Ragnar Simulator II wicemistrzem Polski Endurance 2022 w Mazdach MX-5 Cup

Zakończył się tegoroczny sezon Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski. W licznej stawce zobaczyliśmy zespół Ragnar Simulator, w którym Przemysław i Radosław Turek startowali z bardzo dobrymi wynikami w Unitel Mazda MX-5 Cup Poland oraz Mistrzostwach Polski Endurance, gdzie zostali II wicemistrzami Polski w klasie D5 2000.

Ragnar Simulator to firma z Częstochowy, która od 2016 roku zajmuje się produkcją profesjonalnych symulatorów jazdy oraz organizacją zawodów esportowych najwyższej rangi jak Mistrzostwa Polski Digital Motorsport / Porsche Esports Sprint Challenge Poland (www.mpdm.com.pl). W tym roku po raz pierwszy zorganizowano także Puchar Polski Digital Motorsport. Podczas przygotowań do sezonu padł pomysł, by połączyć dwie formy rywalizacji - wirtualną z “realną”.

Przy Pucharze Polski Digital Motorsport współpracowaliśmy z Mazda Polska oraz Unitel Motorsport, którzy odpowiadają za powstały rok temu Unitel Mazda MX-5 Cup Poland - mówi Radosław Turek, założyciel Ragnar Simulator. Dzięki temu simracerzy rywalizowali w dokładnie tych samych autach, które możemy oglądać w walce na Torze Poznań. Wtedy też zrodził się pomysł, że wystawimy swój własny zespół i w ten sposób będziemy promować digital motorsport.

Za kierownicą Mazdy MX-5 Cup w rywalizacji pucharowej zasiadł Przemysław Turek, dla którego był to debiut w wyścigach samochodowych. Do tej pory startował w rajdach oraz rajdach cross country.

Wyścigi samochodowe zawsze mnie interesowały i chciałem spróbować swoich sił w tej formie motorsportu po moich wcześniejszych doświadczeniach - mówi Przemysław Turek. Pucharowa Mazda MX-5 Cup to niezwykle przyjemne auto do jazdy, a na dodatek idealne dla tych, którzy zaczynają swoją wyścigową przygodę. Dobrze to widać po liczbie uczestników licznych pucharów Mazdy na całym świecie. Na początku nie było łatwo się przestawić z rajdowych nawyków, a przede wszystkim z doświadczeń z aut cztero- i przednionapędowych. Tylny napęd to inna bajka, ale jestem bardzo zadowolony z progresu jaki wykonałem, co było widać w wynikach kolejnych rund. Bardzo dużo dały mi treningi na symulatorze w domu pomiędzy rundami. Zima i symulator to idealny czas na podtrzymanie i budowanie formy na kolejny sezon.

Przemysław Turek jest najstarszym zawodnikiem w serii i w pierwszym sezonie startów w Unitel Mazda MX-5 Cup Poland zajął wysokie, szóste miejsce tuż za dużo bardziej doświadczonymi rywalami (m.in. Nikodem Wierzbicki, Bartosz Palusko czy Jakub Glasse). Na przestrzeni dziesięciu wyścigów najlepszym wynikiem było rewelacyjne czwarte miejsce na Slovakiaringu - torze, który był nowością dla kierowcy i największym wyzwaniem w kalendarzu dla wszystkich zawodników.

Zespół Ragnar Simulator wspierany przez częstochowskie firmy Ragnar Logistics oraz Center-Gaz rywalizował także w dwugodzinnych zmaganiach Mistrzostw Polski Endurance. W serii z Przemysławem Turkiem jechał jego brat - Radosław, który wyścigowe kroki stawiał w serii KIA Lotos Race. Kierowcom Mazdy trudno byłoby walczyć o tytuł w klasie D5 2000, ponieważ wraz z nimi rywalizował zdecydowanie szybszy pojazd jakim jest Radical SR3 RSX. Nie obyło się bez przygód: w trzeciej rundzie awarii uległa skrzynia biegów i samochód musiał zjechać do boxu. Na Słowacji obsługa z Unitel Mazda MX-5 Cup Poland odpaliła system gaśniczy w polach startowych, co poskutkowało opóźnionym startem z alei serwisowej - punkty i szansa na wyższą pozycję uciekły. Mimo to rodzinny duet ma ogromne powody do radości - udało im się wywalczyć drugie miejsce pośród startujących Mazd MX-5 Cup oraz trzecie miejsce na koniec sezonu w klasie i tytuł II wicemistrzów Polski.

Od początku stworzyliśmy z Przemkiem naprawdę zgrany duet w endurance - mówi Radosław Turek. Potrzebowaliśmy dopracować kilka elementów, na przykład szybka zmiana kierowcy czy kompromisowe ustawienie auta, aby wszystko zagrało jak w zegarku. Apetyt był na 1. miejsce w Mazdach, ale odpadły nam punkty za dwie rundy. Mimo to zdobyliśmy 2. miejsce w Mazdach i tytuł II wicemistrza Polski Endurance, a przed nami byli jedynie weterani polskiego motorsportu Bartosz Palusko i Jakub Glasse, tak więc nie mamy na co narzekać. To był bardzo udany sezon, dziękujemy naszym partnerom z Częstochowy za wsparcie: Ragnar Logistics oraz Center-Gaz.

Sukcesy na torze były równie ważne jak te, poza nim. Na każdej rundzie Wyścigowych Samochodowych Mistrzostw Polski kibice, a także inni goście zawodów, mogli zasiąść w symulatorze przygotowanym przez Ragnar Simulator. Zamiennie na zawody jeździły symulatory: ruchomy Ragnar PRO oraz statyczny Ragnar SMART. Ten drugi ze względu na swoje kompaktowe wymiary cieszył się szczególnym zainteresowaniem wśród kierowców, którzy widzą w nim potencjał na treningi w domu.

Zainteresowanie naszymi symulatorami było naprawdę spore - mówi Radek. Ludzie przychodzili, próbowali swoich sił i nawet jak im nie wychodziło, to zazwyczaj wysiadali z ogromnym uśmiechem na ustach. Był to też pierwszy kontakt z profesjonalnym simem dla wielu kierowców, którzy przekonują się do tego, że trening na symulatorze bardzo pomaga w rywalizacji w realu. Wiele osób też pytało się nas o Mistrzostwa Polski Digital Motorsport, co pokazuje, że z roku na rok simracing staje się coraz bardziej powszechnym tematem w świecie “prawdziwego” sportu motorowego. Cieszę się, że wirtualne ściganie nie jest już traktowane tylko jako granie w komputer.

Zespół Ragnar Simulator nie ma jeszcze sprecyzowanych planów wyścigowych na sezon 2023. Natomiast w sferze digital motorsport pozostaje dokończenie serii Porsche Esports Sprint Challenge Poland (ostatnia runda 20 października) oraz rozpoczęcie przygotowań d

Samochody: 
Źródło newsa: 
Share

News

Szkolenie na licencję sędziego, 18.02.2023 r., Krosno
Szkolenie kandydatów na sędziów sportu samochodowegoOrganizator szkolenia:... więcej
Styczeń w Małopolu
Podsumowanie stycznia Zespół Inter Europol Competition jest w trakcie ostatnich... więcej
Zaproszenie do składania ofert - organizacja MPDM i PPDM
Zaproszenie do składania ofert Polski Związek Motorowy (PZM) z siedzibą w... więcej
Nowy system Inside PZM dla sportu samochodowego i kartingowego
Szanowni Państwo, Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego... więcej
Nowe stopnie licencji sportu samochodowego
Szanowni Państwo,W imieniu Głównej Komisji Sportu Samochodowego, Biuro Sportu i... więcej
Historyczne zwycięstwo Jerzego Spinkiewicza
Jerzy Spinkiewicz wygrywa organizowaną po raz pierwszy przez firmę Renault... więcej
Licytacje PZM na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!
Zapraszamy na allegro.pl. Żużel - zostań asystentem trenera Rafała... więcej
Dwie załogi Inter Europol Competition w debiucie w Le Mans Cup
Inter Europol Competition rozszerza swój program wyścigowy na sezon 2023 o... więcej
Szkolenie na licencję ND-R, 18-19.03.2023 r. Katowice
Szkolenie i egzamin kandydatów na licencję zawodnika i licencje kierowcy... więcej

Strony

- Archiwum