Erasmus+, program UE na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu, wspiera Komisję ds. Kobiet w Sportach Motorowych FIA w jej staraniach o zainteresowanie tymi sportami młodych kobiet. Wraz z dziewięcioma partnerami, FIA ma przyjemność poinformować o otrzymaniu wsparcia z funduszy europejskich w ramach programu Erasmus+, dzięki czemu Komisja ds. Kobiet w Sportach Motorowych będzie mogła wdrożyć model współzawodnictwa sprzyjający promocji i rozwojowi młodych kobiet w sporcie motorowym na poziomie lokalnym. Program dla Młodych Europejek FIA pomoże również FIA w działalności edukacyjnej i społecznej, a także we wspieraniu federacji krajowych (ASN) w rozwijaniu sportu motorowego, z naciskiem na promowanie równości płci i zwiększenie udziału kobiet.

Bardzo się cieszę, że Komisja Europejska doceniła nasze zaangażowanie w promocję udziału kobiet w sportach motorowych, a także nasze zobowiązanie do ciągłej edukacji, szkoleń i odpowiedzialności społecznej” – powiedział prezydent FIA, Jean Todt. „Stereotyp, przedstawiający sporty motorowe jako domenę mężczyzn, powinien już stać się kwestią przeszłości. FIA stara się o zmianę tego nieprawidłowego podejścia od czasu powołania Komisji ds. Kobiet w Sportach Motorowych w 2009 r. Gorąco popieram to bardzo ciekawe i ambitne przedsięwzięcie. Potrzebujmy długoterminowego zaangażowania, aby osiągnąć możliwie jak najlepsze rezultaty. Jeśli będziemy mogli podzielić się modelem udanych imprez sportowych z MKOl oraz innymi federacjami międzynarodowymi, możemy razem istotnie wpłynąć na udział kobiet w sporcie na całym świecie.”

Program dla Młodych Europejek FIA zostanie oficjalnie rozpoczęty 8 marca 2018 r. w Międzynarodowym Dniu Kobiet, podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Ten dwuletni projekt będzie oparty o nowy, ekonomiczny, umożliwiający natychmiastowy udział, format slalomu kartingowego – nową koncepcję opracowywaną obecnie przez FIA – w której w centrum miast przygotowuje się tor slalomowy o nawierzchni bitumicznej, z trasą wyznaczoną pachołkami. Podczas pierwszego roku, wyścigi gokartów będą promowane wśród dziewczyn w wieku od 13 do 18 lat, na poziomie krajowym w ośmiu krajach europejskich, przez partnerskie federacje krajowe. Na początku 2019 roku, trzy dziewczyny, które osiągnęły najlepsze wyniki w wyścigach w poszczególnych krajach wystartują w Finale Europejskim, uzyskując szansę znalezienia się wśród szóstki kierowców wybranych do Drużyny Europejskiej, która będzie uczestniczyła w Obozach Szkoleniowych dla Kierowców FIA, otrzymując wsparcie FIA za pośrednictwem programu sportowego i edukacyjnego.

Ten program europejski jest dla nas niezwykłym wyzwaniem, nad którym pracujemy od ponad dwóch lat. Bardzo się cieszę, że otrzymaliśmy to wsparcie i będziemy mogli zrealizować nasze zamierzenia – powiedziała Michèle Mouton, przewodnicząca Komisji ds. Kobiet w Sportach Motorowych FIA. „Chcemy pomóc w odkrywaniu nowych talentów opracowując wydarzenia, które są atrakcyjne i dostępne dla szerszej kobiecej widowni, a także ekonomiczne i łatwe do zorganizowania przez federacje krajowe. Format tych imprez w popularnych lokalizacjach, z identycznymi przepisami i układem toru, spełnia te założenia. Mamy nadzieję przyciągnąć setki dziewczyn, które przyjdą podczas tych weekendów i spróbują swoich sił w slalomie na torze kartingowym. Oprócz możliwości zapoznania się z jazdą gokartem, te wydarzenia będą służyły promocji inicjatyw z zakresu bezpieczeństwa jazdy, będą prezentowały działania FIA, federacji krajowych i ogólnie motorsportu nowej i młodej publiczności, a potencjalnie zachęcały młode kobiety do zaangażowania w różnych dziedzinach. Możliwość przedstawienia sportów motorowych młodym ludziom jest niezwykle ekscytująca i mamy wszelkie podstawy, aby oczekiwać, że uda nam się przyciągnąć do motorsportu nową generację kobiet”.

W projekcie uczestniczy osiem federacji krajowych:

Royal Automobile Club of Belgium (RACB, Belgia)
AKK-Motorsport (Finlandia)
Deutscher Motor Sport Bund E.V. (DMSB, Niemcy)
Knac Nationale Autosport Federatie (KNAF, Holandia)
Polski Związek Motorowy (PZM, Polska)
Federação Portuguesa de Automobilismo e Karting (FPAK, Portugalia)
Slovenska asociacia motoristickeho sportu (SAMŠ, Słowacja)
Svenska Bilsportförbundet (SBF, Szwecja)

Ponadto, partnerem akademickim projektu będzie, należący do Uniwersytetu w Limoges, ośrodek CDES-PROGESPORT (Centrum Prawa i Ekonomii Sportu), zapewniający obsługę bardzo istotnego aspektu projektu. Przeprowadzona przez CDES analiza socjologiczna posłuży jako wsparcie programu, pozwoli ocenić jego sukces i przedstawić rekomendacje dla instytucji sportowych odnośnie zwiększania udziału kobiet i zwalczania stereotypów związanych z płcią. Raport stanie się dokumentem odniesienia dla tego projektu.

Jesienią 2019 r. FIA zorganizuje końcowe spotkanie, przedstawi sprawozdanie o wynikach projektu urzędnikom instytucji europejskich w Brukseli i zorganizuje spektakularną demonstrację kartingu z udziałem Drużyny Europejskiej, wyłonionej w trakcie projektu.

Przejrzyj prezentację projektu i dowiedz się więcej.

Ściągnij plakat informacyjny.

Słowa kluczowe: 
Źródło newsa: 
Źródło zdjęcia: