#KSF23| Kup karnet i wspieraj Falubaz w sezonie 2023
FALUBAZ to żużlowa marka, której bez Was by nie było. Wasza obecność, doping i... więcej
Falubazowe Mikołajki| Trwają mikołajkowe licytacje
Ruszyły mikołajkowe licytacje, które są bezpośrednim przygotowaniem do... więcej
Zamknięta sprzedaż biletów na SGP od jutra!
Do jutra tj. 30 listopada do godz. 23:59 trwa zamknięta sprzedaż biletów... więcej
Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym
Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową odwodnienia... więcej
Szwecja| 2 maja inauguracja rozgrywek Bauhaus Ligan
Osiem drużyn wystartuje w przyszłorocznej Bauhaus-Ligan, czyli najwyższej... więcej
Ogłoszenie Rady Nadzorczej ZKŻ SSA
Rada Nadzorcza Zielonogórski Klub Żużlowy Sportowa Spółka Akcyjna z siedzibą w... więcej
Elektrociepłownia Zielona Góra wspiera Falubaz Junior
To był bardzo udany i intensywny sezon w zielonogórskiej szkółce żużlowej.... więcej
Trzecie miejsce Dawida Rempały w Krośnie
Dobry występ Dawida Rempały w turnieju o puchar Macec w Krośnie. Nasz junior w... więcej
Bez zmian w sztabie szkoleniowym Falubazu
Marek Mróz i Tomasz Szymankiewicz nadal będą członkami sztabu szkoleniowego... więcej
Komunikat ZKŻ SSA
14 października 2022 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie... więcej

75-lat minęło....

Piękna i bogata historia zielonogórskiego żużla przykuwa uwagę wielu kibiców z Polski i świata. A ściganie, które nieprzerwanie od lat wywołuje emocje, zaczęło się 20 października 1946 roku. Rozegrano wówczas pierwsze w naszym mieście zawody motocyklowe na torze żużlowym. Nie było jeszcze taśmy startowej, nie było band, a kolorami kasków nikt sobie nie zawracał głowy. Startowano na sygnał startera lub machnięcie chorągiewką, a każdy z zawodników ścigał się na takim motocyklu jaki posiadał, odkręcano jedynie błotniki, lampy oraz podnóżki. Przez lata żużel bardzo się zmienił, unowocześnił, ale wciąż jest dyscypliną przyciągającą na stadion przy Wrocławskiej 69 pasjonatów czarnego sportu.

– To dla kibiców organizujemy obchody, które już niedługo przybiorą na sile – mówi prezes ZKŻ SSA Wojciech Domagała. Pierwszym motywem do tego, by zacząć w Zielonej Górze uroczysty jubileusz, stała się wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”. Żużel, ze względu na ważną dla miasta i mieszkańców rolę, jest jednym z jej elementów.

Historyczne dokonania naszej drużyny kibice mogą również odnaleźć w publikowanych za pośrednictwem Falubaz.com artykułach o najważniejszych, najciekawszych, najbardziej spektakularnych pojedynkach oraz o mistrzostwach, których było siedem. Złote lata Falubazu to sezony 1981, 1982, 1985, 1991, 2009, 2011 oraz 2013. Cyklicznie prezentujemy także zielonogórskie plastronów naszych zawodników, zarówno klubowe, jak i okazjonalne z imprez rozgrywanych przy W69. – Plastron to specyficzny gadżet, którego nie kupi się w klubowym sklepie. Dla mnie liczy się, że to część ekwipunku żużlowców. Niektórzy nawet ich nie czyszczą po zawodach z resztek nawierzchni. Wtedy widać, że to oryginał – mówi zielonogórski kolekcjoner Przemysław Cukiernik, który udostępnił nam swoje zbiory. 

W planie uroczystego jubileuszu są jeszcze spotkania z legendarnymi zawodnikami naszego klubu oraz sporo aktywności, które z pewnością ucieszą zielonogórskich kibiców i zostaną w naszym mieście na zawsze. – Wkrótce nastąpi kumulacja wydarzeń, do udziału w których zaprosimy także mieszkańców. Wierzymy, że zechcą z nami przeżywać to piękne święto, jakim jest 75-lecie zielonogórskiego żużla – dodaje prezes ZKŻ SSA.  

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: