Falubazowe Mikołajki!
Falubazowe Mikołajki to jedno z najpiękniejszych, najbardziej wzruszających i... więcej
Zmiany w regulaminie DMP 2022
Od sezonu 2022 w PGE Ekstralidze będzie obowiązywał nowy system rozgrywek.... więcej
Igor Waliłko poprowadzi AMG GT3 w całym cyklu ADAC GT Masters.
W 2021 roku Igor podpisał kontrakt z Zakspeed Mobil 1 Racing Team na... więcej
Zostań wolontariuszem Stelmet Falubazu Zielona Góra
Zostań wolontariuszem Stelmet Falubazu Zielona GóraJesteś osobą energiczną i... więcej
Patrick Hansen, Oskar Paluch, Oskar Hurysz w Stalowej Rodzinie 2022
Podczas uroczystej Gali Stali Gorzów, która odbyła się w Folwarku Pszczew... więcej
Falubaz Zielona Góra | Karnety na sezon 2022 w sprzedaży
Jedziemy #NA MAXA, to cel to powrót do PGE Ekstraligi drużyny z Zielonej... więcej
Brąz dla Moje Bermudy Stali Gorzów! (wyniki)
Moje Bermudy Stal Gorzów po raz drugi w pojedynkach o brąz PGE Ekstraligi... więcej
Piotr Protasiewicz zostaje z nami!
Piotr Protasiewicz zostaje z nami! Kapitan zielonogórskiej drużyny uzgodnił... więcej
75-lat minęło....
Piękna i bogata historia zielonogórskiego żużla przykuwa uwagę wielu kibiców z... więcej
Impreza bez wizy PZM
Biuro Sportu i Turystyki Polskiego Związku Motorowego, działając w imieniu... więcej

75-lat minęło....

Piękna i bogata historia zielonogórskiego żużla przykuwa uwagę wielu kibiców z Polski i świata. A ściganie, które nieprzerwanie od lat wywołuje emocje, zaczęło się 20 października 1946 roku. Rozegrano wówczas pierwsze w naszym mieście zawody motocyklowe na torze żużlowym. Nie było jeszcze taśmy startowej, nie było band, a kolorami kasków nikt sobie nie zawracał głowy. Startowano na sygnał startera lub machnięcie chorągiewką, a każdy z zawodników ścigał się na takim motocyklu jaki posiadał, odkręcano jedynie błotniki, lampy oraz podnóżki. Przez lata żużel bardzo się zmienił, unowocześnił, ale wciąż jest dyscypliną przyciągającą na stadion przy Wrocławskiej 69 pasjonatów czarnego sportu.

– To dla kibiców organizujemy obchody, które już niedługo przybiorą na sile – mówi prezes ZKŻ SSA Wojciech Domagała. Pierwszym motywem do tego, by zacząć w Zielonej Górze uroczysty jubileusz, stała się wystawa w Muzeum Ziemi Lubuskiej „Dziedzictwo i współczesność. Zielona Góra – region lubuski”. Żużel, ze względu na ważną dla miasta i mieszkańców rolę, jest jednym z jej elementów.

Historyczne dokonania naszej drużyny kibice mogą również odnaleźć w publikowanych za pośrednictwem Falubaz.com artykułach o najważniejszych, najciekawszych, najbardziej spektakularnych pojedynkach oraz o mistrzostwach, których było siedem. Złote lata Falubazu to sezony 1981, 1982, 1985, 1991, 2009, 2011 oraz 2013. Cyklicznie prezentujemy także zielonogórskie plastronów naszych zawodników, zarówno klubowe, jak i okazjonalne z imprez rozgrywanych przy W69. – Plastron to specyficzny gadżet, którego nie kupi się w klubowym sklepie. Dla mnie liczy się, że to część ekwipunku żużlowców. Niektórzy nawet ich nie czyszczą po zawodach z resztek nawierzchni. Wtedy widać, że to oryginał – mówi zielonogórski kolekcjoner Przemysław Cukiernik, który udostępnił nam swoje zbiory. 

W planie uroczystego jubileuszu są jeszcze spotkania z legendarnymi zawodnikami naszego klubu oraz sporo aktywności, które z pewnością ucieszą zielonogórskich kibiców i zostaną w naszym mieście na zawsze. – Wkrótce nastąpi kumulacja wydarzeń, do udziału w których zaprosimy także mieszkańców. Wierzymy, że zechcą z nami przeżywać to piękne święto, jakim jest 75-lecie zielonogórskiego żużla – dodaje prezes ZKŻ SSA.  

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: