Europejski Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

W ten weekend obchodzimy Europejski Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym (6 maja) ustanowiony przez Komisję Europejską jako Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Ten dzień ma zwrócić uwagę mieszkańców Unii Europejskiej na kwestie bezpieczeństwa na drogach. Przypominamy, iż bezpieczeństwo na drogach zależy od nas wszystkich. Zaczynając od dzieci, kończąc na seniorach. Każdy z nas (czy to pieszy czy kierujący) odpowiada za bezpieczeństwo, a przez nieodpowiedzialne zachowania narażamy siebie i innych. W Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ważne jest również uświadomienie użytkownikom dróg, jaki wpływ na bezpieczeństwo ma ich własne zachowanie. Bo choć sprawny pojazd i odpowiednia infrastruktura odgrywają tu ogromną rolę, to kierowca musi m.in. zachować czujność oraz dostosować prędkość do obowiązujących ograniczeń i warunków panujących na drodze.

PZM działa szeroko w kwestii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, od lat promując projekty własne i międzynarodowego przypominające Złote Zasady FIA i PZM.

Nasz kodeks to:

* Zapinam pasy. Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.

* Przestrzegam przepisów ruchu drogowego. Zasady są po to, by nas chronić.

* Jeżdżę z dozwoloną prędkością. Mój samochód jest z metalu, piesi i dzieci - nie.

* Sprawdzam opony. Kontroluję bieżnik i ciśnienie, także w kole zapasowym.

* Prowadzę tylko na trzeźwo. Pijany lub odurzony stanowię niebezpieczeństwo.

* Chronię dzieci. Przewożę je w fotelikach.

* Jestem uważny. Telefonowanie czy smsowanie zwiększają zagrożenie.

* Przerywam podróż, gdy jestem zmęczony. Lepiej dotrzeć późno niż wcale.

* Jeżdżę w kasku. Motocykle i rowery nie chronią głowy.

* Jestem uprzejmy. Szanuję innych kierowców.

* Nie parkuję  na kopercie

* Pieszy zawsze pierwszy

Więcej: https://pzm.pl/news/kampania-golden-rules / https://pzm.pl/3500-lives

Istotnym działaniem PZM na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego jest podnoszenie kwalifikacji kierowców. Na kursach na prawo jazdy, nawet tych najlepszych, zdobywa się tylko podstawy prowadzenia pojazdu. Resztę umiejętności kierowca nabywa sam. Pozbawiony fachowej opieki może nabrać złych nawyków, a w krytycznych momentach często okazuje się, że nie panuje na autem. Głównym, celem kursu doskonalenia techniki jazdy jest wykształcenie w kierowcy prawidłowego reagowania na sytuacje drogowe, nauka przewidywania i właściwego reagowania na drodze, nauka szybkości i ekonomiczności jazdy w różnych warunkach. Przede wszystkim zatem jest to działanie, które każdego roku przyczyniać się może do zmniejszania wypadków drogowych, czym przecież zainteresowani są wszyscy, którzy zasiadają za kierownicami pojazdów. Fakt sporego zainteresowania podnoszeniem swoich umiejętności przez kierowców świadczy, iż ciągle narzekając na stan polskich dróg i prowadząc coraz lepsze technicznie pojazdy, rozumiemy także konieczność ciągłego doskonalenia się w tym zakresie. Polski Związek Motorowy ma długie tradycje w dziedzinie doskonalenia techniki jazdy. W latach siedemdziesiątych działały przy Okręgowych Zespołach Działalności Gospodarczej PZM Szkoły Doskonalenia Techniki Jazdy PZM.

Polski Związek Motorowy realizując swoje cele statutowe prowadzi szeroko pojętą działalność w zakresie ratownictwa drogowego. Już w 1973 r. w Automobilklubach i Klubach sfederowanych w PZM zostały przeszkolone pierwsze grupy z zakresu ratownictwa drogowego. W 1976 r. odbył się I rajd szkoleniowy ratownictwa drogowego w Kampinosie, a w 1978 r. w Solinie. Imprezę tę przemianowano następnie na Zlot Ratowników Drogowych. i już pod tą nazwą odbył się on w 1996 r. w Limanowej, a w 1997 r. w Bydgoszczy. Od 1998 r odbywały się Ogólnopolskie Mistrzostwa Ratowników Drogowych między innymi w Kielcach, Bydgoszczy, Lublinie, Limanowej, Poznaniu, Jaśle i w Warszawie. Obecnie rozgrywane są Mistrzostwa Polski Ratowników Drogowych PZM.

News

Czy fotelik samochodowy pomaga w bezpieczeństwie? Porady.
Fotelik samochodowy to najlepszy sposób – obok odpowiedzialnej jazdy... więcej
Bezpieczne dziecko w pojeździe- porady
Bezpieczeństwo dziecka w pełni zależy od jego rodziców bądź opiekunów. Jazda... więcej
36. Europejski Konkurs Edukacji o Ruchu
76 dzieci z 18 krajów Europy wzięło udział w 36. Europejskim Konkursie Edukacji... więcej
PZM BRD: Niebezpiecznie dla pieszych od września
Co roku od września rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. Ten... więcej
Andrzej Gut-Mostowy Najlepszym Młodym Kierowcą 2023!
Wspaniali uczestnicy, emocje, fantastyczna rywalizacja i niezapomniane... więcej
PZM wybrał finalistów konkursu OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023
Znajomość zasad bezpiecznej jazdy, wiedza o udzielaniu pierwszej pomocy oraz... więcej

Strony

- Archiwum