KOMUNIKAT nr 4/2022 Gestora Ogólnopolskich Mistrzostw Pomorza Zachodniego w Cross Country
Okręgowa Komisja Sportu Motocyklowego ZO PZM w Szczecinie informuje, że zostały... więcej
Ruszyła sprzedaż biletów na finałową rundę Mistrzostw Świata SuperEnduro w Gliwicach!
Zagorzali kibice od dzisiaj mogą rezerwować najlepsze miejsca na widowni hali... więcej
Karta członkowska PZM
Każdy członek Klubu zrzeszonego w Polskim Związku Motorowym otrzymuje Kartę PZM... więcej
XIV Finał Krajowy Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym
Decyzją Krajowego Komitetu Organizacyjnego Turnieju BRD z dnia 14 listopada... więcej
Zakończenie Sezonu Sportu Motocyklowego 2022
GKSM informuje, że wręczenie szarf i pucharów na zakończenie sezonu zawodów... więcej
Zakończenie Sezonu Pojazdów Zabytkowych 2022
GKPZ zaprasza na narady środowiskowe:- dla zawodników MPHRR 26 listopada (... więcej
Zakończenie Sezonu Sportów Popularnych i Turystyki 2022
Główna Komisja Sportów Popularnych i Turystyki informuje, że uroczyste... więcej
Zakończenie Sezonu Sportu Samochodowego 2022
Szanowni Zawodnicy / Kierowcy / Piloci,Mistrzowie Polski / Zdobywcy Pucharu... więcej
Zakończenie Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej
Gala mistrzów Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej 2022 odbędzie się 10... więcej
Rajdowe Mistrzostwa Polski Zachodniej 2022
Rajdowy Wilk zawył z zachwytu na zakończenie siódmego sezonu Rajdowych... więcej

1. Rajd Świdwiński - rajdowy początek wakacji

Organizowane przez Automobilklub Koszaliński Rajdowe Mistrzostwa Polski Zachodniej po raz pierwszy odbyły się w Świdwinie. Na całkowicie nowych trasach zawodnicy rywalizowali o kolejne punkty podczas 4. rundy jedynego cyklu rajdów rangi Super KJS na północ od Wrocławia.

Rywalizacja zapowiadała się niezwykle emocjonująco, gdyż do miasta nad Regą oprócz kompletnej czołówki punktacji przyjechało kilka mocnych załóg, nie startujących w całym cyklu. Świdwin przywitał rajdowców doskonałą pogodą gdy w niedzielnym poranek wyruszali na trasę rajdu z parku serwisowego przed tutejszym ratuszem. Najpierw na zawodników czekały trzy przejazdy oesu "Chomętowo" - krętego i pagórkowatego odcinka z widowiskowym przejazdem wąską drogą przez wieś z ciasną 90-tką.

Pierwsza pętla padła łupem nie startujących w RMPZ od 47. Rajdu Monte Karlino Mariusza Antonowa i Damiana Czekana w Mitsubishi Lancer Evo X. Wyprzedzili oni debiutujących w mistrzostwach Krzysztofa Czechaka i Mariusza Kupca w Subaru Impreza o prawie 3 sekundy. Dopiero trzeci czas należał do "regularnych" uczestników RMPZ - Dawid Matysiak i Jarosław Galanty w odbudowanym po "dzwonie" na 11. Rajdzie Koszalińskim BMW Rally 1 zanotowali niecałe 4 sekundy straty do miejsca drugiego.

Na kolejnym przejeździe tego oesu kolejnośc pierwszej dwójki była taka sama, ale strata Czechaka tym razem wynosiła mniej niż sekundę. Na trzecim miejscu zameldowali się liderzy punktacji RMPZ po 3 rundach: Jacek Wojtas i Monika Szczepańska w Nissanie Sunny.

Ostatni przejazd "Chomętowa" to identyczna kolejność, dzięki czemu po 3 oesach liderował Antonow, wyprzedzając o 7,23 sekundy Czechaka. Kolejne 10,16 sekundy za nim plasował się Wojtas.

Jako czwarty oes w kolejności czekał na zawodników przejazd widowiskowego, miejskiego superoesu. Próba wytyczona w samym centrum miasta, przy dworcu kolejowym zgromadziła tłumy kibiców. Świdwinianie po raz pierwszy mieli okazję podziwiać rajd samochodowy, a do tego atrakcyjnie wytyczony oes pozwolił zawodnikom na widowiskową jazdę, nagradzaną głośnym aplauzem. Na próbie wokół Placu Lotników najszybszy okazał się Wojtas, a sporą stratę odnotował prowadzący w rajdzie Antonow. W efekcie po 4 oesach Czechak tracił niewiele ponad sekundę do lidera.

Kolejny w harmonogramie był oes "Koszanowo". To odwrócona wersja porannego oesu, która także miała być przejeżdżana trzykrotnie. Oes pzejeżdżany w owrotnym kierunku wydawał się jeszcze bardziej wymagający, gdyż większość jego partii wiodła "z górki".

Już na pierwszym przejeździe zaatakował Czechak wygrywając go z przewagą 1,73 sekundy nad Matysiakiem i ponad 5,5 s. nad Antonowem, co oznaczało zmianę lidera rajdu. Po przerwie serwisowej jeszcze dwukrotnie załogi miały zmierzyć się z "Koszanowem".

Przedostatni oes pada łupem Antonowa, ale przewaga nad Czechakiem jest minimalna (0,66 s) i nie pozwala odrobić strat. Ostatni oes był także ostatnią szansą Antonowa na powrót na czoło rajdu. Kierowca Lancera Evo X jedzie bardzo szybko, ale zbyt opóźnione hamowanie kończy się potrąceniem szykany i karą 10 s. Wydaje się, że jest już po rajdzie, ale jadący za nim Czechak popełnia taki sam błąd inkasując identyczną karę! Jednak po dojechaniu na metę okazuje się, że lepszy czas miał kierowca Subaru co pozwoliło mu zwyciężyć w pierwszej edycji Rajdu Świdwińskiego. Kierowca Mitsubishi musi zadowolić się miejscem drugim. Na najniższym stopniu podium staje Wojtas dzięki czemu umacnia się w fotelu lidera klasyfikacji generalnej Rajdowych Mistrzostw Polski Zachodniej.

 

WYNIKI KOŃCOWE:

1. Krzysztof Czechak / Mariusz Kupiec - Subaru Impreza 15:37:87

2. Mariusz Antonow / Damian Czekan - Mitsubishi Lancer Evo X 15:42:07

3. Jacek Wojtas / Monika Szczepańska - Nissan Sunny 15:57:32

Zarząd Okręgowy PZM: