Kluczowe szczegóły dotyczące nowej serii zostały ujawnione na konferencji prasowej zorganizowanej podczas rundy hiszpańskiej Prometeon na torze Circuito de Jerez – Angel Nieto. Na wydarzeniu obecni byli: Prezydent FIM Jorge Viegas, Przewodnicząca Komisji Kobiet FIM Janika Judeika, Dyrektor wykonawczy WorldSBK Gregorio Lavilla, Prezes i Dyrektor Generalny Yamaha Motor Europe Eric de Seynes oraz Mistrzyni Europy Kobiet 2023 Beatriz Neila, która podzieliła się swoimi poglądami na temat możliwości, jakie daje nowa seria.

Mistrzostwa Świata Kobiet w Wyścigach Motocyklowych FIM 2024 będą składać się z sześciu rund i jednego testu przedsezonowego, a wszystkie będą zintegrowane z Mistrzostwami Świata MOTUL FIM Superbike.

1. Runda Emilia Romagna, tor wyścigowy Misano „Marco Simoncelli” – 14–16 czerwca
2. Runda brytyjska na torze Donington Park – 12–14 lipca
3. Runda portugalska, Autodromo Internacional do Algarve – 9-11 sierpnia
4. Runda węgierska, Tor Balaton Park – 23-25 ​​sierpnia
5. Runda włoska, Tor Cremona – 20-22 września
6. Runda hiszpańska, Circuito de Jerez-Angel Nieto – 11-13 października

Podczas każdej rundy rywalizacja będzie przebiegać następująco: Superpoles w piątek, wyścig 1 w sobotę i wyścig 2 w niedzielę, zapewniając fanom cały weekend pełen adrenaliny.

Janika Judeika, Przewodnicząca Komisji Kobiet FIM: „To wyjątkowy dzień, ponieważ przedstawiamy pierwsze w historii Mistrzostwa Świata FIM kobiet w wyścigach torowych. Dziesięć lat temu FIM uruchomiło projekt poświęcony kobietom w wyścigach torowych, przedstawiając po raz pierwszy: kiedykolwiek obóz przygotowawczy na torze w Albacete w Hiszpanii. Następnie w latach 2013–2015 odbyły się cztery kolejne obozy w Czechach i Katarze, w których uczestniczyło średnio dwudziestu czterech uczestników z czterech kontynentów i dwunastu krajów. W 2014 r. w ramach tego projektu a dzięki wsparciu Midori Moriwaki w Suzuka 4 Hours wzięły udział wyłącznie żeńskie drużyny, w których uczestniczyły Shelina Moreda i Melissa Paris także w 2015 r. wraz z Sheliną i Avalon Biddle.Już wtedy było jasne, że istnieją szybkie kobiety które również domagały się posiadania własnych mistrzostw. Jestem całkiem pewna, że wśród kobiet, które będą teraz uczestniczyć w nowych Mistrzostwach Świata FIM, znajdą się takie, które wcześniej brały udział w obozach szkoleniowych w wyścigach torowych FIM, których celem było przybliżenie razem szybkich kobiet i zrozumienie, kiedy będzie właściwy czas na stworzenie własnych mistrzostw. To jest teraz rzeczywistość!”

Więcej: https://www.fim-moto.com/en/news/news-detail/article/inaugural-fim-womens-motorcycling-world-championship-set-to-kick-off-in-2024

Słowa kluczowe: