Konferencja pn. "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym na obszarze przygranicznym polsko-niemieckim".
W dniach 05-06.05.2022 r. w hotelu Picaro odbyła się konferencja dotycząca... więcej
KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA – TWÓJ GŁOS W WAŻNYCH SPRAWACH
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to interaktywne narzędzie, dzięki któremu... więcej
Biuro nieczynne - 02.05.2022 r.
Informujemy, iż w dnia 02.05.2022 r. biuro Zarządu Okręgowego... więcej
Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych grupa I
Informujemy, iż w roku szkolnym 2021/2022 Finał Wojewódzki Ogólnopolskiego... więcej
Moje Bermudy Stal Gorzów z pierwszym zwycięstwem w sezonie 2022!
Moje Bermudy Stal Gorzów z pierwszym zwycięstwem w sezonie 2022! Podopieczni... więcej
Stelmet Falubaz wygrywa w Landshut!
Zawodnicy Stelmet Falubazu Zielona Góra pokonali na wyjeździe ekipę Trans MF... więcej
Wesołych Świąt Wielkanocnych!
      Pełnych radości i spokoju Świąt... więcej
Biuro nieczynne - 20.04.2022 r. - 21.04.2022 r.
Informujemy, iż w dniach 20.04.2022 r.-21.04.2022 r. biuro Zarządu... więcej
Zaktualizowany Kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej Motocross na sezon 2022.
Zaktualizowany Kalendarz Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej Motocross na sezon... więcej
Komunikat nr 1/2022 Gestora Strefy Polski Zachodniej
Gestor Strefy Polski Zachodniej informuje, że termin I rundy Mistrzostw Strefy... więcej

75-lat minęło....

Piękna i bogata historia zielonogórskiego żużla przykuwa uwagę wielu kibiców z Polski i świata. A ściganie, które nieprzerwanie od lat wywołuje emocje, zaczęło się 20 października 1946 roku. Rozegrano wówczas pierwsze w naszym mieście zawody motocyklowe na torze żużlowym. Nie było jeszcze taśmy startowej, nie było band, a kolorami kasków nikt sobie nie zawracał głowy. Startowano na sygnał startera lub machnięcie chorągiewką, a każdy z zawodników ścigał się na takim motocyklu jaki posiadał, odkręcano jedynie błotniki, lampy oraz podnóżki. Przez lata żużel bardzo się zmienił, unowocześnił, ale wciąż jest dyscypliną przyciągającą na stadion przy Wrocławskiej 69 pasjonatów czarnego sportu.

– To dla kibiców organizujemy obchody, które już niedługo przybiorą na sile – mówi prezes ZKŻ SSA Wojciech Domagała. Pierwszym motywem do tego, by zacząć w Zielonej Górze uroczysty jubileusz, stała się wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”. Żużel, ze względu na ważną dla miasta i mieszkańców rolę, jest jednym z jej elementów.

Historyczne dokonania naszej drużyny kibice mogą również odnaleźć w publikowanych za pośrednictwem Falubaz.com artykułach o najważniejszych, najciekawszych, najbardziej spektakularnych pojedynkach oraz o mistrzostwach, których było siedem. Złote lata Falubazu to sezony 1981, 1982, 1985, 1991, 2009, 2011 oraz 2013. Cyklicznie prezentujemy także zielonogórskie plastronów naszych zawodników, zarówno klubowe, jak i okazjonalne z imprez rozgrywanych przy W69. – Plastron to specyficzny gadżet, którego nie kupi się w klubowym sklepie. Dla mnie liczy się, że to część ekwipunku żużlowców. Niektórzy nawet ich nie czyszczą po zawodach z resztek nawierzchni. Wtedy widać, że to oryginał – mówi zielonogórski kolekcjoner Przemysław Cukiernik, który udostępnił nam swoje zbiory. 

W planie uroczystego jubileuszu są jeszcze spotkania z legendarnymi zawodnikami naszego klubu oraz sporo aktywności, które z pewnością ucieszą zielonogórskich kibiców i zostaną w naszym mieście na zawsze. – Wkrótce nastąpi kumulacja wydarzeń, do udziału w których zaprosimy także mieszkańców. Wierzymy, że zechcą z nami przeżywać to piękne święto, jakim jest 75-lecie zielonogórskiego żużla – dodaje prezes ZKŻ SSA.  

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: