Sukces Polaków w Africa Eco Race

Obchodzący dwudziestolecie kariery sportowej Jacek Czachor, pustynny Africa Eco Race ukończył na wysokim szóstym miejscu. Debiutujący w afrykańskim klasyku Konrad Dąbrowski zajął rewelacyjne ósme miejsce i został najwyżej sklasyfikowanym juniorem w stawce doświadczonych motocyklistów. Oczko niżej w klasyfikacji generalnej uplasował się Paweł Stasiaczek z FarmaProm DUUST Rally Team. Startująca po raz pierwszy za kierownicą offroadowej ciężarówki Marcelina Zawadzka dojechała do mety w Dakarze.

Olbrzymim sukcesem zakończył się udział uczestników misji Caritas „Uratuję Cię” w tegorocznej edycji Africa Eco Race. Po przejechaniu 6 500 kilometrów, zawodnicy wspierani przez Mlekovitę i PKN ORLEN w komplecie dojechali do legendarnej mety w Dakarze. Składający się z dwunastu etapów rajd, był ogromnym wyzwaniem zarówno sportowym, jak i organizacyjnym. Trasa wytyczona szlakami kultowego Rajdu Paryż - Dakar wiodła przez wydmy Maroka, piaski Mauretanii i bezdroża Senegalu.

W stawce motocyklistów klasyfikację generalną wygrał Włoch Alessandro Botturi. Na drugim miejscu uplasował się Norweg Pal Anders Ullevalseter. Podium uzupełnił Brytyjczyk Lyndon Poskitt. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem został, wracający na trasę starego, afrykańskiego Dakaru, Jacek Czachor. Obchodzący dwudziestolecie kariery sportowej motocyklista zajął wysokie szóste miejsce w klasyfikacji łącznej rajdu.

„To były bardzo ciężkie zawody, ale w komplecie jesteśmy na mecie w Dakarze. Za nami dwanaście trudnych dni na pustyni. Mieliśmy swoje problemy na trasie, ale bezpiecznie dojechaliśmy do końca rajdu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszego najmłodszego zawodnika. Konrad swoją postawą i wynikami zaskoczył nas wszystkich.” – powiedział Jacek Czachor.
 „Przez cały rajd utrzymywałem dobre tempo i nie popełniałem błędów nawigacyjnych. Na trudnych OSach rywalizowałem z najszybszymi zawodnikami tegorocznej edycji. Rajd kończę na szóstym miejscu, mogło być wyżej, ale takie miejsce wyszło z przebiegu rywalizacji. Jestem szczęśliwy, że oprócz realizacji wyzwania sportowego pomożemy potrzebującym dzieciom.” – dodaje uczestnik misji „Uratuję Cię”

Rewelacyjny wynik osiągnął Konrad Dąbrowski. Osiemnastolatek debiutujący w rajdach długodystansowych zajął wysokie ósme miejsce w stawce doświadczonych motocyklistów i został najwyżej sklasyfikowany juniorem w tegorocznej edycji Africa Eco Race.

„Jestem szczęśliwy, że cały i zdrowy dojechałem do mety. Już samo ukończenie Africa Eco Race jest niesamowitym wynikiem. Na etapach marokańskich byłem zaskoczony z tempa, jakie prezentuje na pustyni. Po dniu przerwy w Mauretanii przyszedł czas na teren, którego do końca nie byłem pewny, ale i tam utrzymałem równe tempo. Szkoda ósmego etapu, gdzie straciłem cztery godziny naprawiając motocykl.” -  powiedział Konrad Dąbrowski DUUST Rally Team. „Cały rajd przerósł moje oczekiwania. Oczywiście, nie byłoby to możliwe bez mojego Taty i Jacka, którym chciałbym bardzo podziękować. Każdy z nich pomagał mi, jak tylko mógł. Jacek dodatkowo wspierał mnie na odcinkach specjalnych, co dodawało mi pewności siebie.” – dodał młody zawodnik.

W TOP 10 najszybszych motocyklistów zameldował się również Paweł Stasiaczek. Zawodnik FarmaProm DUUST Rally Team zakończył pustynny maraton na dziewiątym miejscu. Pozostali zawodnicy wspierający akcję Caritas misja „Uratuję Cię” zajęli: 42. miejsce – Fabrizio Bosetii, 51. Artur Stasiaczek.

MOTOCYKLIŚCI – KLASYFIKACJA GENERALNA

 1. BOTTURI Alessandro (ITA) 48:47:30
 2. ULLEVALSETER Pal Anders (NOR) +3:59
 3. LUCCI Paolo (ITA) +40:32
 4. POSKITT Lyndon (GRB) +51:56
 5. BENKO Martin (SLO) +5:23:47
 6. CZACHOR Jacek (POL) +5:35:40
 7.  
 8. DĄBROWSKI Konrad (POL) +6:36:07
 9. STASIACZEK Paweł (POL) +7:00:25

42.  BOSETTI Fabrizio (ITA) +46:45:19

51.  STASIACZEK Artur (POL) +63:41:05

 

Na 10. miejscu Africa Eco Race zakończyła załoga Mlekovita DUUST Rally Team w składzie: Marcelina Zawadzka, Grzegorz Baran i Sebastian Greszta. Dla debiutującej za kierownicą ciężarówki Zawadzkiej, udział w rajdzie to także pomoc dla potrzebujących dzieci
z Senegalu. Wspólnie z partnerem strategicznym misji „Uratuje Cię”, firmą Mlekovita, popularna prezenterka dostarczy zapas mleka w proszku do szpitala kierowanego przez siostry urszulanki na przedmieściach Dakaru.

„Już jutro przekażemy siostrom urszulankom, prowadzącym domy dla niedożywionych dzieci, ponad 12 ton mleka w proszku dla niemowląt. To piękny gest Prezesa Zarządu Grupy MLEKOVITA Pana Dariusza Sapińskiego - który mimo trudności logistycznych i prawnych doprowadził do tego, że kontener mleka dotarł do Dakaru.” – powiedziała Marcelina Zawadzka ambasadorka misji „Uratuję Cię”

CIĘŻARÓWKI – KLASYFIKACJA GENERALNA

 1. KOVACS Miklos/ACS Laszlo/CZEGLEDI Peter (HUN) 50:22:04
 2. FAZEKAS Karoly/HORN Albert/CSAKANY Peter (HUN) +3:36:17
 3. TOMECEK Tomas (CZE) +4:05:26
 4. ESSERS Noel/LAUWERS Marc/VRANEN Tijs (BEL) +6:30:22
 5. ELFRINK Johan/SCHUTTEL Dirk (NL) +8:00:59

9.ZAWADZKA Marcelina/BARAN Grzegorz/GRESZTA Sebastian (POL) +71:13:16

Samochody: 
Motocykle: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Szkolenie na licencję sędziego sportu samochodowego, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję stopnia II organizowanego przez Global Sport1.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023, Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowanego przez Global Sport1. Termin:07-... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 07.10.2023r., Świdnica
PROGRAM SZKOLENIA SĘDZIÓW SPORTU SAMOCHODOWEGOŚwidnica, 07 października... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, 07-08.10.2023r., Świdnica
PROGRAM kursu na licencję ND-R organizowany przez Stowarzyszenie G4 Sport Club... więcej
1. Wyścig Górski Szczawne: zakończenie sezonu wyścigów górskich
Niedzielna odsłona Wyścigu Górskiego Szczawne, podobnie jak sobotnia, należała... więcej
1.Wyścig Górski Szczawne: Waldemar Kluza Mistrzem Polski!
Jeżdżący Mitsubishi Lancerem EVO AMS Waldemar Kluza, zwyciężył w ... więcej
Szczawne: Znakomita frekwencja na finał sezonu
62 kierowców znalazło się na liście zgłoszeń 1 Wyścigu Górskiego Szczawne... więcej
Kurs i egzamin na licencję N-Drift, 18.09.2023, Marki
Harmonogram i Regulamin kursu na licencję N-DRIFT1. Termin: 18 września 2023 (... więcej
Rovanpera i Halttunen najszybsi w Rajdzie Akropolu. Kajetanowicz i Szczepaniak na podium w WRC2 Challenger
Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen wygrali 10. rundę sezonu WRC 2023... więcej

Strony

- Archiwum