Zwycięstwo w wielkim stylu

Debiutant w Jänner Rallye, Robert Kubica pilotowany przez Maćka Szczepaniaka, w niesamowitym stylu wygrał pierwszą rundę ERC. Na ostatnim, 25-kilometrowym oesie Kubica pokonał Vaclava Pecha o 31,7 sekundy i odebrał prowadzenie mistrzowi Czech. W łącznych wynikach Kubica wyprzedził Pecha o 19,9 sekundy. Trzecie miejsce przypadło Raimundowi Baumschlagerowi.


Fot. Grzegorz Rybarski www.FotoRajdy.pl

Kubica wyjechał z serwisu na zimówkach, z przodu kolcowanych. - Mamy dwie kolcowane opony. Nie wiem, co miał Pech - mówił Robert na mecie Aistal 2. - Mieliśmy duże momenty bo była mgła. Muszę przeprosić Maćka. Jedno dodatkowe światło oślepiało mnie i starałem się je wyłączyć. Nie usłyszałem Maćka, wyjechaliśmy daleko poza drogę. To był prawy, czwórkowy zakręt. Tempo było grubo za szybkie. Na szczęście się udało...

To była dobra jazda. Jestem bardzo szczęśliwy. Jedno mnie cieszy. Nie mam doświadczenia, ale jeżeli ufam swojemu instynktowi, to zazwyczaj dobrze dobieram opony. Wyjechaliśmy na zimówkach, dwóch kolcowanych, ponieważ skończył się nam limit opon. Starałem się usunąć kolce na dojazdówce i jadąc agresywnie, na pierwszych kilometrach oesu. To zadziałało. Na dojazdówce wypróbowałem kolcowane opony z przodu, jednak przed oesem postanowiłem założyć opony na krzyż.

Zdobyte doświadczenie znaczy dla mnie więcej niż zwycięstwo. A zebraliśmy tego doświadczenia znacznie więcej niż oczekiwałem.

Václav Pech, dziewiąty raz startujący w Jänner Rallye, po trzech wygranych, trzecim, czwartym i piątym miejscu, tym razem ma drugie. - Założyliśmy slicki i było bardzo ślisko. Jechaliśmy szybko, ale starałem się nie rozbić, bo to byłaby straszna szkoda. Nie wiem, czy wygraliśmy. Musimy poczekać dwie minuty. Będziemy czekać...

Raimund Baumschlager uzyskał drugi czas na OS18 - ze stratą 23 sekund. - Mamy zimowe opony. Myślę, że nie było tak źle. Nie ryzykowałem, ale miałem dobre wyczucie i starałem się cisnąć. Na odcinku było dużo mgły. To był dla nas bardzo dobry rajd - perfekcyjny!

Beppo Harrach wygrał rundę ERC Production Cup. - Slicki nie pracowały najlepiej, bo było już bardzo brudno na cięciach. Możemy być dumni z tego wyniku, uzyskanego w samochodzie grupy N.

Jaromir Tarabus zajął drugie miejsce w mistrzostwach Czech. - Jesteśmy zadowoleni. Popełniliśmy trochę błędów, mieliśmy momenty. Mogło być lepiej, mogło gorzej. Rajd bardzo mi się podobał.

Andreas Aigner zmienił skrzynię biegów przed ostatnim oesem. - Jestem wyjątkowo zadowolony z dotarcia do mety. Bardzo dużo się nauczyłem. Mieliśmy wszystko w tym rajdzie - lód, mgłę, deszcz. Było całkiem dobrze. Teraz założyliśmy zimowe opony. To był bezpieczny wybór. Nic nie zostało jeszcze ustalone na przyszłość, ale jestem dużym optymistą.

Wasilij Griazin ukończył rajd na siódmej pozycji. - Wykonaliśmy półobrót na jednym zakręcie, na drugim wypadliśmy z drogi. To był udany weekend. Widzimy się na Rally Liepaja!

- Ostatni odcinek był bardzo trudny, mocno zabłocony - komentował Roman Odložilík. - Bardzo się cieszę z ukończenia rajdu. Mamy dużo punktów w mistrzostwach Czech.

W pierwszym starcie Peugeotem z Delta Rally, Robert Consani zadowolił się dziewiątą lokatą. - Na pierwszym zakręcie urwały się dodatkowe światła. Sytuacja stała się bardzo skomplikowana. Wczoraj mieliśmy ten sam problem. Jestem wyjątkowo szczęśliwy z ukończenia tego bardzo trudnego rajdu.

Hermann Neubauer zamknął czołową dziesiątkę. - Mamy drugie miejsce w Production Cup. Nie mogłem walczyć z Beppo. On był za szybki w ten weekend. Myślę, że teraz pojedziemy na Łotwę.

Michael Böhm jadący Swiftem S1600, triumfował w rundzie ERC 2WD Cup. Grzegorz Sikorski i Michał Jurgała zajęli siódme miejsce, drugie w RC4. Sławomir Ogryzek i Szczepan Mirek klasyfikowani wyłącznie na etapie, ukończyli dzień na siódmej pozycji w 2WD Cup, drugiej w klasie.


Fot. Grzegorz Rybarski www.FotoRajdy.pl

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran fenomenalnie rozpoczęli zmagania w pierwszej rundzie Mistrzostw Europy - wygrywając 3 z 5 odcinków specjalnych. Jednak na ostatniej próbie drugiej pętli I Etapu załoga LOTOS Rally Team z powodu zablokowania pedału gazu opuściła drogę, w momencie gdy zajmowała drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdu Jänner.

Kajetan Kajetanowicz: - Cieszyłem się każdym kilometrem w tym samochodzie, zbierałem bardzo cenne doświadczenie na tych trudnych trasach. Fajnie, że mogę pracować w pewnym sensie nad rozwojem tego auta. Walka podczas dzisiejszych odcinków dawała mi mnóstwo frajdy i motywacji. Emocje znów były ogromne.
W tym sporcie tak bywa, że drobne awarie eliminują nas z rywalizacji. Dziękuję za zaangażowanie całemu teamowi. To profesjonaliści i ciężko pracują, aby unikać takich sytuacji. Jestem już myślami na kolejnej rundzie i ponownie zamierzam dać z siebie wszystko
.

Maciek Woda - szef M-Sport Poland: - Po powrocie auta do serwisu wiemy, że to drobna usterka, która okazała się tak poważna w skutkach. Kajetan z Jarkiem fantastycznie rozpoczęli rajd. Wygrali dziś trzy odcinki specjalne pokazując potencjał w trudnych i zmiennych warunkach drogowych. Jest mi bardzo przykro z zaistniałej sytuacji i wierzę, że kolejne rajdy będą dla nas bardziej szczęśliwe.

31. INTERNATIONALE JÄNNER RALLYE
1. Robert Kubica/Maciek Szczepaniak (PL) Ford Fiesta RRC 2:26.42,4
2. Václav Pech/Petr Uhel (CZ) Mini RRC +19,9
3. Raimund Baumschlager/Klaus Wicha (A/D) Skoda Fabia S2000 +1.38,9
4. Beppo Harrach/Leopold Welsersheimb (A) Mitsubishi Lancer Evo IX R4 +3.00,3
5. Jaromir Tarabus/Daniel Trunkát (CZ) Skoda Fabia S2000 +3.39,6
6. Andreas Aigner/Barbara Watzl (A) Peugeot 207 S2000 +4.33,4
7. Wasilij Griazin/Dmitrij Czumak (RUS) Ford Fiesta S2000 +6.27,4
8. Roman Odložilík/Martin Tureček (CZ) Ford Fiesta R5 +7.16,3
9. Robert Consani/Vincent Landais (F) Peugeot 207 S2000 +9.22,2
10. Hermann Neubauer/Bernhard Ettel (A) Subaru Impreza WRX STI R4 +11.39,6
25. Grzegorz Sikorski/Michał Jurgała (PL) Ford Fiesta ST +44.59,4 (2. RC4)

PUNKTACJA ERC
1. Kubica 39, 2. Pech 30, 3. Baumschlager 24, 4. Harrach 20, 5. Tarabus 17, 6. Aigner 12, 7. Griazin 7, 8. Odložilík 5, 9. Consani 2, 10. Neubauer 1.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

WRC: Thierry Neuville wygrywa Rajd Sardynii. Kajetanowicz na podium w WRC2
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zakończyli zawody na trzecim, a... więcej
RSMP: Grzegorz Grzyb i Adam Binięda najszybsi w 42. Rajdzie Podlaskim
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) tiumfowali w 42. Rajdzie... więcej
Szkolenie sędziowskie, 05.06.2023r., Gdańsk
Organizator szkolenia: Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego i Kartingowego ZO... więcej
RSMP: rusza 42. Rajd Podlaski
34 załogi staną w piątek 2 czerwca na starcie 42. Rajdu Podlaskiego, trzeciej... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego klasy I i II, Tor Poznań 03.06.2023r.
SZKOLENIE SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGO KLASY I i IITor Poznań, 03.06.2023 r. (... więcej
Okręgowe szkolenie sędziów sportu samochodowego, Gorzów Wlkp., 01.07.2023r.
INFORMACJA O MIEJSCU SZKOLENIA I EGZAMINUOkręgowe Szkolenie Sędziów Sportu... więcej
Wyścigi samochodowe ruszyły! Na pierwszy "ogień" na torze w Poznaniu
Po długim oczekiwaniu, kierowcy wyścigowi wreszcie doczekali się pierwszego... więcej
PZM info
W poniedziałek, 29 maja 2023 roku, Biuro Sportu i Turystyki PZM jest dostępne... więcej
Szkolenie na licencję ND-C i NDJ-C, Autodrom Słomczyn, 07-08.06.2023r.
1. Termin:        07-08 czerwca 2023 (środa... więcej

Strony

- Archiwum