Janosz wiceliderem Euroformula Open

Artur Janosz efektownie rozpoczął sezon Euroformula Open, zajmując czwarte miejsce w sobotnim wyścigu na Nürburgringu. To najlepszy wynik 20-latka z Pszczyny w single-seaterach. Alex Palou w samochodowym debiucie odniósł zwycięstwo dla Campos Racing. Kolejne miejsca na podium zajęli Sandy Stuvik i Yu Kanamaru.

Palou prowadził przez cały dystans, uzyskując również najlepszy czas okrążenia. Artur Janosz po starcie walczył o piąte miejsce, ale w końcu usadowił się na szóstym. Jechał w czteroosobowej grupie, za Twynhamem, Sathienthirakulem i Kanamaru. Podczas 11 okrążenia Yu Kanamaru wyprzedził Sathienthirakula na szykanie, a Janosz objechał kierowcę z Tajlandii po zewnętrznej ostatniego zakrętu. Dwa kółka dalej, Kanamaru i Janosz wygrali pojedynki z Cameronem Twynhamem, który na ostatnim okrążeniu spadł za Tanarta Sathienthirakula.


Fot. FOTOSPEEDY

- Cieszę się z tego wyniku, gdyż ciężko na niego pracowałem - powiedział Artur Janosz. - Po sezonie 2013 postanowiliśmy zmienić zespół i sporo testowałem z różnymi teamami. Wybór padł na RP Motorsport, czyli zespół, który wygrywał tę serie dwukrotnie w 2012 i 2013 roku. Po testach przed sezonem wiedziałem, że jesteśmy konkurencyjni ale tak naprawdę to dzisiejszy dzień pokazał, kto jest mocny, a kto nie.

W kwalifikacjach mogłem pojechać trochę szybciej, gdyby nie problem z blokującym się przednim prawym kołem podczas hamowania. Zawsze lepsza pozycja na starcie pomaga w wyścigu. Start do wyścigu miałem dobry ale nie ryzykowałem zbytnio i starałem się utrzymać swoją pozycję. Cały wyścig jechałem kontrolując sytuację lecz tor Nürburgring nie jest najłatwiejszym obiektem do wyprzedzania, w związku z czym utknąłem za kilkoma kierowcami na 6 pozycji. W końcówce wyścigu wraz z Yu Kanamaru wyprzedziliśmy jednego z kierowców zespołu West-Tec i zaczęła się walkę o podium. Niestety, zabrakło dwóch okrążeń bo moje tempo w końcówce było naprawdę szybkie. Jutro kolejny dzień i kolejny wyścig, więc już skupiam się na nim, aby pojechać szybciej niż dziś.

Artur Janosz okazał się rewelacją drugiego wyścigu Euroformula Open na Nürburgringu. Kierowca z Pszczyny finiszował na drugim miejscu, za tajlandzkim kolegą z RP Motorsport, Sandym Stuvikiem. Po pierwszym podium w F3, Janosz został wiceliderem mistrzostw. 20-latek traci 14 punktów do Stuvika.

Yu Kanamaru zgasił silnik na starcie. Igor Urien popełnił falstart i znalazł się na czele stawki, mając za sobą Stuvika, Palou i Janosza. Sandy Stuvik wyprzedził Uriena na Veedol Chicane, a na drugim okrążeniu Urien spadł na trzecie miejsce, za Alexa Palou.

W trakcie siódmego kółka poinformowano o karze drive through dla Igora Uriena. Janosz widniał na trzeciej pozycji - 3,4 sekundy za Palou. Dystans zmalał do sekundy, a na 10 okrążeniu Alex Palou wypadł na zakręcie 7. Artur Janosz miał przed sobą już tylko Sandy'ego Stuvika, który odniósł czwarte zwycięstwo w serii.


Fot. FOTOSPEEDY

- Jestem szczęśliwy i ciężko mi powiedzieć coś więcej - mówi Artur Janosz. - Podium w wyścigach F3 było moim marzeniem, które dziś się spełniło. W kwalifikacjach nie szło mi tak jak chciałem i starty z 3 linii w sobotę i z drugiej dziś nie pomogły w walce o podium, od samego początku więc musiałem wypracować taktykę i pilnować tempa. W dzisiejszym wyścigu jechałem równo i nie ryzykowałem. Bolid prowadził się fantastycznie od startu do mety, a wszystko dzięki mojemu zespołowi RP Motorsport. Chciałbym podziękować moim rodzicom i sponsorom firmie Instalbud i Euroinstal, gdyż bez nich nie byłoby mnie tu. To podium dedykuję właśnie im.

- Jestem dumny z Artura i zadowolony ze zmian, zwłaszcza zmiany zespołu na RP Motorsport i ciężko przepracowanej zimy - powiedział menedżer Artura, Maurycy Kochański. - Po zimowych testach wiedziałem, że Artur jest szybki, gdyż wygrał kilka dni testowych. Podpisując kontrakt z nowym zespołem wiedzieliśmy, że wygrali F3 Open dwukrotnie w 2012 i 2013, więc cały pakiet jest idealny. Warto wspomnieć, że Artur wyjeżdża z Niemiec jako wicelider serii, a przecież cały sezon przed nami.


Fot. FOTOSPEEDY

WYŚCIG 1 (16 okrążeń)
1. Alex Palou (Campos) 30.20,726
2. Sandy Stuvik (RP Motorsport) +2,929
3. Yu Kanamaru (EmiliodeVillota) +15,543
4. Artur Janosz (RP Motorsport) +16,091
6. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +23,434
5. Cameron Twynham (West-Tec) +24,198
7. Yarin Stern (West-Tec) +27,083
8. Konstantin Tereszczenko (Campos) +32,397
9. Igor Urien (EmiliodeVillota) +33,889
10. Wei Fung Thong (West-Tec) +34,480

WYŚCIG 2 (16 okrążeń)
1. Sandy Stuvik (RP Motorsport) 30.23,066
2. Artur Janosz (RP Motorsport) +10,306
3. Cameron Twynham (West-Tec) +15,760
4. Tanart Sathienthirakul (West-Tec) +16,021
5. Che-One Lim (EmiliodeVillota) +18,589
6. Damiano Fioravanti (Corbetta) +28,244
7. Konstantin Tereszczenko (Campos) +28,494
8. Andrés Saravia (RP Motorsport) +28,790
9. Nicolas Pohler (West-Tec) +30,287
10. Wei Fung Thong (West-Tec) +31,137

PUNKTACJA EUROFORMULA OPEN
1. Stuvik 44, 2. Janosz 30, 3. Palou 27, 4. Twynham 23, 5. Sathienthirakul 22, 6. Kanamaru 16, 7. Lim 10, Tereszczenko 10, 9. Fioravanti 8, 10. Stern 6.

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Za tydzień w Limanowej: pojedynek wyścigowych Tytanów
Opublikowana przez Auto Moto Klub Limanowa prowizoryczna lista zgłoszeń... więcej
Najbardziej polski wyścig w sezonieprzed Kacprem Sztuką
Hungaroring jak zwykle będzie stanowić najbardziej polską rundę w sezonie. Z... więcej
Katowice czekają na drifterów!
Driftingowe Mistrzostwa Polski osiągnęły półmetek, a rywalizacja o... więcej
Półmetek wyścigowego sezonu na Torze Poznań
Przed nami trzecia runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W... więcej
10 lat FIA EHC w Polsce!
Po raz dziesiąty Wyścig Górski w Limanowej będzie rundą FIA EHC... więcej
Grzegorz Rożalski królem nadmorskich wyścigów
Po rozgrywanej w zmiennych warunkach atmosferycznych sobotniej, 7... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 25-26.07.2024, Świdnica
1. Terminy:25.07.2024 - 26.07.2024 (czwartek - piątek)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 25.07.2024, Świdnica
Termin: czwartek 25 lipiec 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica... więcej
Kucharczyk wraca na fotel lidera mistrzostw po znakomitej jeździe na Zandvoort
Po pechowej poprzedniej rundzie w Budapeszcie nie ma już śladów. Tymek... więcej

Strony

- Archiwum