Walka trwała do samego końca

Miroslav Zapletal i Maciej Marton wygrali pierwszą edycję Żagań Master Race i zostali mistrzami Polski w rajdach samochodów terenowych w generalce i T1. Czesko-polska załoga Offroadsportu zdetronizowała ubiegłorocznych mistrzów, Adama Małysza i Rafała Martona, ojca Macieja. Małysz ukończył ostatnią rundę RMPST na trzecim miejscu, za Łukaszem Komornickim.


Fot. Mikołaj Rubach

 Załoga H3 Evo Zapletal i Marton wygrali pierwszy etap  Żagań Master Race i zdobyli 7 bonusowych punktów oraz zbliżyli się na 5 oczek do lidera RMPST, Adama Małysza. Niedziela miała rostrzygnąć Mistrzostwa Polski. Małysz zajął w sobotę trzecie miejsce, za Łukaszem Komornickim.

Na starcie końcowej rundy RMPST stanęły 22 załogi. Program dnia obejmował trzy przejazdy 57-kilometrowego odcinka Poligon Żagań. W pierwszym przejeździe Zapletal wyprzedził Komornickiego (+47) i Małysza (+1.13). W powtórce Adam Małysz uzyskał drugi czas, tracąc do Zapletala 47 sekund. Na OS3 odnotowano kolejność Zapletal, Komornicki (+41), Porizek (+1.15), Małysz (+2.21), Łukaszewski (+4,21).

- Bardzo dobrze wyszły nam pierwsze dwie próby. W trzeciej trochę straciliśmy - mówi Adam Małysz. - Nie działał prawidłowo silniczek od wycieraczek. Wjechaliśmy w błotną partię i w zasadzie zakleiło nam całą przednią szybę mocno ograniczając widoczność. Jechaliśmy tyle, ile się dało w tych warunkach. Jutro wracamy na OS-y i ponownie damy z siebie wszystko.

Zamiast planowanych trzech przejazdów 17-kilometrowego oesu Miasto Żagań, na niedzielnym etapie czwarty raz przejechano odcinek Poligon Żagań, mierzący 52 km. Miroslav Zapletal odniósł komplet oesowych zwycięstw w rajdzie. Na OS4 wyprzedził Adama Małysza (+32), Łukasza Komornickiego (+1.12) i Marcina Łukaszewskiego, pierwszy raz jadącego BMW Depieres (+1.21).


Fot. Mikołaj Rubach

ADAM MAŁYSZ:
Jesteśmy bardzo zadowoleni z końcowego efektu. Niestety, wczorajsza strata wpłynęła mocno na ostateczny wynik. Obawialiśmy się z Rafałem również trochę o samochód kolegów, więc momentami jechaliśmy nieco ostrożniej. Mimo tego rywalizacja była bardzo emocjonująca. Nie da się ukryć, że Miroslav Zapletal był świetny. Serdeczne gratulację Mirkowi oraz Łukaszowi Komornickiemu całego sezonu! Mamy z Rafałem Mistrzostwo CEZ, jesteśmy zadowoleni z całego sezonu, dzięki któremu zdobyliśmy wiele cennych doświadczeń. Jednak to nie koniec pracy. Wciąż się uczymy, więc przed nami jeszcze wiele treningów przed Rajdem Dakar 2014. Nie możemy się już doczekać. Dziękujemy wszystkim kibicom za niesamowitą energię i wsparcie.


Fot. off-roadsport.pl

MARCIN ŁUKASZEWSKI:
Był to debiut naszego nowego samochodu na trasach rajdowych. Awaria paska klinowego na dwóch odcinkach specjalnych pokrzyżowała nam całkowicie założenia i o wyniku sportowym nie było mowy. Dobrze jednak że awarie te miały miejsce na koniec sezonu, który dla naszego zespołu nie był ważny punktowo. Rajd szybki, średnie prędkości w okolicy 93-99 km/h po poligonie na trasach bez możliwości zapoznania to spore wyzwanie. Przed nami zima, czas na modernizacje i przygotowania do nowego sezonu 2014.


Fot. Mikołaj Rubach

ROBERT KUFEL: - Rajd bardzo szybki, który preferował mocne samochody. Pojedyncze rzeczy i składowe cieszą, ale wynik końcowy jest daleki od oczekiwań i możliwości. Pozostaje nam pracować i rzetelnie przygotować się do nowego sezonu 2014.

ŁUKASZ LECHOWICZ: - Na finałową rundę jechaliśmy z przekonaniem o potencjale naszych aut oraz załogi. Pierwsze kilometry pokazały, że będzie to rajd szybki, a nawet bardzo szybki - średnia odcinków wynosiła dużo powyżej 80 km/godz.,  a prędkości maksymalne sięgały 160 km/godz. Z takimi warunkami spotkaliśmy się pierwszy raz poza treningami. Stałe tempo oraz oszczędzanie samochodu zaowocowało równą jazdą, polepszaną o minutę szybszym tempem na każdym następnym odcinku. Auto spisywało się rewelacyjnie i nie mieliśmy nawet jednego problemu / awarii. Teraz czekamy na wyniki obrad Głównej Komisji Sportu Samochodowego PZM w sprawie wyników dla klasy T2, gdyż chyba nie wszyscy grali fair i są protesty do dłuższego rozpatrzenia. Wstrzymuje to także wyniki klasyfikacji drużynowej. Po rajdzie czeka nas czas na chwilowy odpoczynek - ale już zaczynamyrównolegle przygotowania do kolejnego sezonu, gdzie nasza załoga Lech-Pol 4x4 Team wspierany przez 4xDrive i jeżdżąca pod ich szyldem, pokaże że jesteśmy w stanie zajmować najlepsze lokaty. Pozdrawiam oraz dziękuję za sezon 2013: Łukaszowi Soleckiemu (pilot), Robertowi i Dominikowi z 4xDrive - za wszystko co robią i że jesteśmy razem już tyle lat, Danielowi Burzyńskiemu  i Sylwii - za to, że ogarniają ( 4x4.net.pl ), mechanikom za to, że mają siłę składać te auta, reszcie Teamu 4xDrive - Remigiuszowi Kleinowi, Tomkowi Piecowi oraz Sławkowi Wasiakowi i Mariuszowi Grydziuszko - za to że prowadzą nas w świecie FIA. Podziękowania również dla naszych partnerów: Lech-Pol Producent Wyrobów Pościelowych, Soltrade, 4xDrive, Anglers Adventure Team (www.anglers.com.pl ) oraz Lotto Rally Team.

ŻAGAŃ MASTER RACE 2013

1. Miroslav Zapletal/Maciej Marton (CZ/PL) Hummer H3 Evo 2:04.54
2. Łukasz Kormornicki/Artur Kołodziej (PL) Mitsubishi L200 +3.45
3. Adam Małysz/Rafał Marton (PL) Toyota Hilux +4.53
4. Zdenek Porizek/Marek Sykora (CZ/SK) Hummer H3 Evo II +6.13
5. Piotr Białkowski/Bartosz Białkowski (PL) Nissan D22 +20.39 (1. TH)
6. Tomas Kasparek/Ladislav Kucera (CZ) Isuzu Evo Racing +31.58
7. Robert Łyżwa/Michał Krotiuk (PL) Range Rover +40.34 (2. TH)
8. Mariusz Andrych/Michał Trzciński (PL) Toyota Land Cruiser +49.55 (1. T2)
9. Łukasz Lechowicz/Łukasz Solecki (PL) Nissan Navara +52.12 (2. T2)
10. Tomasz Piec/Remigiusz Klein (PL) Nissan Navara +1:10.21 (3. T2)

KOŃCOWA PUNKTACJA RMPST
1. Zapletal 142, 2. Małysz 136, 3. Komornicki 115, 4. Dąbrowski 69, 5. Porizek 51, 6. Wasiak 39, 7. Horansky 31, 8. Grajek 29, 9. Lonyai 27, 10. Paska 26.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Partner #PZM #Motowizja w tym roku szaleje z motosportem. Plan na ten tydzień wygląda pasjonująco. Zapraszamy.
Partner #PZM #Motowizja w tym roku szaleje z motosportem. Plan na ten tydzień... więcej
Miko Marczyk z Szymonem Gospodarczykiem po raz drugi wygrywają w Wieliczce!
Jadący Skodą Fabia Rally 2 EVO Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk po raz drugi... więcej
7. Rajd Memoriał Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w ten weekend w Wieliczce!
W najbliższy weekend, 24-26 marca 2023 odbędzie się 7 Rajd Memoriał Janusza... więcej
W czerwcu Mistrzostwa Europy Ciężarówek na Torze Poznań!
24-25 czerwca widzimy się w Poznaniu na Torze Poznań na wielkim ściganiu... więcej
Znakomity występ Inter Europol Competition w Sebring!
Polski zespół Inter Europol Competition w świetnym stylu rozpoczął starty w... więcej
Szkolenie na licencję sędziego, 24.03.2023, Lublin
Okręgowa Komisja Sportów Samochodowych w Lublinie organizuje kurs i egzamin dla... więcej

Strony

- Archiwum