Damian Boncela i Jacek Wasilewski wygrywają Rajd w kategorii RallyN3
47. Rajd Cieszyńska Barbórka stanowił ostatnią deszczową Rundę Rajdowych... więcej
Inside PZM w sporcie motocyklowym od roku 2024
Szanowni Państwo Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zbliża się moment... więcej
Zakończenie Sezonu Sportowego 2023 - ZO PZM w Łodzi
KomunikatZakończenie Sezonu Sportowego 2023 - ZO PZM w ŁodziInformujemy, że... więcej
Zatwierdzona klasyfikacja Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w KJS 2023 - sport samochodowy
Zatwierdzona klasyfikacja Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w KJS 2023 - sport... więcej
XXIII Okręgowy Zlot Ratowników Drogowych PZM 2023 - relacja
W sobotę, 28 października br. Klub Motorowy „Energetyk” przy... więcej
Zatwierdzone wyniki MSPC w Motocrossie i Cross Country 2023
W dniu 17 października 2023 roku zostały zatwierdzone wyniki:Mistrzostw Strefy... więcej
V Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego w Cross Country 2023 - Nierada k/Częstochowy - wyniki
Zakończyła się V Runda Mistrzostw Okręgu Łódzkiego PZM w Cross Country,... więcej
Regulamin uzupełniający - III Grand Prix o Puchar Niepodległości 12.11.2023 - KM Stryków
Regulamin III Grand Prix o Puchar Niepodległości 2023 KM Stryków

XLII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „ENERGETYK 2023” - relacja

XLII Ogólnopolski Zlot Turystów

Zmotoryzowanych „ENERGETYK 2023”

         

Jak co roku Klub Motorowy "Energetyk" przy Elektrowni Bełchatów zorganizował Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „ENERGETYK 2023”. Jest to coroczna impreza towarzysząca obchodom "Dnia Energetyka" w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Tym razem na bazę zlotu, od piątku  do niedzieli 1-3 września wybrano Ośrodek Dresso w Sulejowie. Baza zlotu została wybrana celowo, aby turystom motorowym

którzy przyjechali z różnych stron Polski pokazać malownicze tereny Doliny Środkowej Pilicy.

W piątek 1 września po zakwaterowaniu organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. W sobotę 2 września po śniadaniu uczestnicy zlotu udali się na trasę turystyczno-krajoznawczą  wokół Zalewu Sulejowskiego.

Pierwszy etap z Sulejowa do Nagórzyc k/Tomaszowa Mazowieckiego zakończyło zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Sztuczne Groty Nagórzyckie,  które są udostępnione zwiedzającym to pozostałość po kopalni piasku szklarskiego. Początki przemysłu szklarskiego na tym terenie nabrały rozpędu w XIX wieku, a wydobywany tu piasek transportowano w bardzo dużych ilościach m.in. do Warszawy i Częstochowy.

Drugi etap prowadził przez Tomaszów Mazowiecki i Spałę do Inowłodza nad Pilicą, gdzie w programie było zwiedzanie dwóch obiektów. Pierwszym były odrestaurowane ruiny  zamku, o którym pierwsza wzmianka pojawia się w XIV wiecznej Kronice Janka

z Czarnkowa jako obiekt ufundowany przez polskiego króla z rodu Piastów Kazimierza Wielkiego. Obecnie w zamku swoją siedzibę mają Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu wraz z Gminną Biblioteką Publiczną i Punkt Informacji Turystycznej. Drugim obiektem, którego zwiedzali motorowcy w Inowłodzu był romański kościółek św. Idziego, usytuowany na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na dolinę Pilicy. Świątynię podobno wybudowano w 1082 roku z fundacji Władysława Hermana,  jednak

w rzeczywistości pochodzi ona prawdopodobnie z XII w. (najpóźniej z 1138) i jest fundacją Bolesława Krzywoustego. Kościółek na przełomie wieków był wielokrotnie niszczony, dopiero w latach trzydziestych XX w. został zrekonstruowany z inicjatywy Prezydenta Ignacego Mościckiego.

Z Inowłodza uczestnicy zlotu udali się do Sulejowa, gdzie w kolejnym etapie było przewidziane zwiedzanie zespołu klasztornego opactwa cysterskiego, który jest położony

w Podklasztorzu i jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów cysterskich w Polsce, będący zabytkiem architektury romańskiej. 22 października 2012 roku obiekt został wpisany na listę Pomników historii.

Podklasztorze było ostatnim punktem zwiedzania drugiego dnia zlotu. Po powrocie do ośrodka na wszystkich czekał obiad. Po obiedzie rozwiązywano testy z przepisów ruchu drogowego, udzielania pierwszej pomocy i krajoznawstwa. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich turystów zmotoryzowanych oraz zaproszonych gości.

          W niedzielę trzeciego dnia zlotu odbyły się jeszcze konkurencje rekreacyjne po czym sędziowie zaczęli podliczać punkty poszczególnych załóg.

W  Zlocie wzięli udział turyści zmotoryzowani zrzeszeni i nie zrzeszeni w drużynach lub indywidualnie. W tym roku do Bełchatowa przyjechali m.in. turyści z Krakowa, Torunia, Grudziądza, Kielc,  Elbląga, Dąbrowy Górniczej, Szamotuł, Pabianic i Widawy. W zlocie wzięły udział też cztery załogi „Energetyków” z Bełchatowa. Wystartowało   18 załóg, łącznie w Zlocie wzięło udział  42 turystów motorowych.

Dla najlepszych załóg przewidziano puchary i nagrody ufundowane przez głównego sponsora PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, a także przez Zarząd Okręgowy PZM w Łodzi.

          Przez wszystkie trzy dni zlotu byli obecni, Prezes ZO PZM w Łodzi Mirosław Nicowski i Prezes ZO PTTK w Piotrkowie Trybunalskim Mirosław Ratajski, który jako gospodarz tego terenu z ramienia PTTK pełnił funkcję przewodnika podczas wycieczki.

Ponadto Uczestnikami zlotu byli: Przewodniczący KTM ZG PTTK Jan Kamiński oraz Członkowie Honorowi KTM: Ferdynand Jabłoński, Zbigniew Abramek, Jan Popiel

i Tadeusz Dziadzio.

          Podczas uroczystego zakończenia zlotu Komandor Sławomir Figura podsumował trzydniowy pobyt w Sulejowie, a Sędzia Główny Barbara Warchoł przedstawiła klasyfikację.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce i Puchar ufundowany przez Dyrektora PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów zdobyła załoga Ewy i Zbigniewa Abramek reprezentująca  KTM PTTK „Start” Pabianice.

Drugie miejsce i Puchar Prezesa ZO PZM w Łodzi zdobyła załoga Joli i Dariusza Biednych z „Energetyka” Bełchatów.  

Trzecie miejsce i Puchar Prezesa ZO PTTK w Piotrkowie Trybunalskim  wywalczyła załoga Małgorzaty i Radosława Grabarza z KTM PTTK „Start" Pabianice.

          Ponadto wręczono puchary dodatkowe. Puchar im. Zenona Kajdaniaka za najlepsze wyniki w BRD i Pierwszej pomocy otrzymała załoga Ewy i Janka Kamińskich

z KTM PTTK „Klimek” Grudziądz.         

Puchar Sędziego Głównego dla najliczniejszej drużyny otrzymał KTM PTTK „Start” Pabianice.

Puchar Prezesa KM „Energetyk” dla trzech najstarszych Przodowników Turystyki Motorowej na zlocie otrzymali: Henryk Grzegorowski z Bydgoszczy, Zbigniew Abramek

z Pabianic i Ferdynand Jabłoński z Torunia.

          Puchar Przewodniczącego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Elektrowni Bełchatów dla najlepszej załogi z Bełchatowa otrzymali Jola

i Darek Biedny z Bełchatowa.

Ponadto wszystkie załogi otrzymały nagrody i upominki ufundowane przez sponsorów zlotu.

Uczestnicy podziękowali organizatorom i pogratulowali  doskonałej organizacji imprezy. W przyszłym roku Klub Motorowy „Energetyk” przy Elektrowni Bełchatów będzie obchodził 45 rocznicę powstania klubu, a więc na zakończenie Prezes klubu Sławomir Figura zaprosił wszystkich do przyjazdu za rok na obchody 45-lecia.     

                                                                                                                                                                                                                                                     Sławomir Figura

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: