Legendarny, dakarowy Star 266 gościem Baja Poland

Mini All4 Racing czy Toyoty Hilux Overdrive to nie jedyne znane z Dakaru samochody, jakie odwiedzą Szczecin przy okazji Baja Poland 2014. Oprócz najnowszych konstrukcji atrakcją polskiej rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych będzie legendarny Star 266 – pierwsza polska ciężarówka, która przejechała Rajd Paryż-Dakar.

U schyłku lat osiemdziesiątych start w Rajdzie Dakar był dla polskich zawodników karkołomnym wyzwaniem. Nie powstrzymało to jednak konstruktorów z fabryki samochodów ciężarowych Star w Starachowicach, którzy wraz z załogą Jerzy Mazur/Julian Obrocki postanowili doprowadzić ten ambitny projekt do końca.

Bazą do budowy ciężarówki, która miała pokonać bezdroża Sahary była cywilna wersja terenowego Stara 266. Polska ciężarówka była napędzana sześciocylindrowym silnikiem diesla o pojemności 6,8 litra. Z tej pojemności silnik rozwijał 213 KM. Ta moc była przekazywana na wszystkie sześć kół. Prędkość maksymalna ważącej 6200 kilogramów ciężarówki dochodziła do 110 km/h.

W 1988 r. trasa Rajdu Paryż-Dakar liczyła 13 tys. km. Na starcie imprezy stanęło aż 109 załóg w samochodach ciężarowych. Jednak do mety dotarły zaledwie 22 ciężarówki, w tym aż 14 poza limitem czasowym. Początkowo załoga polskiego Stara plasowała się w pierwszej czterdziestce klasyfikacji zawodów. Niestety kłopoty sprawiły, że zespół ze Starachowic przekroczył limit czasowy i nie został sklasyfikowany. Nie załamało to jednak Jerzego Mazura i Juliana Obrockiego i Polakom udało się dotrzeć do mety w Senegalu.

Jerzy Mazur nigdy nie zapomniał o swoim Starze, który dowiózł go do Dakaru. Wielokrotny wyścigowy mistrz Polski postanowił odrestaurować samochód, którym rywalizował w Afryce. Okazało się jednak, że ten dakarowy egzemplarz zaginął. Zdeterminowany Mazur wpadł więc na pomysł, by legendarną ciężarówkę odbudować. - Doszedłem do wniosku, że odbuduję ten model. Dokładnie odtworzę detale, rocznik, malowanie, reklamy – tłumaczy Jerzy Mazur. ‒ Jeśli chodzi o jakość, to jest on lepiej dopracowany niż w fabryce. Dziś, gdyby trzeba było do niego wsiąść i jechać, to byłbym w stanie to zrobić – chwali się Mazur.

W ostatni weekend sierpnia replika dakarowego Stara 266 będzie atrakcją parku serwisowego oraz uroczystego startu i mety Baja Poland. W Szczecinie będzie można nie tylko obejrzeć wzbudzający nostalgię samochód. Będzie to także okazja do rozmowy z samym Jerzym Mazurem. Były zawodnik zorganizował w Wałbrzychu Muzeum Sportów Motorowych, w którym na co dzień można oglądać odbudowanego Stara i wiele innych pamiątek związanych z rajdami i wyścigami. – Nie wykluczam, że drogę z Wałbrzycha do Szczecina Star 266 pokona na kołach. Chyba nie odmówię sobie tej przyjemności i sam zasiądę za kierownicą – deklaruje Mazur.

Samochody: 
Share

News

Najszybsi kierowcy wyścigowi powracają nad morze
Grand Prix Sopot Gdynia od początku istnienia imprezy cieszyło się sporą... więcej
Luty i Celiński zwyciężają w Rzeszowie czwarty raz z rzędu! (Motul HRSMP)
Zmagania załóg w historycznych samochodach rajdowych na Podkarpaciu dobiegły... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: czwarty raz Grzyba
Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd... więcej
Marma 31. Rajd Rzeszowski: Grzyb i Binięda prowadzą po I etapie
Dwukrotny mistrz Polski Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo), pilotowany... więcej
Szkolenie na licencję RN, 13-14.08.2022 r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję RN organizowanego przez Global Sport1. Termin:13-14.... więcej
Mistrzostwa Polski i Słowacji w Rzeszowie – dziś rusza Marma 31. Rajd Rzeszowski
Mistrzostwa Polski i Słowacji w Rzeszowie – dziś rusza Marma 31. Rajd... więcej
Bolidy Polaków zdominowały Kategorię 2 w GSMP
Od kilku lat w Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, w Kategorii 2 –... więcej
Szkolenie na licencję RN, 27-28.08.2022 r., Krosno
Program kursu na licencję RN organizowany przez Automobilklub Krośnieński.... więcej

Strony

- Archiwum