Szkolenie z Ratownictwa Drogowego dla Pracowników Toru Kartingowego w Gdańsku
W dniu wczorajszym, 11 kwietnia 2024 roku, pracownicy toru kartingowego w... więcej
Moto Kociewie STG wraca do przedszkola?
Dziś na zaproszenie Miejskiego Przedszkola w Skórczu Miejskie Przedszkole w... więcej
Pierwsza runad MSPP
Już za tydzień 14.04.2024 rozpoczynamy wielkie ściganie! W tym roku... więcej
Komunikat OKSM
KOMUNIKAT nr.1/2024 W celu ujednolicenia regulaminów zawodów strefowych... więcej
Komunikat Organizacyjny II Rundy NSMO
Komunikat OrganizacyjnyII Rundy NSMOElbląg, 13 kwiecień... więcej
Wesołego Alleluja!
Z okazji Świąt Wielkanocnych, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Motorowego w... więcej
OGÓLNOPOLSKI MŁODZIEŻOWY TURNIEJ MOTORYZACYJNY
KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY 1. Eliminacje wojewódzkie: – odbędą się 20... więcej
I Runda Nawigacyjnych Samochodowych Mistrzostw Okręgu
23 marca br. w Elblągu na terenie Spółki PZM OZDG (Fiat, Jeep, Peugeot) odbyła... więcej
Komunikat Organizacyjny I Rundy NSMO Elbląg, 23 marzec 2024
I. Organizator imprezy :Automobilklub Elbląski przy współudziale :- KSPTiPZ... więcej

ODBLASKOWA BOMBKA 2023

Bardzo energetycznie!!!!

W dniu dzisiejszym tj 18.01.br w ramach współpracy ZO PZM w Gdańsku z fundacją CREDU – AUTOCHODZIK – ratownicy drogowi PZM, nie tylko zabezpieczali ale brali  czynny udział w realizacji uroczystego przejazdu zabytkowym tramwajem Młodych zwycięzców konkursu „ODBLASKOWA BOMBKA 2023" - czyli grupy Rozgwiazd z Srebrna Kotwica - Publiczne Przedszkole w Gdańsku. Wspaniała inicjatywa po stronie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni a możliwość podróż zabytkowym tramwajem przy współpracy z G A i T / Gdańskie Autobusy i Tramwaje/. Bardzo dobra zapowiedź współpracy między wymienionymi instytucjami na rok 2024.

  Było bardzo energetycznie, w tym stylu i tempie dzieci poznały kilka podstawowych znaków drogowych oraz nauczyły się do nich stosować w trakcie przygotowanej zabawy, a nawet reagowały na znak zakazu skrętu
w lewo. Dowiedziały się też dlaczego znak stop ma taki dziwny kształt i dlaczego nie można go pomylić z innymi znakami, szczególnie gdy jego napis zostanie przysypany śniegiem. Same z łatwością odgadły, że to ośmiokąt. Mimo emocji w trakcie zabawy, każda para nie zapominała o własnym bezpieczeństwie i zaprezentowała na wyznaczonym przejściu dla pieszych umiejętność zachowania szczególnej ostrożności przy zbliżaniu się do tego przejścia. Równocześnie wszystkie pary prawidłowo interpretowały znaki i wykonywały skręt przed znakiem, skręt za znakiem zaliczając prawidłowy przejazd w przygotowanej  zabawie.

 Zapoznały się z infrastrukturą drogową umieszczoną w jezdni z przeznaczeniem dla osób niewidomych. Obowiązek posiadania biletu i jego kasowanie w tramwaju to bardzo ważny element naszej dydaktyki , który sprawił wszystkim wiele frajdy. Obserwacja pojazdów i pasażerów w oczekiwaniu na tramwaj ze zwróceniem uwagi na zapięte pasy pasażerów i kierowców, przewożenie dzieci w fotelikach zwiększyło przekonanie
dzieci o słuszności zapinania pasów w trakcie podróży z rodzicami. Odnajdywanie
w ruchu drogowym „przedziwnych” pojazdów poruszających się na trasie przejazdu  sprawiło, że cała grupa stała się uważnymi uczestnikami i obserwatorami ruchu drogowego! Wszyscy pilnowali swych odblasków. Wrażenie na wszystkich zrobiło też zadanie, w którym cała grupa musiała zatroszczyć się o kulę śniegową ułożoną na folii ratującej życie. Tylko przez chwilę panował chaos pomiędzy milusińskimi, a za moment zapanowała przecudna, naturalna  konsolidacja, współpraca, empatia, troska, poczucie wspólnoty, spokoju i sukcesu! Słychać było…”Proszę Pana to była przepyszna wypraw.”

Powodzenia dla zwycięzców i do następnego konkursu!

Zarząd Okręgowy PZM: