Alpe Adria na inaugurację wyścigowego sezonu motocyklowego na Torze Poznań

Automobilklub Wielkopolski zaprasza w dniach 25-27 maja na Tor „Poznań” na otwierającą sezon wyścigów motocyklowych rundę prestiżowych rozgrywek Alpe Adria, będącą jednocześnie pierwszą rundą Wyścigowych Motocyklowych Mistrzostw Polski i Pucharu Polski.

Alpe Adria to cykl rozgrywek, którego historia sięga 1981 r., kiedy to powołano do życia Związek Motocyklowy Alpe Adria. Wyścigi drogowe obecnie nazywane Alpe Adria International Motorcycle Champioship to najważniejsza dyscyplina w strukturach związku adriatyckiego, z frekwencją przekraczającą 500 zawodników, w każdym sezonie od ponad 20 lat. Polacy od kilkunastu już lat należą nie tylko do najliczniej reprezentowanych nacji, ale także do tych którzy sięgają po tytuły Mistrzowskie Alpe Adria (m.in. bracia Szkopek czy Daniel Bukowski). Po pierwszej rundzie AA rozegranej na Slovakiaringu wiemy już, że sezon 2018 zapowiada się niezwykle ciekawie!

W klasie Superstock 1000 zobaczymy m.in. popularnego Daniela Bukowskiego z Automobilklubu Wielkopolski (Ducati Racing Team Toruń) , który na Słowacji miał trochę problemów, ale u siebie na Torze „Poznań” zawsze walczy do ostatniego zakrętu:  „Na inaugurację WMMP wybieramy się z dużą wolą walki i optymizmem,  mocnych rywali w Poznaniu nie zabraknie, ale jeśli nie będzie trapił nas pech, to wierzymy, że mamy szanse na naprawdę dobre wyniki. Nadzieje są spore. Chcemy powalczyć i wygrać!

Szyki Bukowskiemu na pewno będzie starał się pokrzyżować Adrian Pasek z Wójcik Racing Team, który do Poznania przyjedzie po udanym występie w mistrzostwach świata FIM EWC (wyścig 8 godzinny), gdzie z kolegami z zespołu na Yamaha R1 zajął 12 miejsce w generalce. „To było całkiem niezłe rozpoczęcie sezonu dwa piąte miejsca w pierwszej rundzie Alpe Adria, plus dobry start w mistrzostwach świata FIM EWC, z pewnością z każdym okrążeniem będę coraz szybszy.”

Adriana będzie w tej klasie wspierał także zespołowy kolega Paweł Górka, który po latach startów na BMW przesiadł się na Yamachę. „Słowacja była moim pierwszym startem w Alpe Adria na Yamasze, dlatego podchodziłem do zawodów jak do treningu i skupiałem się przede wszystkim na ustawieniu motocykla. Musimy jeszcze poprawić nieco ustawienia przedniego zawieszenia, ale dysponujemy bardzo dobrym pakietem i możemy walczyć o wysokie pozycje w mistrzostwach Polski.”

Startujący regularnie w mistrzostwa świata FIM EWC zespół LRP Poland stawia na klasę Superstock 1000 wystawiając w niej, Grzegorza Hanuszewicza, Jarka Szczęsnego, ale przede wszystkim wschodząca niemiecką gwiazdę, 17-letniego Arnaud Friedricha.

„BMW wiąże z Arnaudem bardzo ambitne plany, dlatego jestem dumny z faktu, że to nam, jako swojej oficjalnej ekipie, przekazuje go w opiekę w tak ważnym dla każdego młodego zawodnika okresie wyścigowego „dojrzewania” – mówi szef zespołu Bartłomiej Lewandowski - To wschodząca gwiazda. Czujemy więc za niego wielką odpowiedzialność, ale też jeszcze większą motywację, aby pozwolić mu pokazać pełnię swojego talentu. Arnaud to pierwszy as, którego odkrywamy”.

BMW Sikora Motorsport w tej klasie będzie reprezentował doskonale znany polskim kibicom MIchal Filla (ACCR), który miał idealny początek sezonu wygrywając oba wyścigi Alpe Adria na Słowacji, w Poznaniu Michał zawsze jest w czołówce więc nasi będą musieli wspiąć się na wyżyny by go pokonać.

W Superbike’ach można powiedzieć bez zmian – murowanym kandydatem do walki o zwycięstwo pozostaje Paweł Szkopek (Pazera Racing) 11 krotny Mistrz Polski, który na Słowacji miał sporo przygód:  „Ta runda Alpe Adria miała dla mnie słodko-gorzki smak udało nam się razem z zespołem znaleźć bardzo dobre ustawienia motocykla, które pozwoliły mi walczyć o czołowe pozycje, ale w drugim wyścigu zabrakło mi paliwa na ostatnich metrach przez co straciłem podium. Wszystko to jednak pozwoliło nam wyciągnąć wnioski, które pozwolą nam z pewnością walczyć o zwycięstwa podczas kolejnej rundy w Poznaniu”.

Rywalizację w tej klasie na pewno podsyci rodzinny pojedynek, gdyż w szranki Superbikeów staje także Marek Szkopek (Wójcik Racing Team). Ponadto na starcie zobaczymy Bartka Lewandowskiego i Tomasza Serafina (LRP Poland), a także powracającego po kontuzjach Irka Sikorę (BMW Sikora Motorsport).

W Supersportach w klasyfikacji Alpe Adria w 2017 r. triumfował Marek Szkopek, który po przesiadce do Superbike nie będzie miał szansy na obronę tytułu, Sebasitan Zieliński, który w tej klasie wygrał prawie wszystko na razie zawiesił starty. Na Słowacji oglądaliśmy w tej klasie Mikołaja Budzyńskiego i Bartka Cabalę, ale w cyklu WMMP powinniśmy zobaczyć jeszcze kilku zawodników. W Superstock600 z licencją PZM wystartowali za to Patryk Pazera, Marceli Bezulski i Tomasz Murawski. Prawdopodobnie zobaczymy tu też Szymona Strankowskiego, który w sezonie 2017 został Mistrzem Polski tej klasy.

W klasie Supersport 300 możemy liczyć na starty młodzieży Kamila Bracika, Filipa Kurka i Mateusza Durynka, ubiegłoroczny triumfator – Daniel Blin, próbuje zawojować niezwykle konkurencyjne Mistrzostwa Włoch, ale kto wiem może zobaczymy go na którejś z rund Mistrzostw Polski?

Tegoroczną nowością towarzysząca cyklowi WMMP będzie Puchar BMW G310R, którego rundy zostaną rozegrane nie tylko na Słowacji i w Poznaniu (2 krotnie), ale także w Czechach i Austrii. Klasyfikacja będzie prowadzona dla zawodników z licencją i tych którzy dopiero się o nią ubiegają. Na starcie zobaczymy ok. 15 zawodników m.in. Tomasza Serafina, Piotra Prendotę czy Jurka Bergera.

Rywalizację łokieć w łokieć zagwarantują jak zawsze Puchary Polski (i Alpe Adria) w klasach Rookie 600 i 1000, jednak przed pierwszą rundą trudno mówić o faworytach, gdyż ubiegłoroczna czołówka musiała zmienić licencje B na A, więc nie zobaczymy ich już w tej klasie, która ma być pierwszym krokiem na drodze do kariery wyścigowej w klasach mistrzowskich.

Rywalizację na Torze Poznań w ramach Mistrzostw Alpe Adria i WMMP kibice będą mogli oglądać w sobotę 26 maja – start pierwszych wyścigów zaplanowano na godz. 12:25 oraz niedzielę 27 maja od godz. 10.55.

Szczegółowy harmonogram znajduje się na stronie internetowej Automobilklubu Wielkopolski http://www.aw.poznan.pl/imprezy2018/20180525-27alpe/index.html

Motocykle: 
Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: 

News

Czas na Tor Głażewo! Dużo motorsportu i rodzinna atmosfera
A to wszystko z minimotocyklami pit bike w tle. To ... więcej
Niezwykłe widowisko na Autodromie Słomczyn już 21 lipca!
Zobacz w akcji najlepszych zawodników z całego świata! Już 21 lipca w... więcej
Potężna dawka emocji w Człuchowie – relacja z II rundy Mistrzostw Polski w Motocrossie
Poziom nadal rośnie. Człuchów podjął wyzwanie i dał radę. Po pierwsze... więcej
Justyna Lonycz na podium w pierwszej rundzie Mistrzostw Świata Trial 2 Women
W niemieckim Neunkirchen do rywalizacji w Mistrzostwach Świata w... więcej
Pełen emocji weekend wyścigów Pit Bike na bydgoskim Kartodromie
Zawodnicy ścigający się na minimotocyklach YCF, MRF, Kayo i Ohvale licznie... więcej
Milan Pawelec na półmetku wyjątkowego sezonu
Walcząc o punkty w obu wyścigach czwartej rundy prestiżowej serii Red... więcej
Mistrzostwa i Puchar Polski Pit Bike SM YCF, MRF, Kayo, Ohvale na Kartodromie w Bydgoszczy!
Już 6 i 7 lipca Kartodrom Bydgoszcz po raz kolejny opanują fani... więcej
Zgłoszenia na 3 rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych Wyścigów Torowych na torze Slovakiaring
Zasady zgłoszeń na rundę Mistrzostw Polski i Pucharu Polski Motocyklowych... więcej
Wójcik Racing Team, Rea i Vinales ponownie w legendarnym wyścigu Suzuka 8 Hours
Ekipa Grzegorza Wójcika w lipcu po raz trzeci wystartuje w ... więcej
Zapowiedź 13 Rajdu Gliwickiego Trial
Już w najbliższy weekend, 29-30 czerwca 2024 roku, odbędzie się 13 Rajd... więcej

Strony

- Archiwum