Druga runda Volkswagen Castrol Cup na Slovakia Ring

W dniach od 26 do 28 kwietnia odbędzie się druga runda Volkswagen Castrol Cup. Zawodnicy ścigać się będą na jednym z najnowszych torów w Europie, na leżącym niecałe 40 km na południowy wschód od Bratysławy Slovakia Ring. Wyścigi numer 3 i 4 rozegrane zostaną odpowiednio w sobotę 27.04 o godzinie 13:35 oraz w niedzielę 28.04 o godzinie 13:20. W zawodach weźmie udział 25 kierowców z 8 krajów. Wśród nich znajdą się gościnnie startujący Maurycy Kochański – były, wielokrotny Mistrz Polski w Formule 2000, aktualnie komentator wyścigów Formuły 1 oraz Łukasz Byśkiniewicz – dziennikarz stacji TVN Turbo, mający na swoim koncie liczne starty w wyścigach i rajdach. Wyścigi Volkswagen Castrol Cup na torze Slovakia Ring rozgrywane będą przy jednej z najbardziej znanych serii - WTCC (World Touring Car Championship).

Zawodnicy swoje zagraniczne zmagania rozpoczną na torze Slovakia Ring. Jest to obiekt, posiadający bardzo nowoczesną infrastrukturę, który oficjalnie otwarty został w 2010 roku. Jedno okrążenie ma długość 5.922 m, a najdłuższa prosta 900 m. Tor posiada łącznie 14 zakrętów (7 lewych i 7 prawych). Jego rekordzistą jest Sam Bird. Rekord ten został ustanowiony w 2012 roku samochodem Renault Dallara FR35/12 i wyniósł 1:41:600 min. Podczas weekendu, w trakcie którego zmagania będą toczyć zawodnicy Volkswagen Castrol Cup, na torze rozegrane zostaną także wyścigi jednej z najsłynniejszych serii World Touring Car Championship.
Kwalifikacje do pierwszego wyścigu Volkswagen Castrol Cup na torze Slovakia Ring rozpoczną się w piątek 26 kwietnia o godz. 15:55. Zdecydują one o kolejności w jakiej ustawią się zawodnicy do pierwszego sobotniego wyścigu, który rozpocznie się o godz. 13:35. Zawodnicy będą mieli do przejechania 10 okrążeń toru. Drugi wyścig rozegrany zostanie w niedzielę 28.04 o godz. 13:20, podczas niego zawodnicy także pokonają 10 okrążeń toru.

Wśród zawodników startujących w pucharze podczas sezonu znajdą się także specjalnie zaproszeni goście tzw. VIP Drivers. W weekend na torze Slovakia Ring, w wyścigowych Golfach za kierownicą zasiądą Maurycy Kochański oraz Łukasz Byśkiniewicz.
Pierwszy z nich to wielokrotny Mistrz Polski w wyścigach Formuły 2000 (1999, 2005, 2006 i 2008 rok), a także Mistrz Austria F3 Trophy z 2008 roku. Obecnie stały komentator i ekspert wyścigów Formuły 1 w studio telewizji Polsat.
W drugim aucie ścigać się będzie dziennikarz stacji TVN Turbo Łukasz Byśkiniewicz – od ponad 8 lat związany z telewizją TVN. Zajmuje się tematyką sportów motorowych, którą zna od podszewki, ponieważ jako jeden z nielicznych dziennikarzy regularnie bierze udział w rajdach i wyścigach. Do jego największych sukcesów należą tytuł rajdowego Wicemistrza Polski w Castrol Edge Fiesta Trophy (2012), II Wicemistrza Polski w klasie 6 (2012), a także Wyścigowego Mistrza Polski (2010 i 2011).

Zawodnicy ścigający się na torze Slovakia Ring, tak samo jak podczas zawodów na Torze Poznań, będą mogli zwiększyć chwilowo moc swojego auta o 50 KM dziewiętnaście razy podczas każdego wyścigu. Czas działania systemu ograniczony będzie do 10 sekund, z przerwą wynoszącą także 10 sekund.

Mateusz Lisowski, Robertas Kupcikas oraz Michał Słomian – doświadczeni zawodnicy, którzy zajmowali po pierwszym wyścigu odpowiednio pierwsze, trzecie i piąte miejsca, w skutek kolizji nie ukończyli drugiego wyścigu w Poznaniu, tym samym stracili punkty w klasyfikacji generalnej, na czele której widnieje Jakub Litwin. Kierowcy Ci zapowiadają szczególnie zaciętą rywalizację o punkty na Słowacji. Biorąc pod uwagę zapis regulaminu mówiący, że od trzeciego wyścigu liczba punktów przyznawanych za poszczególne pozycje będzie dwukrotnie wyższa niż w przypadku pierwszej rundy, pozostali kierowcy na pewno łatwo nie oddadzą pola.

Wypowiedzi przed weekendem

Jakub Litwin, 1 miejsce w klasyfikacji generalnej

”Przede mną spore wyzwanie w postaci utrzymania prowadzenia w klasyfikacji generalnej Volkswagen Castrol Cup podczas rywalizacji na torze Slovakia Ring. Rywale mocno naciskają, ale ja się na nikogo nie oglądam, nie patrzę w tabelę, spokojnie realizuję nakreślony przed sezonem plan. Do zdobycia zostało 720 punktów – wszystko jest jeszcze możliwe. Ostatnie dni upłynęły pod znakiem intensywnego treningu, utrzymania dotychczasowej dyspozycji. Pełen optymizmu wybieram się na tor, który jest zarazem najdłuższym jak i najszybszym torem w kalendarzu. Jest to dla mnie nowy tor, nigdy przedtem się na nim nie ścigałem, ale to nie jest żaden problem, w poprzednim sezonie każdy tor był dla mnie nowy, zatem jest to dla mnie weekend taki sam jak każdy inny. Po raz pierwszy nasz puchar będzie towarzyszył prestiżowej serii WTCC, co niewątpliwie sprawia, że mam jeszcze większą motywację, aby osiągnąć świetny wynik. W tamtym sezonie przyzwyczajony byłem do obecności dziesiątek tysięcy kibiców podczas weekendów z DTM, zatem miło jest, że znów wyścigom będzie towarzyszyć tak ogromną ilość kibiców.”

Rasmus Marthen, 9 miejsce w klasyfikacji generalnej

„To będzie wspaniałe przeżycie wystartować w wyścigach przy tak znanej serii jak WTCC. Na trybunach zasiądzie zapewne wielu kibiców, co da nam dodatkową motywację, aby pokazać swoje umiejętności przed nimi, a także największymi teamami WTCC. Runda na Torze Poznań nie zakończyła się tak, jak bym tego oczekiwał, jednak cieszę się z wyniku, jaki dowiozłem w pierwszym wyścigu, a także z tego, że potrafiłem nawiązać walkę z najlepszymi. Moja postawa w kwalifikacjach napawa optymizmem, pozostaje mi tylko skupić się na jak najlepszej jeździe w wyścigu – to będzie mój główny cel na nadchodzącą rundę na Slovakia Ring. Mieliśmy okazję przejechać kilka okrążeń tego toru podczas testu, ale warunki, jakie panowały mocno odbiegały od tych, które przewidziane są na ściganie. Tor jest nowoczesny i zawiera kilka długi prostych, co na pewno sprzyjać będzie rywalizacji. Nie pozostaje mi nic innego jak z niecierpliwością czekać na pierwszy wyścig na Slovakia Ring!

Aleksandra Furgał, 19 miejsce w klasyfikacji generalnej

„Po pierwszej rundzie w Poznaniu czuje spory niedosyt, wiem że stać mnie na więcej. Nie mogłam w pełni wykorzystać potencjału samochodu jak również swoich możliwości. Przerwa w startach, którą miałam jest odczuwalna, zatem ten wyścig jestem zmuszona potraktować jako dobry trening którego zabrakło przed sezonem z powodu złej pogody. To dopiero początek i jeszcze wszystko może się zdarzyć. Jestem pozytywnie nastawiona przed tym weekendem wyścigowym. Podczas rundy w Poznaniu poznałam nieźle auto i mam nadzieję, że wykorzystam to podczas zbliżającej się rundy na Slovakia Ring. Lubię ten tor, ścigałam się tam parę lat temu i zajęłam 3 miejsce.”

www.volkswagencastrolcup.pl – najświeższe informacje

Samochody: 
Źródło zdjęcia: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum