Dramatyczne Endurance

Jakub Kubas i jadący na drugiej zmianie Antonin Herbeck wygrali trzeci w tym roku, wyścig FIA CEZ Circuit Endurance Trophy. Pagani Zonda GR wystawione przez Rock Media Motorsport, finiszowało 6,6 sekundy przed Ferrari 430 GT2 Richarda Chlada i jego syna Richarda juniora. Po pierwszej zmianie Artura Janosza, Maciej Stańco doprowadził Ferrari 430 GT3 na trzecim miejscu do mety. Bielsko-pszczyńska dwójka Fuchs Star Moto Racing odniosła zwycięstwo w rundzie WSMP Endurance, obejmując prowadzenie w punktacji.

Po lotnym starcie, przed Babą Jagą doszło do zbiorowego karambolu z udziałem Porsche liderów mistrzostw Polski, Teodora Myszkowskiego i Andrzeja Lewandowskiego. Odpadły również BMW Senkyr Motorsport i Purum Sport, a Ferrari X-Racing straciło jedno okrążenie. Neutralizacja zakończyła się po 10 rundach.

- Przede mną dwa, albo nawet trzy auta obijały się między sobą - mówił Teodor Myszkowski. - Lekko zaczęło je stawiać bokiem i generalnie cały ten szyk mocno zwolnił. Wcisnąłem hamulec. Ledwo wyhamowałem. Już myślałem, że w nich wjadę, ale jakoś udało mi się odhamować. Nie wjechałem w nich, lecz niestety, ktoś jadący za mną już się nie odhamował i wjechał we mnie. Nigdy nie spotkałem się z aż takim bałaganem na lotnym starcie, jak tym razem. Panował naprawdę wyjątkowy bałagan.

Jakub Kubas uciekał przed Richardem Chladem i Matteo Cressonim, po 15 okrążeniach wyeliminowanym przez awarię sprzęgła. Chladowie zmienili się już po 30 okrążeniach. Stefan Biliński ustąpił miejsca Mariuszowi Miękosiowi po 32 kółkach. Artur Janosz przejechał jeszcze jedno okrążenie i przekazał Ferrari Maciejowi Stańcy. Antonin Herbeck przejął Pagani po 36 rundzie. Richard Chlad junior tracił do lidera 40 sekund, gdy na 62 okrążeniu ponownie trzeba było wysłać do akcji Safety Car. Wypadło z toru drugie Ferrari K&K Racing Team, wówczas czwarte w wynikach.

Neutralizacja zakończyła się na 5 minut przed upływem dwóch godzin. Herbeck zwiększał odstęp od Chlada juniora. Stańco nie dał się dogonić Ferrari Flex Motorsport. Na mecie pozostała mu dwusekundową przewaga.

- Temperatura oleju była trochę wysoka, ale to nic niebezpiecznego - powiedział Antonin Herbeck. - Tak właściwie pomógł nam Safety Car. Mogliśmy schłodzić opony i wszystko. Potem znowu wypracowałem przewagę i było OK. Tym razem udało się przejechać dystans tylko z jednym stopem.

- Na początku jechałem za GT2-ką, która miała wolniejsze tempo ode mnie - komentował Artur Janosz. - Trudno mi było wyprzedzić, ponieważ była bardzo szybka od wyjścia z zakrętu i pod koniec prostej. Na zakrętach ją doganiałem, no i tak jechaliśmy w miarę równo. Pod koniec GT2-ka przyspieszyła tempo i minimalnie zaczęła mi odjeżdżać. Wyścig uważam za udany, ponieważ cały czas byłem w czubie. Po starcie przytrafiło się parę przygód. Mamy lekko uszkodzony przód. Pojawiła się luka między dwoma autami i wjechałem w środek, a oni się skleszczyli, nie chcieli mnie puścić. Niestety, nie zdążyłem odhamować. Doszło do kontaktu, trochę straciłem, ale dało się z tym jechać - jak widać, cały czas do przodu.

- Jest późna pora, ale mimo wszystko ciepło - stwierdził Maciej Stańco. - Na finiszu Andrzej (Borecki) straszył mnie Chladem. Pomyślałem, jaki Chlad? Przecież oni byli przede mną! Na tym Safety Carze dopadł nas Waszek. Na mojej zmianie od 15 minuty włączył się jakiś alarm. Potem włączał się i wyłączał na wejściu w zakręt. Nie wiedzieliśmy co się dzieje. Temperatura była OK, ciśnienie oleju OK. Jechałem trochę zapobiegawczo. Później żółte Ferrari wyleciało, zrobił się galimatias i bałem się, że dojedzie do mnie Mariusz Miękoś, ale Porsche jednak zostało z tyłu.

WYNIKI WYŚCIGU (69 okrążeń)
1. Antonin Herbeck/Jakub Kubas (CZ) Pagani Zonda GR 2:01.19,523
2. Richard Chlad/Richard Chlad Jr (CZ) Ferrari 430 GT2 +6,659
3. Maciej Stańco/Artur Janosz (PL) Ferrari 430 GT3  -1 okr.
4. Denis Waszek/Boleslav Waszek (CZ) Ferrari 430 GT3 -1 okr.
5. Stefan Biliński/Mariusz Miękoś (PL) Porsche 997 GT3 Cup -1 okr.
6. Radek Bares/Sam Raska (CZ/SK) Radical SR3 -1 okr.
7. David Palmi/Pavel Sukop (CZ) Ferrari 430 GT3 -2 okr.
8. Piotr Krawczyk/Piotr Bednarek (PL) Mercedes AMG SLS GT3 -3 okr.
9. Daniel Skalicky/Lumir Firla (CZ) BMW M3 GTR -3 okr.
10. Luis Scarpaccio/Fabio Ghizzi (PL) Ginetta -4 okr.
11. Petr Mandelik/Josef Zaruba (CZ) Lotus Exige GT-R -4 okr.
12. Zdenek Tesarik/Marcel Kusin (CZ) Ferrari 430 GT2 -5 okr.
13. Milan Valasek/Christian Malcharek (CZ) Renault Clio RS -6 okr.
14. Tomas Vizin/Benedek Major (H) Lotux Exige -8 okr.
15. Paweł Tarnawski/Adam Głowiński (PL) Alfa Romeo 147 -12 okr.

PUNKTACJA WSMP ENDURANCE
1. Stańco/Janosz 48, 2. Lewandowski/Myszkowski 30, 3. Biliński/Miękoś 27, 4. Palmi/Sukop 24, 5.  Pietrzak/Rzepecki 20, Konopka/Studenic 20.

Źródło zdjęcia: 
Share

News

1. runda Porsche Esports Sprint Challenge Poland - Transmisja
Dziękujemy za wspólne oglądanie 1. rundy Porsche Esports Sprint... więcej
Kierowcy wyścigowi ruszają do sportowej rywalizacji!
Po wielotygodniowym oczekiwaniu, kierowcy wyścigowi nareszcie ruszą do... więcej
Ryszard Żyszkowski nie żyje
W niedzielę, 21 czerwca zmarł w Warszawie Ryszard Żyszkowski, najwybitniejszy,... więcej
Zmarł Marcin Turski
Polski sport motorowy poniósł drugą wielką stratę w ciągu dwóch dni. W wieku 46... więcej
Pod patronatem Porsche ruszają wirtualne Mistrzostwa Polski Digital Motorsport
Poznań. Od prekwalifikacji na wirtualnym torze Silesia Ring zaczynają... więcej
1 i 2 runda Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski
W dniach 3-5 lipca 2020 roku na Torze "Poznań" odbędzie się 1. i 2.... więcej
Kurs na licencję RN oraz licencje sędziowskie I i II, 24-27.06.2020, Białystok
Szkolenie kandydatów na sędziów i zawodników sportu samochodowego ... więcej
Polacy zwyciężają w Virtual 24 Heures du Mans!
Nikodem Wisniewski Racing i Jakub Brzeziński wraz z Louisem Deletrazem i... więcej

Strony

- Archiwum