Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych
W ramach obchodów Światowego Dnia Ofiar Wypadków Drogowychsię 17 listopada w... więcej
kolejnych 18 ratowników drogowych
W miniony weekend instruktor ratownictwa drogowego ZO PZM na zlecenie... więcej
XVIII Międzynarodową Konferencję „Współczesne Oblicza Bezpieczeństwa” BRD, Ratownictwo, Pierwsza pomoc
W imieniu Sygnatariusza Europejskiej Karty Bezpieczeństwa RuchuDrogowego... więcej
ŚWIATOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR WYPADKÓW DROGOWYCH
Światowy Dzień PamięciOfiar Wypadków Drogowychsobota, 18 listopada 2023 roku,... więcej
obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Fundacja dla Dziecka i Rodziny „Wschodzące Słońce” z Gdańska od... więcej
Szkolenie z ratownictwa drogowego
Wczoraj, sopoccy municypalni przeszli szkolenie w zakresie udzielania pierwszej... więcej
Powiększa się sportowa rodzina Energi
 Z logo gdańskiej firmy na kombinezonach i motocyklach zobaczyć będzie... więcej
Zgłoszenia do kalendarza 2024 - sport mtocyklowy
Szanowni Państwo,W związku ze zbliżającym się końcem sezonu 2023 w... więcej
Podsumowanie sezonu 2023 sportu motocyklowego w ZG
Główna Komisji Sportu motocyklowego informuje że nadanie tytułów i wręczenie... więcej
Podsumowanie klasyfikacji gen. NSMO 2023
Zarząd Automobilklubu Elbląskiego informuje, że w bieżącym roku na zlecenie... więcej

Wyścigowe święto w Sopocie – tym razem w lipcu

Rok temu w sierpniu w Sopocie uroczyście świętowano ćwierćwiecze wyścigów górskich, rozgrywanych na trasie Sopot – Gdynia. W tym roku nadmorskie rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 26. Grand Prix Sopot – Gdynia odbędą się w dniach 14 – 16 lipca, a więc miesiąc wcześniej, niż dotychczasowe wyścigi.

Rozgrywane w trakcie sezonu wakacyjnego wyścigi zawsze przyciągają nie tylko miłośników tej dyscypliny sportowej, lecz także tłumy odpoczywających w Trójmieście wczasowiczów. Trasa wyścigu, przebiegająca ulicą Malczewskiego w Sopocie aż do granic Gdyni na szczycie pasma morenowych wzgórz, jest jedną z krótszych w całym cyklu ( 3050 m), ale najtrudniejszą technicznie. Unikatowym w skali wyścigów górskich w Europie fragmentem, jest sławny przejazd przez rondo u zbiegu ulic Malczewskiego i Kolberga; nie tylko gromadzi tłum kibiców; przejazd obserwują ze swoich okien i balkonów mieszkańcy okolicznych bloków!

26. Grand Prix Sopot – Gdynia, będące 7 i 8 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski,  rozpocznie się w piątek 14 lipca. W tym dniu na parkingu pod ERGO Areną, na granicy Sopotu i Gdańska, odbędzie się Odbiór Administracyjny i techniczne Badanie Kontrolne ( od. G. 14:30), podczas którego po raz pierwszy kibice będą mogli obejrzeć z bliska startujące samochody. Swój udział w wyścigu potwierdziła większość kierowców , którzy po dotychczas rozegranych rundach mają szanse na wygraną, zarówno w klasyfikacjach generalnych GSMP, jak i w poszczególnych klasach. Wśród nich znajdzie się oczywiście Waldemar Kluza, lider GSMP po sześciu rundach, dysponujący ponad 1200-konnym Mitsubishi Lancerem. Jak co roku w Sopocie na trasie zobaczymy też trójmiejskie motoryzacyjne klany - Zaleskich ( Piotr i Krystian) i Myszkierów.

14 lipca to Święto narodowe Republiki Francji. Fakt ten postanowili uczcić organizatorzy wyścigu z Automobilklubu Orski paradą kilkudziesięciu aut wyścigowych, która o godz. 19:45 przejedzie na trasie ERGO Arena – Dolny Sopot – Hotel Sofitel Grand Sopot. Parada będzie prowadzona przez legendarnego Citroena 2CV, kierowanego, jak w sławnym serialu o zandarmie z Saint Tropez z Louisem de Funesem w roli głównej, przez śmiejąca się zakonnicę. W przejeździe zobaczymy także inne francuskie samochody. Całość zakończy się otwartą dla widzów konferencją prasową, poczęstunkiem dla zgromadzonych i obowiązkową przedwyścigową odprawą zawodników. Celem organizacji spotkania widzów z gwiazdami motorsportu będzie także promowanie bezpieczeństwa na drodze; zresztą przez cały wyścig członkowie Automobilklubu Orski oraz  dziennikarze motoryzacyjni w rozmaity sposób będą promować bezpieczne i przepisowe zachowania na drodze. Służyć temu mają m.in. konkursy prowadzone na Rondzie podczas przerw pomiędzy podjazdami treningowymi i wyścigowymi.

Sobota i niedziela do dni typowo wyścigowe. W sobotę 15 lipca o godz. 10:00 rozpocznie się pierwszy podjazd treningowy 7 Rundy GSMP, po jego zakończeniu trening nr. 2, a 0 14:00 będzie można podziwiać kierowców podczas 1 podjazdu wyścigowego. Pół godziny po jego zakończeniu odbędzie się drugi podjazd wyścigowy.

Organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje dla widzów. Ponieważ zawody oglądane są przez liczne rodziny z dziećmi, w przerwach pomiędzy podjazdami, na Rondzie przy ul Kolberga organizowane będą mini konkursy z nagrodami – m.in. gadżetami promującymi Trójmiasto, będzie także można podziwiać pokazy driftu i jazdy wyczynowymi gokartami. W trakcie zawodów spotkamy się także z telewizyjną gwiazdą  Gregiem Collinsem. Słynący z budowania indywidualnych kreacji supersamochodów dla gwiazd świata sportu i estrady Bracia Collins przygotowali niespodziankę…gastronomiczną. W rejonie Parku Serwisowego w dolnej części ul. Malczewskiego usytuowany będzie ich  foodtruck, z unikatowym hamburgerowym  menu.

Niedziela 16 lipca będzie wyjątkowo intensywna: pierwszy podjazd treningowy 8 Rundy GSMP wystartuje już o 8:30, pół godziny  po jego zakończeniu zawodnicy raz jeszcze treningowo przejada trasę, zaś pierwszy z dwóch  podjazdów wyścigowych rozpocznie się o godz. 11:30. Po zakończeniu zmagań na trasie, na Rondzie przy ul. Kolberga odbędzie się uroczystość wręczania nagród na najlepszych zawodników w poszczególnych klasach. Główne nagrody dla najszybszych kierowców w klasyfikacjach generalnych zostaną wręczone o godz. 18:30 w Muszli Koncertowej przy Molo w Sopocie. Tam też będzie można oglądać najszybsze auta 26. Grand Prix Sopot – Gdynia.

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: