ZNAMY MISTRZÓW POLSKI

W ostatni weekend w Słomczynie odbyła się II runda Kartingowych Mistrzostw Polski. Wśród uczestników wystartowała szóstka reprezentantek projektu FIA The Girls on Track - Karting Challenge: Michalina Sabaj, Natalia Lelek, Kornelia Olkucka, Sara Kałuzińska, Joanna Piwowarek w kategorii Senior Akademia oraz Kinga Wójcik w kategorii Junior Akademia. Udział w KMP dla zawodniczek to nie tylko współzawodnictwo, ale również okazja spotkania się z rówieśnikami, którzy mają podobne marzenia, a także motywacje i aspiracje życiowe. Dzięki wsparciu Polskiego Związku Motorowego młode perspektywiczne zawodniczki wzięły udział w tej najważniejszej imprezie kartingowej w naszym kraju.

Tegoroczne Kartingowe Mistrzostwa Polski zostały rozegrane w oparciu o dwie rundy, w których zawodnicy rywalizowali w sumie 8 wyścigach o punkty. Najpierw zawodnicy spotkali się w Bydgoszczy, a drugą mistrzowską rundę rozegrali w Słomczynie. Zwycięzcą został kierowca, który zdobył najwięcej punktów w obydwu wyścigowych weekendach.  Polski Związek Motorowy dalej rozwija projekt FIA w naszym kraju. Uczestniczki mają szansę zaistnienia w motorsporcie oraz przeżycia niesamowitej przygody, która może okazać się dla nich początkiem kariery. 

Zawody Kartingowe Mistrzostwa Polski szczególnie dla debiutantek były trudne. JUNIOR I SENIOR AKADEMIA to bardzo wymagające kategorie dlatego weekend nie należał do łatwych. Podsumowując generalnie całe zawody bardzo udane, wiele walki na torze oraz kolejne ważne doświadczenia i nauka zebrane.

W kwalifikacjach Senior Akademii Michalina Sabaj uzyskuje 4 czas, Kornelia Olkucka zajmuje 9 pozycję, Natalia Lelek zajmuje 10 pozycję, Sara Kałuzińska uzyskuje 11 czas, Joanna Piwowarek uzyskuje 12 czas, a w Junior Akademii Kinga Wójcik z przyczyn technicznych nie uzyskuje czasu. Z kolei w wyścigach Michalina zajmuje kolejno 6, 6, 4, 5 pozycję, Kornelia zajmuje 8, 8, 5, 8 pozycję, Natalia zajmuje kolejno 9, 9, 12, 9 pozycję, Sara zajmuje 12,10,10, 10 pozycję, Joanna zajmuje 11, NU, 9, 12 pozycję, a Kinga zajmuje kolejno NU, 13, 9, 11 pozycje. Natomiast w klasyfikacji generalnej zawodów Michalina Sabaj zajmuje 5 miejsce, Kornelia Olkucka zajmuje 8 miejsce, Natalia Lelek zajmuje 9 miejsce, Sara Kałuzińska zajmuje 11 miejsce, Joanna Piwowarek zajmuje 12 miejsce, a w Juniorze Kinga Wójcik zajmuje 13 pozycję. Z kolei w klasyfikacji generalnej KMP Michalina Sabaj zajmuje 6 miejsce, Kornelia Olkucka zajmuje 9 miejsce, Sara Kałuzińska zajmuje 10 miejsce, Natalia Lelek zajmuje 12 miejsce, Joanna Piwowarek zajmuje 15 miejsce, a w Juniorze Kinga Wójcik zajmuje 13 miejsce. Z kolei w klasyfikacji drużynowej KMP zajmują miejsca na podium. 

O Projekcie

The Girls On Track – Karting Challenge to 2-letni program (2018/2019) mający na celu promocję motorsportu wśród dziewczyn w wieku 13-18 lat oraz przełamanie stereotypu o niskim uczestnictwie kobiet w sporcie motorowym. Projekt uzyskał wsparcie Unii Europejskiej w ramach projektu Erasmus+ .

Każde państwo biorące udział w projekcie między marcem, a październikiem zorganizowało krajowe eliminacje. W Polsce, Polski Związek Motorowy przygotował dla uczestniczek możliwość sprawdzenia swoich sił w karting slalomie w Tychach oraz w Rzeszowie. W sumie odnotowano ponad 170 przejazdów, a uczestniczki zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Uczestniczki przeszły długą drogę do finału. Spośród ponad 1200 uczestniczek z 9 krajów, podczas eliminacji krajowych wybrano 27 finalistek, po 3 z każdego państwa biorącego udział w projekcie (Belgia, Niemcy, Holandia, Finlandia, Szwecja, Polska, Portugalia, Słowacja, Wielka Brytania).

Później w europejskim finale na torze w Le Mans (Francja) spotkało się 27 dziewczyn z 9 krajów, które od 7 do 10 marca wspólnie przygotowywały się poprzez warsztaty edukacyjne, spotkania z ekspertami oraz zajęcia sportowe. W wyniku ostatecznej rywalizacji zostało wybranych 6 uczestniczek, które tworzą Drużynę Europejską i w sezonie 2019 wezmą udział w 2 obozach szkoleniowych dla kierowców FIA. Wśród nich znalazła się reprezentantka Polski Michalina Sabaj! Pierwszy już się odbył w dniach 26-28 kwietnia na torze Hungaroring (Węgry) przy rundzie FIA World Touring Car Cup. A drugi już pod koniec lipca odbędzie się w Genk (Belgia), gdzie dołączy również druga Polka Joanna Piwowarek.

Więcej informacji dot. projektu na pzm.pl i girlsontrack.pl  oraz Kobiety w Motorsporcie PZM

Mimo że w Słomczynie- gdzie rozegrana została finałowa runda zawodów, pogoda była niepewna, to przez większość wyścigów panowały bardzo dobre warunki. W zakresie wspieranego przez PKN ORLEN pucharu ROTAX MAX Challenge Poland na torze wystąpiły kategorie: MICRO MAX, MINI MAX, oraz DD2 MAX. Tradycyjnie, po wielogodzinnych treningach, poprzedzających zawody, uczestnicy dwóch najmniejszych klas losowali silniki przygotowane przez promotora. Procedura ta ma na celu wyłonienie najlepszego kierowcy, poprzez wyrównanie osiągów sprzętu. Później odbyły się czasówki i cztery wyścigi, które wyłoniły tegorocznych Mistrzów Polski.
Klasa DD2 MAX, to dominacja Sebastiana Janczewskiego, który w Bydgoszczy stanął na 2 stopniu podium. Pewne tempo i opanowanie pozwoliło mu wygrać czasówkę i wszystkie wyścigi, plasując go także w szczycie tabeli sezonu. Tuż za nim znaleźli się Kacper Bielecki i Franciszek Palmirski.
W najliczniejszej grupie- MINI MAX po równo wygraną podzielili się Maksymilian Obst i Piotr Czaja. Czaja na swoim koncie zanotował również najlepszy czas treningu oficjalnego, ale w punktacji sezonu na 1 miejscu uplasował się Obst. Pierwszą trójkę, tuż za Czają, uzupełnił Jerzy Glac.
Najzacieklejsza walka o zwycięstwo toczyła się w najmłodszej klasie- MICRO MAXIE. Franciszek Belusiak wygrał 2 wyścigi finałowe, ale jako liderzy metę mijali również Iwo Beszterda i Franciszek Lassota. Ostatecznie prowadzenie w generalce wywalczył Beszterda, przed Antonim Derebeckim (2) i Lassotą (3).

Druga, finałowa runda Kartingowych Mistrzostw Polski i Mistrzostw Polski Młodzików rozegrana w Słomczynie wyłoniła nie tylko mistrzów kraju, ale także pierwszych uczestników Rok Cup International Final.W mistrzostwach Polski zawodnicy startujący na co dzień w serii Rok Cup Poland rywalizowali w pięciu kategoriach: Baby Rok, Mini Rok i Shifter Rok oraz w ramach tzw. Akademii w klasach Junior OK i Senior OK, w których używane są silniki firmy Vortex, identyczne jak w mistrzostwach świata i Europy.Po pierwszej rundzie KMP w Bydgoszczy przyszedł czas na decydujące o tytułach zawody na Autodromie Słomczyn. W kategorii Shifter Rok tytuł mistrza Polski wywalczył triumfator pierwszej rundy – Igor Lejko (Wallrav Racing Club), który w Słomczynie przegrał co prawda z Hubertem Kowalczykiem (A. Wielkopolski), ale druga lokata pozwoliła zawodnikowi AMO Racing utrzymać prowadzenie w mistrzostwach i zdobyć symboliczny „bilet” na Międzynarodowy Finał Roka w Lonato. Wicemistrzem Polski został Mikołaj Sieradzki (A. Koszaliński), a trzecią lokatę w końcowej klasyfikacji zajął Mariusz Szymczak (A. Leszczyński).Podobnie jak w Bydgoszczy, w Mini Roku poza zasięgiem rywali był Maciej Gładysz (TTSK K-TEAM Tarnów), który ponownie zdobył komplet punktów, wygrywając wszystkie wyścigi. Tym samym poznaliśmy drugiego uczestnika Rok Cup International Final, ponieważ Gładysz także otrzymał nominację do startu w tych prestiżowych zawodach we Włoszech. Kolejnych uczestników wielkiego finału poznamy po zakończeniu sezonu Rok Cup Poland. Wicemistrzem Polski w Mini Roku został drugi w Słomczynie Jan Przyrowski (A. Leszczyński), natomiast trzecie miejsce w mistrzostwach wywalczył Bartosz Grzywacz (A. Wielkopolski).W kategorii dla najmłodszych zawodników – Baby Rok, rozgrywanej, podobnie jak Mini Rok, w ramach Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży, triumfował Rafał Paprota (A. Wielkopolski), który wygrał 3 wyścigi i zdobył tytuł mistrza Polski. Na drugiej pozycji sklasyfikowano Marka Piórkowskiego (A. Wielkopolski), a trzecią lokatę w końcowej klasyfikacji wywalczył Maksymilian Rafalik (A. Rzemieślnik). Tuż za podium ukończył mistrzostwa Jan Grabowski (A. Leszczyński), który wygrał pierwszą rundę w Bydgoszczy.Rywalizację w kategorii Junior OK rozstrzygnął na swoją korzyść Karol Czepiel (A. Wielkopolski), ale tytuł mistrza Polski zgarnął zwycięzca pierwszej rundy, Oliwier Pyłka (A. Polski), który w Słomczynie zajął trzecią lokatę. Wicemistrzostwo wywalczył Czepiel, a na trzecim miejscu sklasyfikowano Patryka Donica (A. Rzemieślnik).Natomiast w Senior OK zarówno w drugiej rundzie, jak i w całych mistrzostwach najlepszy okazał się Adrian Janicki (A. Wielkopolski). Drugie miejsce w KMP przypadło Franciszkowi Palmirskiemu (A. Wielkopolski), a trzecie obrońcy tytułu, Adamowi Szydłowskiemu (UKS SMS Łódź).

 

GKSK

Karting: 
Share

News

INFORMACJA GKSK - ZGŁOSZENIA DO MISTRZOSTW ŚWIATA i MISTRZOSTW EUROPY 2020 /24.09.2019r/
INFORMACJA GKSK  - ZGŁOSZENIA DO MISTRZOSTW ŚWIATA i MISTRZOSTW EUROPY... więcej
Ogromny sukces Karting Camp Tarnów 2019 - Pierwszy krok w kartingu - Śladami Roberta Kubicy
Zakończyliśmy Karting Camp Tarnów 2019 i kolejny raz sport kartingowy w... więcej
KOMUNIKAT 7.2019
KOMUNIKAT 7.2019- Wyniki KMP 2019.https://www.pzm.pl/pliki/zg/karting/2019/... więcej
KOMUNIKAT 8.2019
KOMUNIKAT 8.2019 - Wyniki ROK CUP POLAND, ROTAX MAX CHALLENGE 2019.https://www.... więcej
Biuletyn PZM Nr 16 - Wrzesień 2019
Wrzesień - prawie cały tegoroczny sezon już nam odjechał!W najnowszym numerze... więcej
BILETY NA ROTAX MAX GRAND FINALS 2019 ROZDANE
Cóż to był za weekend! Tor Poznań 14 i 15 września był areną zmagań w ramach... więcej
Komunikat Promotora Rotaxa nr.3.
Komunikat Promotora Rotaxa nr.3. https://www.pzm.pl/pliki/zg/karting/2019/... więcej
FINAŁOWA RUNDA SEZONU ROTAXA NA TORZE POZNAŃ
Emocjonujący sezon 2019 w polskiej serii kartingowej ROTAX MAX CHALLENGE POLAND... więcej
ROK CUP POLAND NA FINISZU
ROK CUP POLAND NA FINISZUNa kartingowej części Toru Poznań rozegrano ostatnią... więcej
TROPHEE ACADEMIE DE KARTING CIK-FIA 2020.
INFORMACJA GKSK  - TROPHEE ACADEMIE DE KARTING CIK-FIA 2020./02.09.2019r/... więcej
TRENING PŁATNY - Tor Poznań.
Trening Płatny - Tor Poznań.
Kartingowe emocje na VERVA Street Racing już za nami
W dniach 24-25 sierpnia 2019 roku w Gdyni odbyła się największa impreza sportów... więcej

Strony

- Archiwum

Strony