Szlakiem Zabytków Małopolski - relacja

Camping Przystań Podwierzbie, Małopolska Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta Nowy Sącz i Główna Komisja Caravaningu PZM to silna grupa, której staraniem w dniach 15-20 czerwca odbył się zlot „Szlakiem Zabytków Małopolski”. Zlot odbył się na terenie Campingu Przystań Podwierzbie w Nowym Sączu, a udział wzięło 15 załóg. Niewiele, ale na tyle pozwalały możliwości niedużego obiektu zlokalizowanego na ulicy Dunajcowej w Nowym Sączu. 17 załóg/32 osoby to bardzo dobra ilość osób do organizacji wycieczek. Przedstawiciele z GKC PZM - Piotr Pelka wraz z piszącym te słowa zajęli się koordynacją całego wydarzenia, które z założenia miało być turystyczne. Tak też się stało, bowiem goszczono wprawionych Turystów Caravaningowych.

Miejsce zlotu ściągnęło kilka załóg już w poniedziałek, przeddzień rozpoczęcia. We wtorek dojechali pozostali i w pełnym komplecie wieczorem można było spotkać się w centralnym miejscu campingu, co uwieczniliśmy fotografią z drona. Na tzw. wjeździe każdy otrzymał śląskiego kołoczka, które przygotowała Małgosia, żona Piotra.

Wspólnie omówiliśmy program i tak zeszło do momentu aktywności komarów. 

W środę rano cała ekipa była gotowa do wycieczki. Wraz z Piotrem do samego końca utrzymywaliśmy w tajemnicy jedną z atrakcji wycieczki, jaką był przejazd popularnym ogórkiem, czyli autobusem marki Jelcz 043 z 1964 roku. Ten zabytkowy pojazd został podstawiony przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z Nowego Sącza na zlecenie Prezydenta Miasta Nowy Sącz Pana Ludomira Handzel.  Za ufundowanie tej niezwykłej przejażdżki serdecznie dziękujemy. To była niezapomniana atrakcja dla wszystkich. 57 letni, doskonale odrestaurowany ogórek sprawnie przetransportował zlotowiczów do Sądeckiego Parku Etnograficznego oraz Miasteczka Galicyjskiego, których zwiedzania zajęło kilka godzin. Bilety do Sądeckiego Parku Etnograficznego ufundował Pan Maksymilian Głodowski z firmy Aleco. Ukłony dla Pana za ten gest! 
Pod wieczór właściciel campingu, Piotr Mróz zorganizował wspólnego grilla. W tle grała muzyka z lat 60-tych XX wieku, wprost wpisując się w lata młodości naszych zlotowiczów.

Czwartek był dniem wolnym. Zlotowicze na własną rękę organizowali sobie przejażdżki po okolicy, ale i tak większość po prostu odpoczywała, chroniąc się przed palącym słońcem pod markizami swoich mobilnych domków.

Nazajutrz znowu przejęliśmy stery wraz z Piotrem, budząc zlotowiczów muzyką nieco wcześniej niż zwykle, bowiem w drodze był już autokar zorganizowany przez Małopolską Organizację Turystyczną. Misją piątku było poznanie choć części drewnianej architektury Małopolski, dlatego na naszym szlaku był Powroźnik, Tylicz, Muszyna, Krynica Zdrój i na koniec Stary Sącz. W organizacji tego przedsięwzięcia wyręczył nas Dyrektor Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Pan Paweł Mierniczak. Serdecznie dziękujemy za ufundowanie tej wycieczki. Zostanie nam ona w pamięci na długo chociażby za sprawą przesympatycznej Pani Przewodnik Zuzanny Długosz, znanej jako „Baba z gór”. Nie wolno nam zapomnieć i miłej obsłudze biura turystycznego Viaggi. Tego dnia wróciliśmy przed osiemnastą, zatem po chwili oddechu znowu spotkaliśmy się przy wspólnym grillu Mistrza Piotra Mroza. Mimo klimatyzowanego autokaru, uczestnikom udzielało się zmęczenie. Pozytywne zmęczenie, a to najważniejsze.

Od sobotniego poranka słońce operowało tak mocno, że mało kto pozwalał sobie na jakąś większą aktywność. Zrobienie zakupów to był wyczyn, niemniej dzień minął na zwykłym odpoczynku i dyskusjach. O Turystyce przez duże „T”, rzecz jasna. Tuż przed zachodem Marcin i Piotr jeszcze raz zebrali wszystkich w koło, aby podsumować niemal tygodniowe wydarzenie. Byli otwarci na uwagi, ale to ich niedoczekanie. Zlotowicze czuli się rewelacyjnie i przez to planujemy spotkać się ponownie. Właśnie w tak niewielkiej grupie, aby znowu coś ciekawego zobaczyć, zwiedzić, pozytywnie zmęczyć. Wszyscy żyli już meczem...
Życzyłbym sobie i innym, aby takich wydarzeń w kalendarzu było dużo więcej, bowiem Polska jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, mającym w swoich granicach tak dużą ilość pięknych miejsc, że trudno to wszystko zobaczyć w jednym życiu.

Nasi goście przybyli m in. z Elbląga, Bydgoszczy, Bolesławca, Tomaszowa Lubelskiego, okolic Tarnowskich Gór. To znaczne odległości, które jak widać na załączonych fotografiach warto było pokonać.

Za pomoc w organizacji zlotu oraz przygotowanie upominków do toreb zlotowych dziękujemy firmie Dometic, firmie Elcamp RV, firmie Aleco, Prezydentowi Miasta Nowy Sącz, Małopolskiej Organizacji Turystycznej, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu z Nowego Sącza.

Do zobaczenia następnym razem.

Marcin Turko

Caravaning: 
Share

News

Relacja z II rundy CMP i MKC PZM
W dniach 10-12.09.2021 w miejscowości Kuźnica Brzeźnicka na terenie Ośrodka... więcej
Wyniki II rundy CMP i MKC PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu wyników wszystkich... więcej
Coraz więcej wystawców na Caravans Salon w Poznaniu
Lista wystawców targów Caravans Salon w Poznaniu, które startują już 24... więcej
Nie żyje Beata Kornas
Klub Turystyki Caravaningowej "Gwarek" z Tarnowskich Gór poinformował... więcej
Relacja z 24. Dahlie Rallye w Podlesicach
Polski Związek Motorowy przyjął z rąk Prezydenta Lubomira Kotras organizację 24... więcej
Wyniki I rundy CMP i MKC PZM
Główna Komisja Caravaningu PZM informuje o opublikowaniu wyników wszystkich... więcej
II runda CMP i MKC PZM
Informujemy, że w zakładce II rundy opublikowano regulamin... więcej
IV edycja zlotu Mazurskie Piekiełko
Już po raz czwarty Grupa Elcamp organizuje Ogólnopolski Zlot Karawaningowy... więcej
Polish Wine Rally
Polish Wine Rally, niecodzienny zlot caravaningowyPolish Wine Rally, czyli... więcej
Targi Camper&Caravan Show 2021
Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne targi caravaningowe Camper&... więcej

Strony

- Archiwum