1 runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych
Klub Miłośników Weteranów Rotor Olsztyn podaje kilka ważnych informacji46 Rotor... więcej
1,5% podatku od osób fizycznych
Szanowni Państwo!Trwa okres rozliczania dochodów za 2023 rok. Możemy wesprzeć... więcej
Fundacja Polskiego Związku Motorowego
Szanowni Państwo!Powstała w 2007 roku Fundacja Polskiego Związku Motorowego... więcej
Kalendarz MMSPP 2024
Znamy już kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Północnej w Motocrossie na 2024r... więcej
Komunikat GKSM 4/2024 - Informacja odnośnie Motocrossu
GKSM przypomina, o obowiązku wynikającym z Zasad Rozgrywek Motocross :... więcej
Kursokonferencja sędziowska w Bydgoszczy 2-3 marca 2024
Uprzejmie informujemy, że w dniach 2/3 marca 2024 Główna Komisja... więcej
ROTOR RETRO TOUR FIVA WORLD RALLY 2024
Organizatorzy KMW Rotor Olsztyn otrzymał  oficjalny certyfikat od... więcej
Szkolenie kandydatów na sędziów klasy II w sporcie motocyklowym
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu motocyklowego... więcej
System Inside PZM w sporcie motocyklowym
Biuro Sportu i Turystyki PZM informuje, że w sporcie motocyklowym został... więcej
Szkolenie kandydatów na sędziów klasy II w sporcie motocyklowym
Szkolenie jest kierowane do kandydatów na sędziów sportu motocyklowego będących... więcej

Zarząd Fundacji Olsztyński Laur Sportowy o Andrzeju Olszewskim Prezesie Honorowym PZM w Olsztynie

Ikona Olsztyńskiego Sportu ANDRZEJ OLSZEWSKI

Andrzej Olszewski to jedna z najważniejszych postaci sportów motorowych na Warmii i Mazurach. W tym roku świętuje 60 lecie pracy w sporcie. Był zawodnikiem motocrossowym, szkoleniowcem, sędzią międzynarodowym i klasy państwowej w sportach motocyklowych, wspaniałym działaczem i organizatorem wielu krajowych i międzynarodowych zawodów motocrossowych. Życiowe, sportowe credo Andrzeja Olszewskiego „Trzeba umieć wygrywać, ale i przegrywać, co nie jest łatwe. Do celu może doprowadzić tylko systematyczna praca”.

Panie Andrzeju, z okazji pięknego jubileuszu Zarząd Fundacji Olsztyński Laur Sportowy gratuluje osiągnięć i zasług, dziękujemy za zaangażowanie i pracę w sporcie, za udział w budowaniu historii sportu Olsztyna i regionu. Życzymy dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Andrzej Olszewski urodził się 10 kwietnia 1946 r. w Lidzbarku Warmińskim. Kontakt ze sportem zawdzięcza starszemu bratu Zdzisławowi, który uprawiał sporty motocyklowe, z motocrossami włącznie. W latach 1962–1974 był zawodnikiem motocrossowym. Zdobyte doświadczenie zawodnicze w znakomity sposób przekuł na działalność organizatorską i szkoleniową, najpierw w OKS Stomil Olsztyn, gdzie w latach 1989-1993 pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Samochodowo Motocyklowej, a po jej likwidacji w nowo założonym w 1993 roku Motoklubie Olsztyn, którego od 1995 roku został prezesem. Motoklub stał się mekką sportów motorowych z szerokim spektrum ofert, bowiem oprócz motocrossu rozwijały się inne specjalności m.in. rally cross, wyścigi motocyklowe i rajdy samochodowe. Andrzej Olszewski cieszył się dużym autorytetem i to dzięki niemu do olsztyńskiej grupy dołączyli tak wysokiej klasy zawodnicy jak Bartosz Obłucki czy Bogdan Ludwiczak. Te nazwiska przyciągały młodych adeptów, także ich rodziców. W Motoklubie znakomicie współgrało młode i starsze pokolenie, zawodowcy i amatorzy.

Był pomysłodawcą i budowniczym torów motocrossowych w regionie. Przez wiele lat organizował Międzynarodowe Motocrossowe Mistrzostwa Polski w motocrossie. Dzięki jego zaangażowaniu od 2005 r. Olsztyn był gospodarzem Mistrzostw Europy.

Andrzej Olszewski w swojej pracy szkoleniowej może poszczycić się niecodziennym rekordem. Jego podopieczni zdobyli aż 148 tytułów mistrzów świata, Europy i Polski. Takim osiągnięciem nie może pochwalić się żaden inny szkoleniowiec w Polsce. W 1995 roku został uhonorowany tytułem "Trener Roku Warmii i Mazur". Od 1999 roku Andrzej Olszewski piastował stanowisko przewodniczącego Komisji Motocrossowej GKSM PZM, a w 2004 roku został prezesem Zarządu Okręgowego PZM w Olsztynie. Od 2017 roku jest Prezesem Honorowym Polskiego Związku Motorowego Zarządu Okręgowego w Olsztynie

Andrzej Olszewski Jest ceniony w środowisku sportowym, a za swoje zasługi i osiągnięcia otrzymał wiele prestiżowych odznaczeń, z których najważniejsze to: Srebrna i Złota Honorowa Odznaka PZM, Srebrna i Złota Odznaka „Zasłużony działacz kultury fizycznej”, Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi, Tytuł Mistrza Sportu, Zasłużony dla PZM, Zasłużony dla Warmii i Mazur.

W 2003 roku otrzymał odznaczenie „Godność Członka Honorowego PZM.

Zarząd Okręgowy PZM: