Wypowiedzi przed Rajdem Australii

Sebastian Ogier: Uwielbiam Rajd Australii. To szczególna impreza, To wyjazdowy rajd i jest trochę mniej zgiełku niż w domowym wyścigu Volkswagena w Niemczech. Jest bardziej kameralnie i to mi się podoba. Do tego odcinki w Australii są fajne do jazdy. W zeszłym roku to był świetny pojedynek pomiędzy mną i Latvalą i ostatecznie dzieliło nas 6,8s. Spodziewam się jeszcze bardziej ekscytującej walki z moim kolegą z zespołu w tym roku. Jedziemy po perfekcyjny wynik dla zespołu, Rajd Niemiec był fantastyczny i zdecydowanie jednym z najlepszych w sezonie. Oczywiście chcemy, aby kolejny też taki był. Głównym celem na sezon jest oczywiście obrona tytułów. W Australii mamy kolejną piłkę meczową. Zarówno w kategorii producentów, oraz możemy też przypieczętować mistrzostwo w wśród kierowców i pilotów. Będziemy dawali z siebie wszystko, aby to osiągnąć.
 
Jari - Matti Latvala: Rajd Australii jest wyjątkowy. Lasy, port i cała atmosfera. To bardziej przypomina wakacje, ale oczywiście to nie będzie wypoczynek dla mnie i dla zespołu. Zamierzamy się trochę zaaklimatyzować na miejscu. Gdy już rozpoczniemy rajd musimy być i będziemy w pełni skoncentrowani. Lubię szybkie i płynne odcinki w Australii, szczególnie kombinację szerokich i wąskich dróg przez lasy i na otwartych terenach. Tu jest trochę jak podczas Rajdu Finlandii, który mi pasuje. Na niektórych sekcjach jedzie się pełnym gazem blisko dużych drzew. To również lubię. Trzeba być jednak ostrożnym, ponieważ nawierzchnia jest inna niż w Europie. Samochód musi być perfekcyjnie ustawiony. W Australii potrzebne są ustawienia coś pomiędzy Rajdem Meksyku a Rajdem Finlandii. Mamy dobre odniesienia, z których skorzystamy. W zeszłym roku było bardzo ciasno między mną i Sebastienem Ogierem i moim celem na ten rok jest ponowne zwycięstwo.

Andreas Mikkelsen: Po udanym Rajdzie Niemiec wracamy na szuter i już nie mogę się tego doczekać. Rajd Australii jest jednym z moich ulubionych. Lubię tutejsze odcinki specjalne i wyzwania. Jest wiele ślepych zakrętów w lasach. Z jednej strony wymagają dobrego wyczucia samochodu, a z drugiej odwagi. To nie jest łatwe, nawet mały błąd może zniszczyć cały rajd. W ubiegłym roku Volkswagen pierwszy raz zajął całe podium. To był fantastyczny wynik dla zespołu, który pokazał jak konkurencyjni jesteśmy. Byłem bardzo zadowolony z trzeciego miejsca. W Australii mamy szansę na moje pierwsze  zwycięstwo w WRC. To pozostaje celem, który chciałbym osiągnąć raczej prędzej niż później.

Thierry Neuville: To wyjątkowa impreza, ponieważ jest daleko od domu i ze wszystkim jest trudniej, aby dobrze sobie poradzić. Z reguły jest sucho, jest mgła i kurz, więc jest zdradliwie. Ostatnio pokazaliśmy dobre tempo, więc musimy się na tym opierać i zdobyć jak najwięcej punktów w klasyfikacji mistrzostw.

Hayden Paddon: Rajd Australii to jeden z tych, na który czekam przez cały rok. Będę pod presją, co wynika głównie z mojej strony. Chcę zobaczyć, czy znów uda nam się dostać na podium. Cieszę się ze zmiany zespołu i mogę walczyć o punkty. Będziemy mieli wielu kibiców, więc mam nadzieję, że zapewnię dobry pokaz.

Dani Sordo: To jest dla mnie zupełnie nowe. Słyszałem, że jest bardzo ślisko. Jest też kilka bardzo szybkich sekcji. Nie mogę odczekać się odkrycia tych odcinków. Dam z siebie wszystko, tak jak na każdym rajdzie.

Elfyn Evans: Nie mogę doczekać się powrotu na szuter. Mieliśmy już kilka rajdów na tej nawierzchni w nowym samochodzie i chcę kontynuować postępy, które pokazaliśmy do tej pory. To fajna impreza dla kierowcy, odcinki i krajobrazy są niesamowite. Największym wyzwaniem jest widoczność. Czasami jest utrudniona przez wiszący kurz, a niskie słońce prześwitujące przez drzewa może spowodować efekt stroboskopu, przez co ciężko odczytać drogę. Trzeba mieć pełne zaufanie do swoich notatek. Pierwszy raz doświadczyłem Rajdu Australii dwanaście miesięcy temu i chcę poprawić w tym roku swoje osiągi. Prawie udało się osiągnąć prędkość potrzebną do rywalizacji o podium, ale wiemy, że będzie wielu zawodników walczących o najwyższe stopnie podium. Jeśli uda nam się finiszować w pierwszej piątce to myślę, że to będzie dobry wynik biorąc pod uwagę nasze ograniczone doświadczenie.
 

Ott Tanak: Fajnie wrócić na szuter. Tę nawierzchnię znam lepiej i wiemy, że możemy być konkurencyjni. Brałem udział w tym rajdzie tylko raz, za kierownicą Fiesty R5, ale to naprawdę nie zmieni mojego podejścia. Oczywiście to oznacza, że to będzie dla mnie i dla Raigo jedna z trudniejszych imprez, ale odcinki są płynne i szybkie, co powinno nam pasować. Największym wyzwaniem jest to, jak inna jest Australia, Charakter oesów jest zupełnie inny od tego, z czym mamy doświadczenia w ciągu roku. Szuter jest prawie czerwony, a w lasach może być sporo cienia, więc trzeba mieć pełne zaufanie do notatek. Ciężko powiedzieć jak konkurencyjni będziemy, ponieważ nie startowałem w tej imprezie samochodem WRC, ale będziemy walczyć o pierwszą piątkę.

Mads Ostberg: Cieszę się z powrotu na australijski szuter. To dość wyjątkowa nawierzchnia ze specyficznym charakterem. Profil odcinków zmienia się często, czasem dość dramatycznie. Jest to całkiem powszechne, kiedy bardzo szerokie dogi, których nie ma zbyt często w WRC, przechodzą w znacznie węższe odcinki, Jest również wiele małych hopek, które należy dokładnie ocenić podczas zapoznania, aby nie stracić rytmu na tych sekcjach, Czuję się doskonale przygotowany i naprawdę chcę być jednym z faworytów. Już pokazałem, że mogę być szybki w Australii, ale to jedyny rajd szutrowy, w którym jeszcze nie zanotowałem dobrego wyniku. Celem jest zatem poprawa moich występów z ostatnich lat i walka o podium.
 

Kris Mekke: Mam bardzo miłe wspomnienia z moich dwóch ostatnich występów w Rajdzie Australii w DS3 WRC. Byłem tu konkurencyjny w 2013 i 2014 roku, a w zeszłym sezonie walczyłem o miejsce na podium. W tym roku trochę zmieniono trasę. Jednak nowe odcinki świetnie wyglądają i będą bardzo szybkie. Generalnie oesy są ciekawe, choć  na leśnych sekcjach, kiedy pojawią się promienie słońca wpadające przez drzewa, może być szczególnie trudno. Jeśli będzie sucho, moja pozycja startowa może być korzystna. Plan zakłada, aby nie cisnąć na maksa na początku. Muszę utrzymać tempo, które pokazałem w kilku ostatnich rajdach i uniknąć błędów.
 

Samochody: 
Słowa kluczowe: 
Źródło zdjęcia: 
Share

News

Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 06-14.04.2020 r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 06.04-09.04.2020 i 14.04–17.04.2020r.... więcej
Nowa wersja konkursu PZM dla kibiców
Drodzy kibice!Ze względu na trudny czas związany z epidemią koronawirusa, jaki... więcej
#NasiMistrzowie #OurChamps
Kochani! Dobrze wiemy, jak trudny jest to czas dla nas wszystkich i jak wielka... więcej
Zmiany w kalendarzu zawodów.
Informujemy, że w związku z decyzjami  Prezydium Zarządu Głównego PZM, w... więcej
Centrum Informacyjne Rządu na temat koronawirusa
W związku z licznymi pytaniami w załączeniu briefy przygotowane przez... więcej
#zostańwdomu, ale jeśli jedziesz gdzieś samochodem, warto o tym pamiętać
Drodzy kierowcy!Wszyscy doskonale już wiemy, jak prawidłowo myć ręce, czym je... więcej
Komunikat PZM dot. pracy Biura Zarządu Głównego w Warszawie w okresie 18-27.03.2020r.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 18-27.03.2020r. Biura Zarządu Głównego... więcej
Zmarł Mirosław Krachulec
Mirosław Krachulec odszedł od nas w nocy z 15 na 16 marca, w wyniku choroby z... więcej
Odowałany kurs na licencję B,C i B,C Junior
Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego informuje, że Organizator... więcej

Strony

- Archiwum