się starali pokazać Wam prawdziwą Warszawę – pełną pamiątek z okresu przedwojennego, wojennego oraz jej ponownego rozkwitu w okresie PRL. Spróbujemy zabrać Was w miejsca znane i lubiane z kultowych polskich filmów i seriali – np. „Miś”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Zmiennicy” czy „Czterdziestolatek”. Kilka zajawkowych zdjęć z trasy może pojawi się wcześniej, ale żadnych szczegółów.
17.00 – 20.00 Wystawa Fiatów 126p na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki. Tak, nie gdzie indziej tylko na tym samym Placu Defilad, na którym 9 listopada 1972 r. Fiat 126 został zaprezentowany po raz pierwszy w Polsce szerokiej publiczności. Zdjęcie z tego wydarzenia zna każdy prawdziwy fan tego pojazdu. Teren jest rozległy, więc wszystkie Maluszki zmieszczą się na pewno. Warto wjechać na taras widokowy na 30 piętrze, skąd można będzie strzelić klimatyczną fotę z mozaiką z naszych Fiacików.

Kiedy Wasze autka będą cieszyły swoim wyglądem mieszkańców Warszawy, Wy możecie udać się z grupą przewodników na zwiedzanie ciekawych zakątków stolicy lub zwiedzić Muzeum Techniki znajdujące się w PKiN. Warta uwagi jest szczególnie wystawa poświęcona polskiej motoryzacji
22.00 – Impreza z DJ

Niedziela 14.08
11.00 – 18.00 Próby sportowe i przejazdy rajdowe na autodromie Automobilklubu Polskiego na terenie Lotniska Bemowo.
Do naszej dyspozycji jest płyta poślizgowa imitująca nawierzchnię pokrytą lodem, więc jest to dobra okazja do sprawdzenia swoich umiejętności nie tylko dla kierowców rajdówek, ale i klasyków. Tu nie liczy się moc silnika tylko umiejętności kierowcy i wyczucie własnego auta. Przejazdy po na czas odbędą się w kategoriach: R2, SWAP i CENTRAL. Przejazd zostanie przygotowany tak, abyście mogli skorzystać z hopy, przez która przelatują auta w trakcie jednego z OSów Rajdu Barbórka.
Dodatkowo przeprowadzimy tu również konkurs na najwyższego i najniższego malucha oraz na najgłośniejszy wydech – tak, tu będzie można strzelać do oporu!
Ponadto na Lotnisku przewidzieliśmy następujące atrakcje:
– prezentacje sponsorów
– symulator dachowania
– instruktaż udzielania pierwszej pomocy
– tor gokartowy
– atrakcje dla dzieci – m.in. zabawy z animatorkami, rowerowy tor przeszkód, pierwsza pomoc dla najmłodszych
21.00 – Zakończenie Zlotu i wręczenie nagród uczestnikom rajdu turystycznego oraz prób sportowych
22.30 – Impreza z DJ

Poniedziałek 15.08
9.00 – 11.00 Baza zlotu – giełda części
11.00 – Udział uczestników w centralnych obchodach Święta Wojska Polskiego i zmianie warty pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Zachęcamy Was do wzięcia udziału w defiladzie i obejrzenia uroczystej zmiany warty, bo jako Warszawiacy wiemy, że jest to widok warty zobaczenia. Te galowe mundury, stuk obcasów na kamieniach, błysk słońca na sygnałówce i łopot flagi na wietrze – nie da się opisać atmosfery tego wydarzenia. Jak tylko będą podane oficjalne plany obchodów zamieścimy je tu.
15.00 Zakończenie Zlotu

Szczegóły: http://www.zlot126p.pl/pl/zlot/

Nie może Was zabraknąć. Zgłaszajcie swój udział. Zapraszamy!

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

PZM wziął udział w akcji #GaszynChallenge
... i pompował dla chorych dzieci! Przyjęliśmy wyzwanie Automoblilklubu... więcej
Zaktualizoiwany kalendarz MPPZ i MPHRR
Dziś opublikowano komunikat Głównej Komisji Pojazdów Zabytkowych PZM.W związku... więcej
Zapraszamy na MPPZ do Częstochowy
Tęsknicie za rajdowymi emocjami, rywalizacją i podziwianiem przepięknych tras... więcej
Dwie rundy MOWPZ odwołane
Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Polski informuje, że z powodu... więcej
Klasyczny Koneser po raz drugi - relacja
W sobotę 4 lipca w Centrum Praskim Koneser odbyła się impreza ... więcej
4. Miński Rajd Motocklowy - runda MOWPZ
Klub Dawnych Motocykli "Magnet" zaprasza do Mińska Mazowieckiego na 4... więcej
Konkurs FIVA dla młidych duchem
FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Ancien) zaprasza młodzież do... więcej
47. urodziny Fiata 126p - relacja
W minioną sobotę odbył się zlot Fiatów 126p organizowany przez Komisję Pojazdów... więcej
47. urodziny Fiata 126p - galeria zdjęć
Zdjęcia z FotoSpotu z okazji 47. urodzin Polskiego Fiata 126p. Autorami... więcej
XI Rajd Pojazdów Zabytkowych organizowany przez TMD "Weteran Płock" odwołany
Otrzymaliśmy następującą informację od klubu TMD Weteran Płock, organizatora... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens