Fantastyczne zwycięstwo dla Inter Europol Competition na torze Monza!

Załoga prototypu Ligier z numerem 13 w składzie Charles Crews / Nicolas Pinot / Guilherme Oliveira odniosła przekonujące zwycięstwo w klasie LMP3 w trzeciej rundzie European Le Mans Series na torze Monza, zapewniając pierwszą w tym sezonie wygraną zespołowi Inter Europol Competition.

Charles pojechał na pierwszej zmianie i szybko awansował na pozycję lidera klasy LMP3. Spędził w kokpicie pierwsze dwie godziny czterogodzinnego wyścigu, prowadząc nawet przez pewien czas w klasyfikacji generalnej, gdy załogi LMP2 wcześniej zjechały do boksów.  

Nico przejął samochód na 63 okrążeniu i utrzymywał bardzo szybkie tempo na mocno już zużytych oponach. Chwilami prowadził w klasyfikacji, w zależności od sekwencji postojów w boksach, ale cały czas był w ścisłej czołówce.

Guilherme pojechał na ostatniej zmianie. Na nowych oponach szybko zmniejszył 20-sekundową stratę do lidera i objął prowadzenie na sześć minut przed zakończeniem wyścigu. Portugalczyk zanotował świetny występ, pomimo dużej presji, aby jak najszybciej odzyskać pozycję lidera na wypadek, gdyby w końcówce doszło do incydentu i neutralizacji. 
Ostatecznie, po 4 godzinach wyścigu Guilherme zameldował się na mecie jako zwycięzca z przewagą prawie 10 sekund nad najbliższym rywalem. W ten sposób zdobył dla siebie i dwóch kolegów oraz zespołu 25 cennych punktów.

Niestety, drugi prototyp klasy LMP3 z numerem 14, prowadzony przez Jamesa Daysona odpadł z rywalizacji już w pierwszej godzinie. Zajmował dziewiąte miejsce, gdy samochód przed nim zahamował zbyt wcześnie przed pierwszym zakrętem, zmuszając Kanadyjczyka do zablokowania kół Ligiera. Aby uniknąć kolizji, uderzył w barierę i mocno uszkodził samochód.
Prototyp klasy LMP2 z numerem 43 załogi David Heinemeier Hansson / Fabio Scherer / Pietro Fittipaldi ukończył wyścig na 11. pozycji, po wcześniejszym świetnym występie w sesji kwalifikacyjnej. Startujący z trzeciego miejsca David został uderzony z tyłu i popchnął samochód jadący przed nim. Oreca pokonała cały wyścig z uszkodzonym nosem, a David, następnie Fabio i wreszcie Pietro nie byli w stanie wskutek tego rozwinąć maksymalnej prędkości, chociaż samochód był bardzo konkurencyjny.

Zespół pozostaje na włoskim torze do kolejnego weekendu, by w najbliższą niedzielę wziąć udział w czwartej rundzie Mistrzostw Świata Endurance FIA.
 
Charles Crews #13

“To dla mnie wyjątkowe, bo pierwsze zwycięstwo w karierze! Wspaniale jest stanąć na podium! Wiedzieliśmy, że mamy dobre tempo, więc nie musieliśmy robić niczego nadzwyczajnego. Nasz inżynier Juan wymyślił dla nas doskonałą strategię, a w czasie wyścigu podejmował właściwe decyzje. Moi koledzy Nico i Guilherme spisali się perfekcyjnie. Wygrana w wyścigu to wspaniałe uczucie!”

 
Nicolas Pinot #13

„Dobrze rozegraliśmy ten wyścig. Udało nam się zrealizować strategię, pomimo licznych incydentów w początkowej fazie. Charles jechał bardzo czysto i wykonał niesamowitą pracę. Guilherme po prostu frunął w końcówce, gdy było bardzo ciasno w klasyfikacji na ostatnich okrążeniach. Zwycięstwo jest efektem nauki z poprzednich dwóch wyścigów. Wszyscy jesteśmy bardzo szczęśliwi, a zespół wykonał niesamowitą pracę.”

 

Guilherme Oliveira #13

“Przede wszystkim muszę podziękować Nico za jego mega jazdę na używanych oponach i Charlesowi za jego dwugodzinny przejazd. Ja zrobiłem potem to, co do mnie należało – dojechałem do mety. Mieliśmy dobrą strategię; zrobiliśmy wszystko tak, jak trzeba i zasłużyliśmy na to zwycięstwo!"

Pietro Fittipaldi #43

“Frustrujące zakończenie, szczególnie po dobrej sesji kwalifikacyjnej. Na początku wyścigu mieliśmy kontakt z innym samochodem. To nie była wina Davida, ponieważ został popchnięty z tyłu i uderzył inny samochód jadący przed nim, a w naszym prototypie uszkodzeniu uległ nos. Nie sądzę też, że zasłużyliśmy na karę za naruszenie przepisów podczas jazdy za samochodem bezpieczeństwa. Mieliśmy dobrą strategię i była szansa na dobry wynik na mecie, nawet pomimo braku szybkości na prostej wskutek uszkodzenia. To frustrujące, ponieważ mieliśmy najlepsze kwalifikacje w historii startów w LMP2 i byliśmy podekscytowani perspektywą miejsca na podium na Monzy.”

 

Fabio Scherer #43

“To był dla mnie trudny wyścig. Miałem odrobić część wcześniej poniesionych strat, dlatego zmieniliśmy tylko dwie opony, ale głównym problemem było uszkodzenie splittera i z upływem czasu było coraz gorzej, w przeciwnym razie myślę, że samochód byłby całkiem niezły. Zapłaciliśmy cenę za wymianę tylko dwóch opon, ale to mogło się udać. Niestety, otrzymaliśmy karę drive-through, która odebrała nam szanse na dobry wynik.”

 
James Dayson #14

"Samochód przede mną zahamował co najmniej 50 metrów za wcześnie przed pierwszym zakrętem. W rezultacie zablokowałem tylne koła, a mój samochód obrócił się i uderzył w barierę. Chyba lepiej byłoby, gdybym uderzył w rywala. Cały przód samochodu jest poważnie uszkodzony. Mam szczęście, że tylko naciągnąłem nadgarstek i piętę, bo uderzenie było naprawdę mocne."

Samochody: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum