Rajd Zagłębiowski'2024
Serdecznie zapraszamy do udziału w 25 edycji “Rajdu Zagłębiowskiego... więcej
Rajd Nadwiślański 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski na drugim miejscu!
W miniony weekend zakończyły się zmagania w 9. Rajdzie Nadwiślańskim, który był... więcej
Trialowe MIstrzostwa Śląska oraz Trialowy Puchar Śląska 2024
W zakładce REGULAMINY oraz TRIALOWE MISTRZOSTWA ŚLĄSKA Okręgowa Komisja Sportu... więcej
II runda Pucharu Południowej Polski w Cross Country
19 maja 2024 roku Stowarzyszenie "Nasza Szkoła" organizuje drugą... więcej
II runda Motocyklowych Mistrzostw Śląska 2024
W dniach 18 - 19 maja 2024 roku Automobilklub Śląski oraz DuszanTeam organizuje... więcej
Rajd Świdnicki 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski na podium!
W miniony weekend rozpoczęła się rywalizacja w Rajdowych Samochodowych... więcej
Regulamin Okręgowego Konkursu Caravaningowego 2024
Okręgowa Komisja Caravaningu opublikowała regulamin cyklu okręgowego -... więcej
Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski z trudną lekcją na chorwackich asfaltach
Jakub Matulka i Daniel Dymurski w miniony weekend rywalizowali w Rajdzie... więcej
Dzień Ziemi 2024
Dzień Ziemi co roku obchodzimy 22 kwietnia. Święto przypomina o znaczeniu... więcej
Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata!
W najbliższy weekend załoga LOTTO Matulka Rally Team przystąpi do drugiej rundy... więcej

Rajd Chorwacji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski wracają na trasy Rajdowych Mistrzostw Świata!

W najbliższy weekend załoga LOTTO Matulka Rally Team przystąpi do drugiej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów. Jakub Matulka i Daniel Dymurski wezmą udział w Rajdzie Chorwacji, gdzie zmierzą się z niezwykle wymagającymi i słynącymi ze zmiennej przyczepności, asfaltowymi odcinkami specjalnymi.

Drugą rundą Rajdowych Mistrzostw Świata Juniorów (FIA Junior WRC) będzie rozgrywany w dniach 18 – 21 kwietnia Rajd Chorwacji. Na bardzo śliskich i nieprzewidywalnych asfaltach pojawią się także Jakub Matulka i Daniel Dymurski, którzy kontynuować będą swoją tegoroczną kampanię w mistrzostwach świata. Dla duetu LOTTO Matulka Rally Team będzie to drugi, po Rajdzie Szwecji, start w serii, którą tworzy polski oddział M-Sportu.

Do tej pory młodzi kierowcy, których w stawce JWRC do sezonu 2024 przystąpiło rekordowo aż 19 (na liście startowej do Rajdu Chorwacji widnieje 18 nazwisk), mieli okazję rywalizować na razie tylko w jednym z pięciu zaplanowanych rajdów. Inaugurację na lodowych i śnieżnych oesach Szwecji zwyciężyli Mille Johansson i Johan Grönvall, których zabraknie w Chorwacji. Matulka i Dymurski podczas szwedzkiej rundy FIA Junior WRC mieli trochę przygód, docierając do mety zawodów trybie Super Rally. Polacy zaprezentowali jednak niezłe tempo, zgarniając punkt do klasyfikacji generalnej za wygrany odcinek specjalny i kilka razy meldując się na oesowym podium.

Wyciągnęliśmy kilka wniosków po Rajdzie Szwecji, który w tej chwili jest już historią. Od lutego wydarzyło się wiele rzeczy związanych także z naszymi przygotowaniami do startu w RSMP. Jednak teraz jesteśmy w stu procentach skupieni na Rajdzie Chorwacji, który będzie bardzo wymagającą rundą. W mistrzostwach świata nie ma łatwych rajdów. Na pewno dużo lepiej czuję się na asfalcie, bo też na tej nawierzchni mam więcej doświadczenia. Odcinki specjalne są tutaj jednak zupełnie inne niż te, na których startowałem w przeszłości. Jest bardzo ślisko, ciągle trzeba szukać przyczepności, a na zakrętach pojawiają się głębokie cięcia, przez co na drodze miejscami jest sporo brudu. Wiem, że nie będzie łatwo, ale nasz plan pozostaje taki sam. Chcemy utrzymać solidne, równe tempo przez cały rajd, starając się unikać kosztownych błędów. Wiem, że w Chorwacji, jak zawsze, pojawi się wielu polskich kibiców, dlatego trzymajcie kciuki i widzimy się na oesach! – mówi przed rajdem Jakub Matulka, mistrz polski 2023 w klasie 3.

Rajd Chorwacji jest nieodłączną częścią kalendarza WRC od 2021 roku. W tym sezonie organizatorzy przygotowali dla uczestników dwadzieścia odcinków specjalnych o łącznej długości trochę ponad 283 kilometrów. W czwartek (18.04) załogi pokonają 3,65-kilometrowy odcinek testowy, który rozpocznie się o godzinie 9:01. Tego samego dnia, wieczorem około 18:30 pod Biblioteką Narodową i Uniwersytecką w Zagrzebiu odbędzie się Ceremonia Startu.

Właściwa rywalizacja rozpocznie się w piątek (19.04) o godzinie 8:28 od najdłuższego w całym rajdzie odcinka Krašić – Sošice (23,63 km OS1/OS8). W porannej pętli załogi pokonają jeszcze trzy oesy: Jaškovo - Mali Modruš Potok (9,48 km OS2/OS7), Ravna Gora – Skrad (10,13 km OS3/OS6) i Platak (16,63 km OS4/OS5). Po przegrupowaniu w okolicach Rijeki zawodnicy ponownie przejadą te same oesy, ale w odwrotnej kolejności niż  rano. Piątek będzie, nietypowo jak na standardy mistrzostw świata, najdłuższym dniem rajdu, a łączna długość odcinków specjalnych wyniesie prawie 120 kilometrów.

W sobotę (20.04) na kierowców i ich rajdówki czeka łącznie prawie 109 kilometrów rywalizacji, na którą składają się cztery próby, pokonywane w dwóch pętlach, ale już w tradycyjnej konfiguracji. Około 7:31 załogi wyjadą na odcinek Smerovišće - Grdanjci (15,72 km OS9/OS13), a następnie pokonają oesy: Stojdraga - Gornja Vas (20,77 km OS10/OS14), Vinski Vrh - Duga Resa (8,78 km OS11/OS15) oraz Pećurkovo Brdo - Mrežnički Novaki (9,11 km OS12/OS16).

Niedziela (21.04) tradycyjnie zakończy zmagania w rajdzie. Pierwsze załogi na otwierającej ten dzień próbie, OS17 Trakošćan – Vrbno (13,15 km), pojawią się tuż po godzinie 7:00. Po niej będziemy emocjonować się rywalizacją na OS18 Zagorska Sela – Kumrovec (14,24 km), a następnie zawodnicy ponownie pokonają oes Trakošćan – Vrbno (OS19). Dopiero po nim nastąpi przegrupowanie i ostatni odcinek specjalny rajdu, czyli OS20 Zagorska Sela – Kumrovec. Nieoficjalnych zwycięzców oraz wyniki Rajdu Chorwacji 2024 powinniśmy poznać około godziny 15:00.

Starty Jakuba Matulki wspiera Totalizator Sportowy właściciel marki LOTTO, a także Złomex S.A., TG Recycling, DB Logistic oraz Park Poniwiec.

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: