Nocne rozstrzygnięcia czyli łódzki PPPZ

Ostatnią eliminacją niezwykle pasjonującego tegorocznego sezonu Pucharu Polski w Rajdach na Regularność była tradycyjnie już Retro Prząśniczka w Łodzi. Punktacja w obu grupach wskazywała, że możliwe są jeszcze różne scenariusze końcowej klasyfikacji sezonu.

Ekipa Classic Cars Łódź nie zawiodła i przygotowała bardzo fajną imprezę. W sobotę około południa zaczęły pojawiać się pierwsze załogi na parkingu hotelu Jan Sander w Aleksandrowie Łódzkim, gdzie zlokalizowano bazę rajdu. Po sprawnie przeprowadzonej odprawie administracyjnej, badaniu kontrolnym i montażu GPS o godzinie 16.00 załogi ruszyły na Tor Łódź, gdzie wzorem eliminacji warszawskiej zlokalizowano ciekawą próbę na regularność jako jedną z atrakcji imprezy otwarcia nowego obiektu. Licznie zgromadzona publiczność miała okazję do obejrzenia 23 historycznych rajdówek rywalizujących na technicznej i wymagającej trasie długości ponad 1 km. Dodatkową trudnością był brak punktów odniesienia z dystansami, trzeba było zatem jechać z dużym wyczuciem bo konfiguracja trasy nie zawsze wymagała „ciśnięcia na maksa”. Nieoczekiwanie najlepiej tę próbę przejechali zawodnicy grupy tradycyjnej Maciej Orzechowski w Zastavie i Michał Sekrecki w Ładzie co dowodzi, że w regularności samochód ma najmniejsze znaczenie.

Następnie w ramach pierwszego etapu rozegrano jeszcze 2 odcinki 15 kilometrowy Dabrówka-Marianka oraz 9,6 km ze Zgierza do Aleksandrowa. Do udanego, zakończenia sezonu nie może z pewnością zaliczyć warszawska załoga Saaba 96 Bartek i Marta Kossowscy, którzy tym razem po awarii zawieszenia na drugim odcinku RT, musieli wycofać się z rajdu.

Pozostałe załogi po niedługiej przerwie komasacyjnej w bazie rajdu, o 18.30 wyruszyły na kolejny 140 kilometrowy etap nocny. Komandor Andrzej Sziska jak zwykle zaskoczył i przygotował 4 odcinki RT przebiegające w okolicach Babiczek, Szydłowa, Gorzewa i Puczniewa. Jak wiemy w nocy wszystkie koty są czarne i wszystkie zakręty takie same, dlatego właściwa nawigacja była kluczem do sukcesu w tym rajdzie. Kto się zgubił w ciemnościach ten przegrywał. Na szczęście nie było zmiennych prędkości co mogłoby spowodować jeszcze większe trudności dla pilotów.

W obu grupach tym razem triumfowały Polskie Fiaty 125p. Grupę Sportową wygrała załoga Jacek Grochowski, Robert Skierski przed trzyosobową załogą Mercedesa Piotr Szczublewski, Maciej Korzyniewski, Krzysztof Mastalerz. Trzecie miejsce zajęła załoga Porsche 911 Marcin i Agnieszka Stryczak.

Grupę Tradycyjną wygrał Piotr Cisowski z pilotem Karolem Cisowskim przed załogą Volvo Amazona w składzie Adrian Urbański, Sebastian Czerwiński. Trzecie miejsce zajęli Maciej Orzechowski i Tomasz Orzechowski w Zastavie 1100p.W grupie Yountimer zwyciężył Krzysztof Dulewicz pilotowany przez Maję Dulewicz w Audi Coupe. Uzyskali oni również najlepszy wynik punktowy w całym rajdzie.

Podsumowując, rajd w Łodzi był dobrze zorganizowany, sprawnie przeprowadzony, miał świetną bazę i zaskakujący, ale ciekawy pomysł na rozegranie go nocą. Czekamy co nowego Komandor przygotuje na przyszły rok.

Galeria zdjęć: http://pzm.pl/galeria/2016/mppz-pojazdy-zabytkowe/retro-przasniczka-vi-r...

Pojazdy zabytkowe: 
Share

News

Sukces Automobilklubu Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
W dniach 25-27.10.2019r. odbyła się czwarta edycja targów Retro Motor Show. Jak... więcej
AK Wielkopolski podczas Retro Motor Show 2019 - galeria zdjęć
Galeria zdjęć ze stoiska Automobilklubu Wielkopolski podczas targów Retro Motor... więcej
Automobilklub Wielkopolski na Retro Motor Show 2019
Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi... więcej
Wzrost zniżki OC dla „klasyków” w Compensa lub Benefia. Do końca roku zyskasz do 30%
PROMOCJA OBOWIĄZUJE TYLKO DLA CZŁONKÓW KLUBU PZM Okres obowiązywania... więcej
Zakończenie Sezonu GKPZ 2019
Główna Komisja Pojazdów Zabytkowych z przyjemnością informuje, że w dniu 7... więcej
Polska załoga piąta w 1000 Miglia Warm Up USA 2019
Na piątej pozycji zakończyli Rajd 1000 Miglia Warm Up USA 2019 Marian Stoch,... więcej
Dobry wynik w USA
Według wstępnych wyników polska załoga Aston Martina startująca w 1000 Miglia... więcej
Polacy w pierwszej dziesiątce 1000 Miglia Warm Up USA
Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w Aston Martinie 15/98 z 1937 roku... więcej
Charter of Turin w polskiej wersji językowej
Zgodnie z zapowiedzią sprzed paru dni w sobotę 26 października 2019 ... więcej
Aston Martin trenuje przed 1000 Miglia Warm Up USA
Zgodnie z naszymi zapowiedziami Jan Potocki, Marian Stoch i Bartosz Balicki w... więcej

Strony

- Archiwum

Facebook

Patroni medialni Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych


Oficjalny pomiar czasu w Historycznych Rajdach na Regularność

Wracamy na chwilę na Retro Motor Show 2019 na Międzynarodowe Targi Poznańskie gdzie w dniach 25-27.10.2019r. Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski zaprezentowała historię motoryzacji na wystawie zatytułowanej „Państwa i miasta”.

Na powierzchni 3000 m2 przedstawiono:

  • okres 20-lecia międzywojennego w Polsce z Fiatem 508 Junak z 1937r. czy Fiatem 508 Łazik z 1938r. umiejscowionych tuż obok pracowni krawieckiej z charakterystycznym dla tego okresu wystrojem,
  • czasy PRL-u gdzie wśród blokowiska z trzepakiem prezentowały się warszawy, syreny, fiaty 125p i 126p, polonez czy mikrus oraz autobus Jelcz zwany „ogórkiem” wraz z żukami, nysami i tarpanem,
  • typową uliczkę włoską ze skuterami Vespa i Lambretta oraz fiatami m.in. Fiat 509 SM z 1926r. czy Fiat 514 z 1929r.,
  • w strefie amerykańskiej automobile przedwojenne jak Reo Roadster z 1908r. czy też Ford T z 1914r. w towarzystwie cadillac’ów, plymouth’ów, studebaker’ów, dodge’a czy też buick’a a wędrując dalej przenieśliśmy się do szalonych lat 50-tych i 60-tych prezentując dorobek motoryzacyjny tamtych lat: mustangi, chevrolety czy też corvetty z muzyką Elvisa Presley’a i szafy grającej w tle czy też uśmiechem Marylin Monroe,
  • w ‘30 rocznicę obalenia muru berlińskiego pojazdy z DDR: wartburgi, trabanty czy P70 a po drugiej stronie drutów kolczastych bogatą kolekcję volkswagenów, mercedesów czy BMW z Horch’em 853 Sport Cabrio z 1938r. na czele, którego wyjątkowość i piękność została nagrodzona w konkursie Retro Motor Show Awards 2019 w kategorii Retro Pojazd.

Całość wystawy dopełniała wyjątkowa scenografia, wystylizowani w stroje z dalej epoki członkowie Komisji Pojazdów Zabytkowych wczuwający się w swoje role, muzyka na żywo, konkursy i inscenizacje co zostało docenione przez kapitułę Retro Motor Show Awards 2019 przyznając nam nagrodę w Kategorii Retro Stoisko.

Tekst: Lidia Matuszek

Strony

Fédération Internationale des Véhicules Anciens