Drugi sezon Unitel Mazda MX-5 Cup Poland

W połowie maja rozpoczął się drugi sezon wyścigowy polskiej edycji pucharu Mazdy MX-5 pod nazwą Unitel Mazda MX-5 Cup Poland. W ubiegłym roku podczas czterech podwójnych rund na torze w Poznaniu nowy puchar szybko znalazł swoje miejsce w krajobrazie naszych wyścigów. Przygotowane w Polsce Mazdy startowały także w wyścigach długodystansowych nie tylko w Polsce, ale i za granicą – zadebiutowały na torach w Czechach i Słowacji.

Dzięki lekkiej konstrukcji i tylnemu napędowi nawet seryjna Mazda MX-5 ma w sobie geny prawdziwego samochodu wyścigowego, dlatego startuje na torach w wielu krajach od pierwszych lat produkcji czyli od końca lat 80. W użyciu była wtedy legendarna już generacja NA z otwieranymi reflektorami. Od 2015 roku produkowana jest czwarta generacja modelu, nosząca oznaczenie ND i takie właśnie samochody startują w polskiej edycji pucharu, w ramach Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski, organizowanych przez Polski Związek Motorowy i Automobilklub Wielkopolski.

Kierowcy mają do dyspozycji 10 pojazdów zaadaptowanych do sportu wyłącznie przez polskich inżynierów i mechaników w warszawskiej firmie TG Auto na zlecenie operatora cyklu – firmy Unitel Motorsport. Jedenasty egzemplarz przeznaczony jest do startu dla zaproszonych gości – VIP-ów. Partnerem pucharu jest polski importer – Mazda Motor Poland.

Samochody oferowane są kierowcom w formule „Arrive & Drive”. Oznacza to, że identycznie przygotowane Mazdy są dostarczane na tor przez Unitel Motorsport wraz z oponami, paliwem oraz niezbędnymi częściami, a kierowca przyjeżdża na tor jedynie ze swoim kombinezonem, kaskiem i wyposażeniem osobistym. Organizator zapewnia także do obsługi samochodów inżynierów i mechaników oraz całe know-how.

W tym roku Unitel Mazda MX-5 Cup Poland zyskał trzech nowych partnerów. Firma Ragnar Simulator jest operatorem wirtualnej edycji Pucharu Polski Digital Motorsport. Renomowany koreański producent opon Hankook został dostawcą wyścigowego ogumienia typu slick, a gdańska marka Diverse Extreme Team ubierze uczestników i organizatorów pucharu w wysokiej jakości odzież sportową.

- Wyścigowa Mazda MX-5 napędzana jest seryjnym, 2-litrowym, wolnossącym silnikiem Skyactiv o mocy niemal 200 KM - mówi Paweł Skucha, dyrektor TG Auto. - Układ przeniesienia napędu pozostał bez zmian, z pomocą partnerów pucharu wprowadzono jednak istotne modyfikacje w zawieszeniu i układzie jezdnym. Masa samochodu wynosi około 970 kg. Po pierwszych wyścigach jesteśmy bardzo zadowoleni z opon Hankook, które zapewniają tempo lepsze o 3 – 4 sekundy na okrążeniu, niż w poprzednim sezonie, a także jeszcze więcej emocji i sportowych doznań.

- Rywalizacja, którą mogliśmy obserwować w pierwszy weekend tego sezonu pokazała, że mamy w pucharze nie tylko samochody o równych osiągach, ale i kierowców zdolnych do kręcenia niemal identycznych czasów przez cały wyścig, dostarczając kibicom niesamowitych emocji - podkreśla Szymon Sołtysik, odpowiedzialny za PR Mazdy w Polsce. – Cieszymy się, że za kierownicami wyścigowych roadsterów MX-5 pojawiło się 8 nowych zawodników o zróżnicowanym doświadczeniu – od początkujących, po „wyjadaczy” z mistrzowskimi tytułami na koncie.

Do startujących Mazdą MX-5 Cup w minionym sezonie braci Krzysztofa i Marcina Siadkowskich, Wicemistrzów Polski Endurance 2021 w klasie D5 2000, dołączyli kierowcy-debiutanci: Przemysław Turek i Krzysztof Bogusz. Obok nich na starcie stanęli utytułowani zawodnicy – Jacek Cichopek, Bartosz Palusko, Jakub Glasse oraz Nikodem Wierzbicki. Element egzotyki wniósł Konrad Czaczyk, który swoje wyścigowe szlify zdobywał na Florydzie w seriach F4 i Formula 1600. W drugi weekend sezonu 2022 do kierowców dołączy Tomasz Lach startujący w tym roku także w serii Porsche Sprint Challenge.

- W swoim zaledwie drugim roku istnienia puchar dostarcza mi podwójnej satysfakcji jako organizatorowi: sportowej, dzięki pojawieniu się bardzo wyrównanej stawki na niezwykle wysokim poziomie oraz biznesowej dzięki nawiązaniu współpracy z najpoważniejszymi w swoich branżach partnerami: Mazda Motor Poland, Ragnar, Diverse Extreme Team, Hankook - mówi Marcin Siadkowski, wspólnik w Unitel Motorsport, jeden z pomysłodawców pucharu. - Wierzę, że na tym nie koniec i niedługo będziemy mogli ogłosić kolejne niespodzianki. Jednego jestem pewien już dziś: dzięki takim zawodnikom i partnerom chcemy być i będziemy najlepszą marką w polskich wyścigach.

Najbliższa podwójna runda pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odbędzie się w ostatni weekend czerwca na torze w Poznaniu.

 

Kalendarz sezonu 2022

1. i 2. runda WSMP

13-15.05

Poznań

3. i 4. runda WSMP

24-26.06

Poznań

5. i 6. runda WSMP

15-17.07

Poznań

7. i 8. runda WSMP

19-21.08

Slovakiaring

9. i 10. runda WSMP

30.09-2.10

Poznań

Samochody: 
Źródło newsa: 

News

Odszedł Janusz Szerla
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci Janusza Szerli.Szerla był... więcej
Wyścig górski nad morzem!
Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych?... więcej
Garrett 50. Rajd Koszyc: stawka RSMP zagra na wyjeździe
Na półmetku sezonu 2024 uczestników Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego 13.07.2024, Świdnica
Sobota: 13 lipca 2024 – Szkolenie teoretyczneMiejsce: Świdnica, ul.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 13-14.07.2024, Świdnica
1. Terminy:13.07.2024 - 14.07.2024 (sobota - niedziela)2. Miejsce:Sala Galerii... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 20.07.2024, Zielona Góra
Okręgowe Szkolenie Sędziów Sportu Samochodowego Zarządu Okręgowego PZM Zielona... więcej
Damian Litwinowicz na podium w debiucie w najmocniejszej klasie Mistrzostw Europy Rallycross
W szwedzkim Höljes zainaugurowano tegoroczny cykl FIA European Rallycross... więcej
ERC: Polacy na mecie Rajdu Estonii
Estońsko-brytyjska załoga Georg Linnamäe/James Morgan w Toyocie GR Yaris... więcej
Triumf Kubicy, podium Inter Europol Competition w wyścigu 4h of Imola
Biało-czerwone akcenty na podium 4-godzinnego wyścigu na torze Imola, czwartej... więcej

Strony

- Archiwum