Rajd jesienny - Zachodniopomorski Rajd CAAR 2022 „Jesień nad Odrą”
Automobilklub Stargardzki jest współorganizatorem międzynarodowego rajdu... więcej
UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWO – MOTORYZACYJNY W PRZELEWICACH
Zaprasza na IV Regionalny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów... więcej
Rajd Bukowe Wojaże – 6 runda TPPZ 2022
Automobilklub Stargardzki zapraszam do wzięcia udziału w kolejnej rundzie... więcej
Kolejny sukces Henryka Romanowskiego w sezonie 2022
To był piękny weekend w Bydgoszczy. Pogoda rozpieszczała a tor oddał to co... więcej
7. Bëtowskô Gòńba – rajdowcy wracają na kultowe, kaszubskie oesy!
Powracająca po roku przerwy na rajdową mapę Polski Bëtowskô Gòńba, organizowana... więcej
ESKA RIDER SHOW 2 w Drawsku Pomorskim
Już w sobotę 24.09.2022 roku w Drawsku Pomorskim odbędzie się druga edycja ESKA... więcej
7. Bytowska Gonitwa-6 runda Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej
Ruszyły zapisy do przedostatniej rundy naszych mistrzostw, jedynej rundy... więcej
I Rajd Tylko Dla Orłów
Stowarzyszenie pojazdów zabytkowych "Klasyczny Koszalin" zaprasza 18... więcej
Relacja z Motocrossowej Chojny
21 sierpnia na torze motocrossowym w Chojnie odbyła się III runda Mistrzostw... więcej
XVII spotkanie „A Może Morze” już za nami
Każdy z nich ma dziesiątki lat, tysiące przejechanych kilometrów i własną... więcej

Zawodnik KM Szczecin-Marian Augustyn w czołówce „europejskiego Dakaru”.

W dniach 26 czerwca – 1 lipca w Żaganiu i Drawsku Pomorskim odbywał się słynny Rallye Breslau. Zawodnicy w tym roku zmagali się z historyczną trasą, sprzed wielu lat, a także z nocną rywalizacją na drawskich poligonach.

Ksiądz Marian Augustyn, proboszcz w parafii p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie-Dąbiu, zajął piąte miejsce w międzynarodowym rajdzie Rallye Breslau. Po pięciu dniach wyścigów i półtora tysiąca kilometrów przejechanych po bezdrożach poligonów w okolicach Żagania, Świętoszowa i Drawska Pomorskiego ogłoszono wyniki morderczego wyścigu.

Rallye Breslau to międzynarodowy rajd z 28-letnią historią porównywany, ze względu na skalę trudności, ze słynnym Dakarem. Najpierw odbywał się na terenie Niemiec i Polski, w ostatnich latach trasa zawodników przebiega przez poligony przy zachodniej granicy naszego kraju.

- Tegoroczna impreza trwała aż pięć dni - relacjonuje Marcin Górka, rzecznik prasowy BFK Rallye Team. - Zawodnicy w kilku klasach: samochodach ciężarowych, terenowych samochodach osobowych, na quadach, pojazdach typu SSV i na motocyklach przejechali około półtora tysiąca kilometrów po ekstremalnie trudnym terenie i w ekstremalnych warunkach pogodowych. Upał powyżej 35 stopni, pył, woda, bagna, zawody w dzień i w nocy, pomiędzy którymi bywało tylko kilka godzin odpoczynku to wyzwania, z którymi musieli się zmierzyć podczas Rallye Breslau.

W rajdzie uczestniczyło ponad 550 osób - wielu z nich to utytułowani zawodnicy, którzy mają za sobą występy np. w rajdzie Dakar, jak polski motocyklista Krzysztof Jarmuż. Kilkudziesięciu zawodników odpadło na skutek awarii sprzętu, kontuzji czy przemęczenia fizycznego i psychicznego. Zdaniem organizatorów i tych, którzy dojechali do mety, zwycięzcami byli ci, którzy ukończyli Rallye Breslau.

W kategorii enduro, czyli przystosowanych do terenowej jazdy motocykli, zwyciężył Litwin, Jucius Nermantas, a na piątym miejscu - i jednocześnie jako pierwszy z polskich zawodników - sklasyfikowany został ks. Marian Augustyn, proboszcz z parafii w Szczecinie-Dąbiu, wyprzedzając kilkudziesięciu zawodników, m.in. utytułowanego Krzysztofa Jarmuża.

- Jestem wycieńczony, ale szczęśliwy - mówił ks. Marian Augustyn. - Były lepsze i gorsze odcinki w tym rajdzie, ale wszystkie potwornie męczące. To tak, jakby wyciąć człowiekowi pięć dni z życia, ale satysfakcja z ukończenia wyścigu, a tym bardziej z uzyskania takiego wyniku, jest ogromna! Dziękuję za doping moim znajomym, przyjaciołom, parafianom oraz wszystkim, którzy mnie dopingowali podczas tego rajdu. Bóg zapłać.

Ks. Marian Augustyn reprezentuje szczeciński zespół BFK Rally Team, który występuje w rajdach w cyklu Baja. Na Rallye Breslau w barwach BFK Rally Team wystąpił także Michał Janaszek. W wyścigu w trzecim dni rajdu  zajął rewelacyjne, drugie miejsce, musiał jednak wycofać się z zawodów.

Kolejny Polak w tej klasie, Bartłomiej Tabin ukończył rajd na 12. miejscu. W klasie samochodów terenowych i SSV zwyciężył zespół holenderski: Michiel Becx i Edwin Kuijpders a na drugim miejscu znaleźli się Polacy Adam Kuś i Marcin Pasek, którzy reprezentowali nasz kraj na tegorocznym rajdzie Fenix Rally w Tunezji. Klasyfikację samochodów ciężarowych w kategorii extreme zdominowali Niemcy. Zespoły zza naszej zachodniej granicy zajęły pierwsze i drugie miejsce.

 

Zarząd Okręgowy PZM: