W Bytowie rajdowcy powalczą o punkty do mistrzostw
W tym roku już po raz ósmy uczestnicy Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej... więcej
Super KJS - 8. Bëtowskô Gòńba
Po wakacyjnej przerwie wracamy do rywalizacji wśród przepięknych krajobrazów... więcej
Relacja z XVIII „A może morze”
W dniach od 12 - 15 sierpnia 2023 r odbył się XVIII Zlot pojazdów zabytkowych... więcej
Relacja z Rajdu Zabytków „A morze może”
W niedzielę 13.08.2023 r. odbył się IV Rajd " A może morze"... więcej
II Rajd „Tylko dla Orłów”
Stowarzyszenie Pojazdów Zabytkowych „Klasyczny Koszalin” zaprasza... więcej
I Rajd Dziecka
Automobilklub Stargardzki Sekcja Pojazdów Zabytkowych zaprasza do udziału w... więcej
1.Rajd „Dęby Sądowskie”
Automobilklub Stargardzki zaprasza do udziału w 1.Rajdzie szlakiem Dębów... więcej
Bytowska Gonitwa - Rajd Samochodowy
Jedyna kaszubska runda Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej coraz bliżej.... więcej
Szkolenie na licencję stopnia ND-R, Koszalin, 8-9.09.2023
KURS NA LICENCJĘ ND-RAutomobilklub Koszaliński zaprasza kandydatów na... więcej
Szkolenie sędziów sportu samochodowego, Koszalin, 08.09.2023
Program szkolenia sędziów sportu samochodowego Koszalin 8 września 2023 r.... więcej

48. Rajd Monte Karlino - ósmy sezon RMPZ otwarty!

Najstarszy i najbardziej popularny rajd w regionie otworzył kolejny sezon rywalizacji w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej. Impreza z bazą w Karlinie rozpoczęła się w sobotę, 18 marca od dwóch miejskich prologów. Na początek próba ulicami wokół bazy rajdu - Homanit Areny. Tutaj najszybsi okazali się urzędujący mistrzowie RMPZ Dawid Matysiak i Jarosław Galanty ze sporą jak na dość krótki oes przewagą ponad 2 sekund nad kolejną załogą.

Następnie na zawodników czekała bardzo wymagająca próba w samym centrum Białogardu. Trasa poprowadzona wokół zabytkowego Placu Wolności po ulicach wyłożonych kamienną kostką, mimo, że dość krótka, jest niezwykle wymagająca. Wysokie granitowe krawężniki czekają na najmniejszy błąd kierowcy. O niespodziankę zadbali tutaj Mateusz Adraian i Jakub Korthals. Jadąc Hondą Civic klasy 2 najszybciej pokonali wieczorny oes, chociaż tylko minimalnie (o 0,12 sek.!) wyprzedzili Arka Dembskiego i Tomka Gajznera w BMW E36 Compact.

W niedzielę uczestnicy rajdu zmierzyli się z całkowicie nową trasą. Ponad 4-kilometrowy oes "Górki" był przejeżdżany trzykrotnie, a kolejne 3 razy po zmianie konfiguracji i odwróceniu kierunku jazdy. Wąska i pagórkowata trasa po idealnie gładkim asfalcie wymagała 100% koncentracji. Szybkie łuki, ślepe szczyty i zaskakujące przejścia zakrętów to esencja rajdów. Na wszystkich 6 przejazdach niepokonani okazali się Krzysztof i Witold Wojnowscy. Bracia jadący Audi S4 przed zamykającym rajd superoesem w Koszalinie wypracowali sobie ponad 2 sek. przewagi nad Matysiakiem i Galantym. Jadący po najniższy stopień podium Michał Mierniczak z Markiem Sadurskim jadący Abarthem Punto tracili już niemal 45 sekund, a 5 sekund za nimi czychali na to miejsce Jakub Frąszczak z Pauliną Marzec w Skodzie Fabii Proto.

Ostatnia próba rajdu to jedyny w Polsce odcinek równoległy, na którym dwie załogi startują w tym samym momencie z przeciwnych stron głównego skrzyżowania w Koszalinie. Ze startu wpadają na "beczki", okręcają je niemal synchronicznie i rozjeżdżają się w przeciwne strony. Po 250 m zawracają wjeżdżając na przeciwną jezdnie i wracają na beczki. Po dwóch okrążeniach zjeżdżają na metę i od razu widać, kto był szybszy.

Finalnie ze zwycięstwa w 1. rundzie RMPZ 2023 cieszyli się Bracia Wojnowscy, drugi stopień podium dla Matysiaka i Galantego, a trzeci, po odparciu ataku o wiele mocniejszej Fabii Proto dla Mierniczaka i Sadurskiego.

Kolejną rundą mistrzostw będzie 12. Rajd Koszaliński rozgrywany 28 maja, z niesamowitymi oesami o górskim charakterze w Gminie Polanów. Nawet zamykający zmagania superoes w Koszalinie zapewni ostre podjazdy po górę! Zapraszamy!

Zarząd Okręgowy PZM: