III Runda CMP i MKC PZM
Zapraszamy na III rundę Caravaningowych Mistrzostw Polski PZM oraz... więcej
Ogólnopolski Zlot Caravaningowy "Grzybobranie 2022"
 Klub Caravaningowy "Brzeźnica" zaprasza w dniach 02.... więcej
Zdecydował ostatni oes – Mrozek przed Pogorzelskim i Gluzą w Valvoline Rajdzie Małopolski
Łukasz Mrozek i Marek Wolski (Renault Clio) rzutem na taśmę wygrali drugą... więcej
Przerwa urlopowa
Uprzejmie informujemy, że w dniach od 29 lipca do 12 sierpnia br. Biuro Zarządu... więcej
25. Dahlie Rallye w Czechach
Trwa rejestracja uczestników na 25. Dahlie Rallye, którego organizatorem... więcej
Blisko 100 załóg w Valvoline Rajdzie Małopolski 2022!
To będzie wyjątkowe wydarzenie rozgrywane na terenach powiatu suskiego oraz... więcej
Dodatkowa runda w cyklu SKJS - RSPŚl.
Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach po przeprowadzeniu ankiety... więcej
Dziewięć odcinków specjalnych Valvoline Rajdu Małopolski 2022!
Wielkimi krokami zbliża się druga edycja Valvoline Rajdu Małopolski, który w... więcej
Jura Classic 2022
Stowarzyszenie Miasto Sportu zaprasza na Jura Classic 2022 - Rundę Mistrzostw... więcej
Rajd PRL w Wiśle
W imieniu Automobilklubu Cieszyńskiego zapraszamy wszystkich Członków i... więcej

Upragniony tytuł Sudera i Kowalika – sezon 2021 w Motul HRSMP zakończony

Finał sezonu 2021 w Motul Historycznych Samochodowych Mistrzostwach Polski nie zawiódł. Rywalizacja w 66. Rajdzie Wisły od początku była pełna dramaturgii. Na mecie najwięcej powodów do zadowolenia mieli Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4), którzy byli najszybszą załogą zawodów i przypieczętowali w ten sposób zwycięstwo w Historycznej Klasyfikacji Generalnej.

Choć 66. edycja Rajdu Wisły była najkrótszą rundą w sezonie Motul HRSMP, to zawody w Beskidach jak zwykle stanowiły poważne wyzwanie dla zawodników i ich historycznych rajdówek. Organizatorzy przygotowali trzy kręte, podbijające i zdradliwe oesy, na których w wielu miejscach nitka asfaltu była niewiele szersza niż samochody. Poprzeczkę podniosła – jak to w górach – pogoda. Przed finałową pętlą rajdu odcinki specjalne zmoczył deszcz, a jak donosili kibice – w niektórych miejscach padał także deszcz ze śniegiem.

16 załóg zgłoszonych do finałowej rundy Motul HRSMP rozpoczęło ściganie w piątek, 22 października od pokonywanego tylko raz oesu Partecznik (4,2 km) w Wiśle. W sobotę rywalizacja przeniosła się na próby Laliki (9,24 km) oraz Istebna (6,47 km). Każdą z nich pokonywano trzykrotnie. Do mety rajdu dotarło 15 z 16 duetów. Jedynymi, których pokonała awaria byli Grzegorz Olchawski i Łukasz Wroński, których zawiódł układ pompy wody w ich Audi Quattro.

Suder i Kowalik zgarniają pełną pulę

Przed 66. Rajdem Wisły szanse na zwycięstwo w Historycznej Klasyfikacji Generalnej – najważniejszej kategorii w Motul HRSMP – mieli Robert Luty i Marcin Celiński (Subaru Legacy) oraz Marek Suder i Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth), którzy w pięciu poprzednich rundach zgromadzili odpowiednio 124 i 120 punktów.

Taki układ w tabeli oznaczał, że zarówno obrońcy tytułu, jak i pretendenci musieli walczyć o zwycięstwo. Jedynie pierwsze miejsce w Rajdzie Wisły gwarantowało osiągnięcie celu.

Pierwsze dwie próby na swoje konto zapisali Luty i Celiński, ale Suder z Kowalikiem byli tylko 2,3 sekundy za nimi. Trzęsienie ziemi wstrząsnęło klasyfikacją rajdu po OS 3. Po jednej z hop lądowania nie wytrzymała jedna z przednich felg w Subaru Legacy. Pęknięta obręcz uszkodziła jeszcze przewód hamulcowy, więc przy próbie hamowania zadziałały tylko tylne hamulce, a samochód Lutego postawiło bokiem. Na szczęście uszkodzenia pozwalały kontynuować jazdę, ale załoga musiała zmienić koło na oesie i spadła z pierwszego na dwunaste miejsce w klasyfikacji.

Prowadzenie objęli Suder i Kowalik, dla których cztery ostatnie oesy rajdu były wymagające pod kątem doboru tempa i zachowania koncentracji. Wobec problemów Lutego i Celińskiego, priorytetem dla nowych liderów było przede wszystkim dotarcie do mety. Jednak także i oni do samej mety przeżywali chwile grozy. Na OS 5 najechali na pokrywę studzienki, co spowodowało uszkodzenia piasty w lewym tylnym kole. Prowizoryczna naprawa w serwisie okazała się wystarczająca i Ford Sierra z rejestracją E2 BUBEL dotarła do mety w Wiśle, a Suder i Kowalik obronili pierwsze miejsce.

Najsłynniejsza Sierra w Polsce

Marek Suder startuje w Motul HRSMP nieprzerwanie od 2017 roku, czyli pierwszego sezonu, w którym historyczny cykl miał rangę mistrzostw kraju. Przez te lata stał się rozpoznawalną postacią polskich rajdów. Od wielu lat kultywuje pamięć o nieodżałowanych polskich rajdowych mistrzach, budując samochody rajdowe wzorowane na rajdówkach Mariana Bublewicza czy Janusza Kuliga.

W Motul HRSMP Suder, wraz z Marcinem Kowalikiem startują Fordem Sierra Cosworth 4×4, w mig przywodzącym kibicom na myśl samochód, którym w 1992 roku Marian Bublewicz i Grzegorz Gac sięgnęli po tytuł wicemistrzów Europy.

Przez lata startów w Motul HRSMP Suder sukcesywnie budował swoje tempo i poprawiał rajdówki, które wcześniej były równie chimeryczne, co widowiskowe, więc usterki często wykluczały duet Suder/Kowalik z rywalizacji o czołowe lokaty.

– Ten sukces to nie dni, ale raczej lata, a na pewno pełne miesiące ciężkiej pracy. Mojej i mojego zespołu, a także wszystkich życzliwych nam ludzi. Warto jednak marzyć i dążyć do spełnienia swoich marzeń. Właśnie dla takich chwil i emocji, jakie dziś przeżywamy. Ford Sierra Mariana Bublewicza był pierwszą rajdówką, którą zobaczyłem i od tego czasu marzyłem o tym, by ścigać się w rajdach. Te dziecięce pragnienia przez długie lata były dla mnie nieosiągalnym celem. Dopiero, gdy stworzyłem swoją firmę, a ta zaczęła prosperować, to mogłem zbudować replikę Sierry Bubla. I tak zaczęły się starty, rywalizacja, udoskonalanie samochodów i podnoszenie swoich umiejętności, aż doszliśmy do tego miejsca, w którym dziś jesteśmy – podsumował przeszczęśliwy i wzruszony Marek Suder.

Przerwana seria Lutego i Celińskiego

Na drugim miejscu w Historycznej Klasyfikacji Generalnej sezon 2021 w Motul HRSMP kończą Robert Luty i Marcin Celiński, którzy wygrywali tę klasyfikację w dwóch ostatnich latach.

– Z jednej strony szkoda tego zwycięstwa w Historycznej Klasyfikacji Generalnej, a z drugiej strony z nami świetny rajd. Wygraliśmy większość odcinków specjalnych, goniliśmy rywali, a na wyniku zaważył pech, a nie nasza forma. W tym roku to my goniliśmy rywali i pokazaliśmy, że można w czterech rajdach z sześciu powalczyć o tytuł. Z Rajdu Nadwiślańskiego wykluczyła nas awaria, więc nie zdobyliśmy tam punktów. Podobnie jak w przedwcześnie zakończonym Rajdzie Śląska, który w poprzednich latach wygrywaliśmy trzykrotnie. Gratuluję tytułu Markowi Suderowi, który podkręcając swoje tempo podnosi poprzeczkę także nam – podsumował Robert Luty.

Na osłodę wicemistrzom pozostała największa liczba wygranych oesów w sezonie. Luty i Celiński byli najszybsi na 28 próbach, a Suder i Kowalik wygrali łącznie 19 oesów.

Mistrzowie z Polski, mistrzowie z Estonii

Po 66. Rajdzie Wisły jasna jest też kwestia tytułów w poszczególnych kategoriach. I tak w FIA 1 (rajdówki z lat 1931-69) dość niespodziewanie triumfowali… Estończycy. Alar Hermanson i Andre Vare zostali tym samym pierwszymi obcokrajowcami z tytułem w Motul HRSMP. Estończycy wystartowali tylko w dwóch rajdach, ale że byli osamotnieni w swojej kategorii, to zgodnie z regulaminem, po sklasyfikowaniu w dwóch rundach (rajdach Koszyc i Wisły), otrzymają tytuł mistrzowski. Co ciekawe, Hermanson i Vare wyjeździli go samochodem, który awaryjnie ściągnęli na Rajd Wisły. W poprzedniej rundzie na Słowacji poważnej awarii uległo ich BMW 2002 ti, więc w finale sezonu Estończycy wystartowali Wołgą GAZ 24.

W FIA 2 (roczniki 1970-75) sezon zdominowali Andrzej Wodziński i Marek Kaczmarek, którzy startowali w tym roku… dwoma samochodami. Pierwsze rundy przejechali Alfą Romeo 2000 GT Veloce, a do Wisły przywieźli Lancię Fulvia Coupe HF. Znani ze swojej regularności Piotr Zaleski i Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC) z dużą przewagą sięgnęli po tytuł w FIA 3 (roczniki 1976-81), a dzięki punktom zdobytym w Wiśle o włos pokonali Łusiaka i Zaborowską w walce o trzecie miejsce w Historycznej Klasyfikacji Generalnej.

Wspomnieni Michał Łusiak i Sylwia Zaborowska (Ford Mercury) już przed ostatnią rundą byli pewni drugiego z rzędu triumfu w FIA 4/J1 (roczniki 1982-85). W FIA 4/J2 (roczniki 1986-90) najwięcej punktów zdobyli Suder i Kowalik.

Motul HRSMP to także rywalizacja w kategoriach, do których zaliczane są rajdówki sprzed lat bez historycznej homologacji. I tak w Historic Open 2WD mistrzowską szarfę otrzymają Krzysztof Mikulski i Jerzy Skrzypek (Mercedes 280 CE), a w Historic Open 4WD regularnością i skutecznością wykazali się Mariusz Polak i Mariusz Ziółkowski (Audi Coupe Quattro).

– To był dobry sezon, ale już wiem, że kolejny będzie lepszy. Powoli „odradzamy” się po pandemii, która co prawda jeszcze trwa, ale już wiem, że w przyszłym roku wrócą nieobecne załogi i dojdą nowe, co urozmaici i wzmocni Motul HRSMP. Cieszę się z tego, że walka sportowa na odcinkach robi się coraz bardziej zacięta i wyrównana, szczególnie w czołówce. Na tym polegają mistrzostwa Polski. Bardzo się cieszę, że Markowi Suderowi udało się pokonać pecha i trudności techniczne, bo to zawodnik ogromnie zaangażowany w rajdy historyczne. Gratuluję wszystkim zawodnikom, bo wiem, że każdy z nich wkłada w rajdy mnóstwo serca i wysiłku – podsumował Mirosław Miernik, koordynator rajdów historycznych w Polskim Związku Motorowym.

66. Rajd Wisły – w poszczególnych kategoriach triumfowali:

FIA 1 (rajdówki z lat 1931-69): Alar Hermanson/Andre Vare (Wołga GAZ 24)
FIA 2 (rajdówki z lat 1970-75): Andrzej Wodziński/Marek Kaczmarek (Lancia Fulvia Coupe HF)
FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81): Piotr Zaleski/Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC)
FIA 4/J1 (rajdówki z lat 1982-85): Michał Łusiak/Sylwia Zaborowska (Ford Mercury)
FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90): Marek Suder/Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4)
Historic Open 2WD (auta 2WD, bez homologacji): Wojciech Goździewicz/Joanna Madej (BMW 318is)
Historic Open 4WD (auta 4WD, bez homologacji): Mariusz Polak/Mariusz Ziółkowski (Audi Coupe Quattro)

Motul HRSMP – mistrzowie Polski w sezonie 2021*:

Historyczna Klasyfikacja Generalna: Marek Suder/Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4)
FIA 1 (rajdówki z lat 1931-69): Alar Hermanson/Andre Vare (Estonia, Wołga GAZ 24)
FIA 2 (rajdówki z lat 1970-75): Andrzej Wodziński/Marek Kaczmarek (Alfa Romeo 2000 GT Veloce i Lancia Fulvia Coupe HF)
FIA 3 (rajdówki z lat 1976-81): Piotr Zaleski/Piotr Szadkowski (Porsche 911 SC)
FIA 4/J1 (rajdówki z lat 1982-85): Michał Łusiak/Sylwia Zaborowska (Ford Mercury)
FIA 4/J2 (rajdówki z lat 1986-90): Marek Suder/Marcin Kowalik (Ford Sierra Cosworth 4×4)
Historic Open 2WD (auta 2WD, bez homologacji): Krzysztof Mikulski/Jerzy Skrzypek (Mercedes 280 CE)
Historic Open 4WD (auta 4WD, bez homologacji): Mariusz Polak/Mariusz Ziółkowski (Audi Coupe Quattro)

* Wyniki do zatwierdzenia przez GKSS PZM

Historyczna Klasyfikacja Generalna Motul HRSMP 2021

1. Suder/Kowalik 154 pkt
2. Luty/Celiński 148 pkt
3. Zaleski/Szadkowski 107 pkt
4. Łusiak/Zaborowska 106 pkt
5. Zienkiewicz/Mitręga 67 pkt

Informacje o cyklu

Motul Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski (HRSMP), to cykl rozgrywany pod egidą Polskiego Związku Motorowego w którym kierowcy i piloci rywalizują samochodami, które swoje największe triumfy święciły przed paroma dekadami. Są one historią rajdów, która od 2016 roku ożywa na polskich odcinkach specjalnych. W sezonie 2017 cykl ten uzyskał prestiżowe miano Mistrzostw Polski będące efektem profesjonalnej organizacji i nieustannie rosnącego zainteresowania ze strony zawodników. Rok 2018 przyniósł kolejne nowości – pięć z siedmiu rund będzie przeprowadzonych wraz z zawodami zaliczanymi do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Tym samym zawodnicy w rajdówkach sprzed lat pokonają te same odcinki specjalne, o takiej samej długości, co ich koledzy we współczesnych konstrukcjach. Dzięki temu zgromadzeni przy trasie kibice będą mogli poczuć atmosferę rajdów z lat 60., 70., 80. czy 90. W sezonie 2021 zaplanowano sześć asfaltowych rund: Rajd Nadwiślański (16-17 lipca), 30. Rajd Rzeszowski (5-7 sierpnia), Rajd Śląska (9-11 września), 49. Rajd Świdnicki KRAUSE (01-03 października), 46. Rajd Koszyc (Słowacja, 15-17 października) oraz 66. Rajd Wisły (22-23 października).

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: