Mistrzostwa Polski w Quadcrossie i Mistrzostwa Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie
Klub Motorowy „CISY” zaprasza 26-27.09.2020 do Nowogardu na III... więcej
Wysoka Grzęda Baja Poland 2020 dla zawodników z MotoPark Klub Koszalin
MotoPark Klub Koszalin z pucharami po trudnej walce z zawodów Wysoka Grzęda... więcej
Stephane Peterhansel zwycięzcą Wysoka Grzęda Baja Poland
Stephane Peterhansel z pilotem Edouardem Boulangerem w Mini All4Racing wygrali... więcej
Powrót króla Dakaru: Stephane Peterhansel wystartuje w Wysoka Grzęda Baja Poland!
Organizatorzy rundy Pucharu Świata FIA opublikowali listy zgłoszeń do rajdu.... więcej
KM Chojna zaprasza na zawody w Motocrossie
Klub Motorowy Chojna zaprasza na III rundę Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej... więcej
II runda Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego cross country
Koronawirusa nie odpuszcza, my też. Tym razem zapraszamy wszystkich głodnych... więcej
Gwiazdy motorsportu w rajdzie Wysoka Grzęda Baja Poland
Znamy pierwszych pretendentów do zwycięstwa w najważniejszym rajdzie sezonu.... więcej
Relacja z VI Rajdu Historycznych Pojazdów Wojskowych - CSWL Poligon Drawsko
W dniach 13-16 sierpnia odbył się na przepięknym Pojezierzu Drawskim VI Rajd... więcej
9. Rajd Koszaliński otworzy sezon RMPZ 2020.
Ten sezon nie zaczął się tak jakbyśmy się tego spodziewali. Koronawirus... więcej

Wysoka Grzęda Baja Poland - najważniejszy rajd w sezonie

Światowa czołówka kierowców i najszybsze terenowe auta - to nas czeka na początku września w Szczecinie, Drawsku Pomorskim i Dobrej. Rajdowe trasy Wysoka Grzęda Baja Poland będą areną zmagań o tytuły Pucharu Świata FIA, a emocji jak co roku na pewno nie zabraknie.

Wysoka Grzęda Baja Poland będzie dla Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) imprezą, która wznowi sezon międzynarodowych rajdów terenowych. Do tej pory odbyły się tylko Rajd Dakar na początku stycznia oraz Northern Forest Baja Russia i Manateq Qatar Cross-Cross Country Rally w lutym. Pandemia koronawirusa i związane z nią obostrzenia, a także trudna sytuacja gospodarcza spowodowały, że wiele tegorocznych rajdów odwołano, a zaledwie kilka zmieniło swoje terminy na drugą połowę roku.

Wysoka Grzęda Baja Poland dzięki wsparciu nowego sponsora tytularnego - producenta jaj ekologicznych Wysoka Grzęda, oraz stabilnych partnerów, czyli Miasta Szczecin oraz Miasta i Gminy Drawsko Pomorskie, utrzymała status rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja i będzie imprezą najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce.

“Baja Poland to aktualnie impreza najwyższej rangi sportu samochodowego w Polsce. Bardzo się cieszę, że udało się utrzymać status Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Te prestiżowe zawody nie mogłyby się odbyć bez wsparcia Urzędu Miasta Szczecin, Urzędu Miejskiego Drawsko Pomorskie, Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, 12. Brygady Zmechanizowanej oraz oczywiście sponsora tytularnego Fermy Wysoka Grzęda, za co bardzo dziękuję. Zachęcam zawodników do udziału w tych widowiskowych zawodach, które co roku dostarczają nam wielu emocji oraz niezapomnianych wrażeń.” - mówi Prezes Polskiego Związku Motorowego Michał Sikora.

Rajdówki, samoloty i żaglówki

W porównaniu z poprzednimi latami rajd się zmieni. Impreza została skrócona o jeden dzień - rozpocznie się w piątek 4 września, a zakończy w niedzielne popołudnie 6 września. Z kolei miasteczko rajdowe przeniesiono z nabrzeża szczecińskiej Łasztowni na lotnisko Szczecin-Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego w Szczecinie.

"Rajd Baja Poland to jeden ze znaków rozpoznawczych Szczecina. Jest z nami już od 11 lat i rozwija się wspólnie ze Szczecinem. Zaczynaliśmy w roku 2009 na strzelnicy wojskowej przy ul. Szafera. W 2014 roku rajd przeniósł się do nowo otwartej Hali Widowiskowo-Sportowej przy tej samej ulicy, która stała się miejscem tętniącym sportem i rozrywką. Następnie rajd na kilka lat zawitał na zrewitalizowane nadbrzeże Łasztowni, które stało się centrum kulturalnym miasta. Teraz, ze względu na ciągły rozwój wydarzenia, rosnącą liczbę uczestników i kibiców, przenosimy się na teren lotniska Dąbie oraz do Centrum Żeglarskiego." - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Lotnisko Szczecin-Dąbie oraz Centrum Żeglarskie zapewniają lepsze warunki do zachowania wymaganego dystansu społecznego oraz znacznie ułatwią komunikację pomiędzy miasteczkiem rajdowym i odcinkami specjalnymi.

"Mam nadzieję, że obecność Baja Poland podniesie atrakcyjność tych wyjątkowych miejsc, a widok obok siebie aut rajdowych, samolotów i żaglówek na terenie lotniska w Dąbiu i Centrum Żeglarskiego, będzie czymś niespotykanym. Zapraszam wszystkich zawodników do udziału w rajdzie." - dodaje prezydent Szczecina.

Jeszcze więcej gwiazd w Wysoka Grzęda Baja Poland

W nowym kalendarzu Pucharu Świata FIA są tylko cztery rajdy baja. Po Wysoka Grzęda Baja Poland zaplanowano jeszcze Baja Portalegre 500 oraz Dubai International Baja. Dlatego każdy kilometr tras w okolicach Szczecina, Drawska Pomorskiego i Dobrej będzie miał ogromne znaczenie dla walczących o tytuły. Na straty punktowe nikt nie może sobie pozwolić.

“Przygotowaliśmy 444 kilometry odcinków specjalnych dla najlepszych kierowców i pilotów. Spodziewamy się podczas Wysoka Grzęda Baja Poland więcej gwiazd niż dotychczas. Zawodnicy mają bardzo dobrą okazję do walki o tytuły, bo rajdów jest mniej. Dodatkowo, jeżeli planują wystartować w Rajdzie Dakar 2021, to muszą się do tego solidnie przygotować i jak najwięcej trenować. Idealnie do tego nadają się wymagające trasy Wysoka Grzęda Baja Poland.” - podkreśla dyrektor rajdu Marcin Fiejdasz.

Liderem Pucharu Świata FIA po pierwszej rundzie jest Władimir Wasiliew, który w dwóch ostatnich edycjach rajdu był trzeci i stawał na podium razem z Krzysztofem Hołowczycem i Kubą Przygońskim. Nikt częściej nie wygrywał tej imprezy od Hołowczyca, który ma na swoim koncie aż sześć zwycięstw. Z kolei Przygoński triumfował w Baja Poland w 2018 roku. Wszystko wskazuje na to, że ponownie w Polsce będzie ścigał się trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar Nasser Al-Attiyah. Katarczyk do tej pory dwukrotnie wygrywał Baja Poland. To główny rywal Przygońskiego w Pucharze Świata FIA i zwycięzca lutowego Rajdu Kataru, w którym Polak był trzeci.

Do walki o zwycięstwo na pewno włączą się polscy i europejscy kierowcy. Spodziewany jest powrót Bernharda ten Brinke, który podobnie jak Wasiliew ma w swoim dorobku dwa trzecie miejsca w Baja Poland. Holender jest kierowcą fabrycznym zespołu Toyota GAZOO Racing i można go wymienić w gronie faworytów. Rękawicę podejmą też kierowcy dobrze znani z krajowych mistrzostw. Miroslav Zapletal stanie do walki nie tylko o podium, ale także w obronie tytułu mistrza Polski i mistrza FIA CEZ, a rajdowe małżeństwo Michała i Julity Małuszyńskich też celuje w najwyższe lokaty.

“W tym roku ponownie zobaczymy zaciętą walkę na trasach Wysoka Grzęda Baja Poland. Zapraszamy wszystkich zawodników do udziału w rajdzie i mamy nadzieję, że spodobają im się nie tylko trasy, ale także nowa lokalizacja bazy rajdu.” - mówi dyrektor rajdu.

Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, kiedy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.

 

Skrócony Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020

4 września - piątek

9.00-14.00 - Odcinek Testowy - Lotnisko Szczecin-Dąbie

17.40 - Prezentacja zawodników - Szczecin, ul. Szafera

18.00 - Odcinek Kwalifikacyjny “Szczecin” - Szczecin, ul. Szafera

20.45 - Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców - Lotnisko Szczecin-Dąbie

 

5 września - sobota

8.45 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie

14.35 - Odcinek Specjalny “Drawsko Pomorskie” - Poligon Drawsko Pomorskie

 

6 września - niedziela

8.50 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra

9.30 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra

12.30 - Odcinek Specjalny “Szczecin-Dobra” - Szczecin, ul. Szafera / Dobra

13.10 - Odcinek Specjalny “Lubieszyn-Dobra” - Dobra

14.30 - Ceremonia Mety - Lotnisko Szczecin-Dąbie

Zarząd Okręgowy PZM: