Polacy na podium mistrzostw Europy!

Druga runda FIA EHC – Mistrzostw Polski FIA w Wyścigach Górskich, która odbyła się podczas weekendu w portugalskiej Bradze, zakończyła się sukcesem polskich kierowców. W kategorii 1, samochodów z nadwoziem zamkniętym, na najwyższym stopniu podium Grupy 5 stanął Maciej Serafin ( Renault Clio), wyprzedzając Piotra Ilnickiego (Honda Civic) o niecałe dwie sekundy. W mocniejszej Gr. 4 trzecie miejsce zajął Janusz Grzyb ( Honda Civic).

41. Rampa Internacional da Falperra to portugalski klasyk wyścigów górskich, tu w 2021 rozgrywano FIA  Hill Climb Masters, organizowany co dwa lata przez FIA – Międzynarodową Federację Samochodową  wyścig mistrzów w tej dyscyplinie. Dla prowadzącego w FIA EHC po pierwszej, rozgrywanej we Francji rundzie mistrzostw Piotra Ilnickiego, portugalskie zawody były powrotem na liczącą 5200 metrów trasę. Tu w zeszłym roku odbiera puchar za 4 miejsce w grupie podczas FIA Hill Climb Masters.

Już sobotnie treningi pokazały słabsze i mocniejsze strony samochodów Ilnickiego i jego głównego konkurenta  w grupie, Macieja Serfina, dysponującego szybszym, lżejszym samochodem, z 6 – stopniową  skrzynią biegów, lepiej sprawująca się na szybkich partiach trasy, gdzie jedzie się z maksymalną prędkością. Honda lepiej radziła sobie podczas technicznych, krętych, fragmentów, o dużym przewyższeniu. W podsumowaniu zawodów ( liczył się wynik dwóch z trzech podjazdów wyścigowych) kierowca Hondy  stracił do kolegi niecałe dwie sekundy. Na trzecim miejscu w grupie zameldował się, jadący Renault Clio, Portugalczyk Parcidio Summaviele.

Piotr Ilnicki: To drugie miejsce w grupie kosztowało mnie naprawdę dużo wysiłku, dlaego jestem bardzo zadowolony z występu w Portugalii, wali o setne części sekundy. Pięciobiegowa przekładnia sekwencyjna, która jest w ojej Hondzie, stawiała mnie na straconej pozycji w rywalizacji z Clio Maćka, musiałem też pilnować się przed jadącym bardzo szybko Portugalczykiem. Osiągnęliśmy niezły rezultat, jadąc ze średnią prędkością 124 km/h.

W Gr. 4 na najniższy stopniu podium sklasyfikowano Janusza Grzyba, który przez cały weekend borykał się z problemami technicznymi w swojej Hondzie.

Zawody rozgrywano przy pięknej słonecznej pogodzie, 137 zawodnikom z całej Europy towarzyszyły tłumy kilkudziesięciu tysięcy kibiców. Niedzielne podjazdy wyścigowe kilkukrotnie przerywane były po kraksach, na szczęście niegroźnych. Zawody wygrał rekordzista trasy, urzędujący mistrz Europy w kat. 2 – pojazdów z nadwoziem otwartym ( tzw. Bolidy) Christian Merli (ITA), w „generalce” kat. 1, którą wygrał dysponujący potężnym, napęzanym na 4 koła VW Golfem Karl Schagerl (AUT), Serafin zajął 10 miejsce, Ilnicki 11, a Grzyb 14.

Wyścigowa karawana przenosi się do Hiszpanii, gdzie w górach niedaleko Zatoki Biskajskiej, w najbliższy weekend rozegrana zostanie 3 runda FIA EHC, słynny wyścig Subida al. Fito.

Samochody: 
Źródło newsa: 
Share

News

Gorący weekend wyścigowy Unitel Mazda MX-5 Cup w Poznaniu!
Trzecia i czwarta runda pucharu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland, rozgrywanego w... więcej
Fenomenalny triumf Kajetanowicza i Szczepaniaka na Safari, obejmują prowadzenie w mistrzostwach świata WRC 2!
Niezwykły dzień dla polskich kibiców. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak... więcej
Kajetanowicz najszybszy w WRC 2, ciężkie warunki na Rajdzie Safari
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrywają wszystkie odcinki specjalne... więcej
Kajetanowicz i Szczepaniak liderami, trwa Rajd Safari!
Zgodnie z przypuszczeniami Rajd Safari okazuje się bardzo trudny dla załóg i... więcej
Wystartował Rajd Safari! Kajetanowicz i Szczepaniak liderami WRC 2!
W czwartkowe popołudnie rozpoczęła się rywalizacja w Rajdzie Safari, kenijskiej... więcej
Imponująca stawka! 162 zgłoszenia do drugiego weekendu WSMP
Mocna obsada wyścigów sprinterskich, zacięta walka w pucharach markowych, dwie... więcej
Startuje Rajd Safari, największe wyzwanie w Rajdowych Mistrzostwach Świata
Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak zakończyli przygotowania do Rajdu... więcej
Udany start Jerzego Spinkiewicza w Zandvoort
W ostatni weekend Jerzy Spinkiewicz wraz z teamem UNIQ Racing startowali w Clio... więcej
9. Wyścig Górski Magura Małastowska (po 6 rundzie GSMP)
Podczas sobotniej odsłony 9 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska, na najwyższym... więcej

Strony

- Archiwum