REGULAMIN RAMOWY MISTRZOSTW OKRĘGU ŁÓDZKIEGO W KJS / SUPER SPRINT 2024
REGULAMIN RAMOWY I KALENDARZ IMPREZMISTRZOSTW OKRĘGU ŁÓDZKIEGOWKJS / SUPER... więcej
Regulamin II runda MOŁ Cross Country 17.03.2024 Bogumiłów
Regulamin II runda MOŁ Cross Country 17.03.2024 Bogumiłów
Komunikat dotyczący szkolenia sędziów sportu samochodowego w dniu 02.03.2024.
Komunikat dotyczący szkolenia sędziów sportu samochodowego w dniu 02.03.2024.Z... więcej
REGULAMIN I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024 Nierada
REGULAMIN I runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2024 -03.03.2024... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, 02.03.2024, Łódź
Szkolenie sędziów w sporcie samochodowym i kandydatów na sędziów w sporcie... więcej
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Łódzkiego PZM w Cross Country 2024
Kalendarz Mistrzostw Okręgu Łódzkiego PZM w Cross Country 2024 
Kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Centralnej w Motocrossie 2024
Kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Centralnej w Motocrossie 2024 
Ogloszenie XXVI Ogolnopolski Mlodziezowy Turniej Motoryzacyjny 2024
Pobierz: XXVI OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY 2024
Ogloszenie XLV Ogolnopolski Turniej Bezpieczenstwa w Ruchu Drogowym 2024
Pobierz: XLV OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM 2024
Automobilklub Łódzki 32 finał WOŚP za nami!!!
32 finał WOŚP za namiPo pierwszeDZIĘKUJEMY ŻE BYLIŚCIE!10 314,36 złTo kwota... więcej

XXIII Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM 2023 - relacja

W sobotę, 28 października br. Klub Motorowy „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów zorganizował, na zlecenie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w  Łodzi, XXIII Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM Okręgu Łódzkiego. Współorganizatorem Zlotu był PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Od 37 lat KM „Energetyk”  zajmuje się szkoleniem z pierwszej pomocy i ratownictwa drogowego. W klubie działa siedmiu instruktorów Ratownictwa Drogowego i 29 Ratowników Drogowych, którzy wielokrotnie sprawdzali się zarówno w organizacji imprez jak i w rywalizacji ogólnopolskiej, reprezentując Okręg Łódzki PZM w charakterze zawodników.

 

Celem Zlotu była popularyzacja zagadnień związanych z ratowaniem zdrowia lub życia oraz zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w udzielaniu pomocy przedmedycznej, a także kształtowanie prawidłowych odruchów i zachowań w miejscu kolizji na drodze.

W Zlocie mógł wziąć udział każdy zainteresowany udzielaniem pierwszej pomocy z elementami ratownictwa drogowego. Organizatorzy nie wymagali posiadania samochodu, przynależności do PZM a także uprawnień Ratowników Drogowych.

Do udziału w zlocie zgłosiło się 25 uczestników, 5 osób z Automobil Klubu Łódzkiego, 4 osoby z Automobil Klubu Tomaszowskiego, 2 osoby ze Stowarzyszenia HELP Piotrków Trybunalski i tradycyjnie uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, którzy w 14 osobowym składzie już po raz kolejny wzięli udział w szkoleniu. Szkolenie składało się z części wykładowej i części praktycznej.

Aby wyłonić najlepszych, przeprowadzono test wiadomości z udzielania pierwszej pomocy. Rywalizacja była bardzo zacięta i konieczna była  dogrywka, aby wyłonić zdobywców pucharów za I, II i III miejsce.

W pierwszej części Instruktorzy i Ratownicy Drogowi z KM „Energetyk”, a byli to: Jerzy Antczak, Elżbieta Antczak, Tadeusz Dziadzio, Mariola Gawrysiak, Danuta Hachulska i Sławomir Figura przeprowadzili multimedialne prezentacje.

Omawiano m.in. prawny obowiązek udzielania pomocy, czynności związane z zabezpieczeniem miejsca wypadku oraz z bezpieczeństwem osób udzielających pomocy. Prezentowana była pomoc w przypadku zranień, złamań, zatruć, oparzeń i odmrożeń oraz postępowanie z osobami u których nastąpiło omdlenie, zatrzymanie oddechu i krążenia krwi. 

W części praktycznej nastąpiły pokazy w wykonaniu instruktorów, a następnie ćwiczenia w których każdy uczestnik mógł się sprawdzić w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej (RKO), obsługi Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego (AED), układaniu poszkodowanych w pozycji bezpiecznej oraz zabezpieczeniu miejsca wypadku i ewakuacji z pojazdu.

Pierwsze miejsce zdobył Maciej Krasoń z Automobil Klub Tomaszów Mazowiecki, który otrzymał Puchar Prezesa ZO PZM w Łodzi Mirosława Nicowskiego, puchar w zastępstwie Prezesa wręczył Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZM w Łodzi Jerzy Antczak.

Drugie miejsce i Puchar Prezesa Klubu Motorowego „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów Sławomira Figury zdobyła Angelika Janosz także z Automobil Klubu Tomaszów.

Trzecie miejsce i Puchar Przewodniczącego Komisji BRD i Sportu Popularnego ZO PZM w Łodzi zdobyła Agnieszka Lachowska z Automobil Klubu Łódź.

Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia potwierdzające, udział w szkoleniu oraz gaśnicę samochodową.

Prezes KM Energetyk Bełchatów Sławomir Figura

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: