12-latka odkryciem światowych torów kartingowych Klara Kowalczyk śladami Hamiltona i Kubicy!

Klara Kowalczyk, dwukrotna kartingowa wicemistrzyni Polski dołączyła w tym roku do renomowanego zespołu CRG. W ciągu ostatnich 30 lat CRG zdobyło więcej światowych tytułów kartingowych niż jakikolwiek inny zawodnik i uznany został jako „fabryka mistrzów sportów motorowych”. Lista znanych kierowców, którzy ścigali się w CRG Racing Team, to między innymi: Lewis Hamilton, Michael Schumacher, Max Verstappen, Giancarlo Fisichella, Nick Heidfeld, Nico Rosberg, Kimi Raikkonen i reprezentant Polski Robert Kubica.

„Moim celem jest zostanie profesjonalnym kierowcą. Aby to osiągnąć, muszę dużo uczyć się w kartingu. Bycie częścią fabrycznego CRG Racing Team to wymarzona okazja, bo zespół zatrudnia najlepszych specjalistów, którzy pomogli w rozwoju wielu kierowcom F1,” dodaje Klara Kowalczyk.

Klara rozpoczęła tegoroczny sezon startując w dwóch zawodach World Series Karting (WSK) we Włoszech to nic innego jak F1 w sporcie kartingowym. Tu startują najlepsi zawodnicy z całego świata. W Champions Cup, zakwalifikowała się do fazy finałowej. W pre-finale A zajęła 11. miejsce, ale co warte odnotowania awansowała aż o 10 pozycji. W finałowym wyścigu uplasowała się na 18. miejscu, przebijając się aż o 16 pozycji – najwięcej w całym wyścigu. Jest szybka i bezkompromisowa - komentują obserwatorzy. W drugich zawodach – Super Master Series, również zakwalifikowała się do fazy finałowej i zajęła finalnie 27 miejsce. 12-letnia Polka ukończyła całe zawody na solidnym 49. miejscu w mocnej stawce 89 zawodników kategorii OK Junior. W stawce pięćdziesięciu najlepszych zawodników z całego świata Klara jest jedną z dwóch dziewczyn. „Cieszę się z dobrych wyników na początku sezonu, uczę się wiele w każdym wyścigu. Mam bardzo dobre tempo i wiemy, nad czym musimy popracować wspólnie zespołem, aby wkrótce pojawiły się jeszcze lepsze rezultaty,” komentuje Klara Kowalczyk. Klara jedną z dwóch najszybszych w tym sezonie dziewczyn na świecie.

Poza rywalizacją w serii WSK, Klara została nominowana, przez Polski Związek Motorowy (PZM) do startów Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, oraz Akademii Kartingowej FIA (Światowa Federacja Sportów Samochodowych). Klara jest jedyną dziewczyną w naszej kadrze.

„Kobiety za kierownicami rajdowych i wyścigowych pojazdów mają się świetnie. Sukcesy Polek są w kontrze do stereotypowych ról jakie przypisywane są kobietom i mężczyznom. Kariera młodziutkiej, 12-letniej Klary to kolejny na to dowód,” komentuje Aleksandra Knyszewska, Szefowa Marketingu i Zespołu ds. Kobiet w Polskim Związku Motorowym. W tym roku PZM planuje mocne zaangażowanie się w promocję kobiet w motosporcie. 

Karting: 

News

Rotax wkracza w decydującą fazę. Szósta runda pucharu
W najbliższy weekend w Bydgoszczy kierowcy Rotax Max Challenge... więcej
Komunikat GKSK PZM nr 8 /2023 z dnia 13.09.2023r. - Klasyfikacja generalna 2023
Klasyfikacja generalna 2023.Wyniki Kartingowych Mistrzostw Polski oraz... więcej
KARTING Karting wraca na WallraV Race Center. Finał Rok Cup Poland
W najbliższy weekend w Zielonej Górze odbędzie się ostatnia runda Rok... więcej
6 Runda ROTAX MAX CHALLENGE POLAND, BYDGOSZCZ
Regulamin uzupełniający, harmonogramy na stronie: https://pzm.pl/karting/... więcej
Poznaliśmy kartingowych mistrzów Polski AD 2023
W miniony weekend na torze Poznań zakończył się tegoroczny cykl... więcej
Finał Kartingowych Mistrzostw Polski na torze Poznań. Oglądaj LIVE!
Przed nami finałowy weekend wyścigowy Kartingowych Mistrzostw Polski 2023.... więcej
Startuje konkurs PZM i FIA na najlepszego kierowcę w Polsce – OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca 2023
W piątek, 25 sierpnia ruszają eliminacje do OTOMOTO Najlepszy Młody Kierowca... więcej
Komunikat BST PZM
Uprzejmie informujemy, że wszelkimi sprawami dotyczącymi sportu kartingowego, w... więcej
Rotax w Słomczynie. Piąta runda
Za nami piąta odsłona Rotax Max Challenge Poland w Słomczynie.... więcej
Klara Kowalczyk wybrana do programu FIA Girls On Track – Rising Stars
Klara Kowalczyk została wybrana do udziału w tegorocznej edycji... więcej
W dniu 14 sierpnia 2023 r. biura ZG PZM będą nieczynne!
Informujemy, że w dniu 14.08.2023 r. Biura Zarządu Głównego Polskiego Związku... więcej

Strony

- Archiwum