NIETOPERZ 2020
Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski zaprasza do udziału w 25 międzynarodowej... więcej
IV runda IPONE Series
SPORT MOTO KLUB Krzeniów zaprasza na IV rundę cyklu IPONE Enduro Sprint Series`... więcej
Tomasz Gucwa i Jacek Białek wygrali 51 Rajd Festiwalowy
Automobilklub Opolski zorganizował 51 Rajd Festiwalowy. Załoga Tomasz Gucwa -... więcej
Patrycja Komko wśród nagrodzonych
Marszałek Województwa Opolskiego nagrodził zawodników i trenerów... więcej
74 Turystyczny Rajd ENERGETYKÓW 2020
Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski oraz Koło Automobilklubu Kędzierzyńsko-... więcej
51 Rajd Festiwalowy Super OES
Automobilklub Opolski zaprasza w dniu 27 września na 51 Rajd Festiwalowy Super... więcej
III runda IPONE`2020
Ziębicki Klub Sportowy ORION Ziębice zaprasza na III rundę IPONE Series`... więcej
74 Rajd Energetyków
Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski oraz Koło Automobilklubu Kędzierzyńsko-... więcej
Super KJS AnnA
Stowarzyszenie Automaster Klub zorganizowało SKJS AnnA w dniu 5 września 2020... więcej
Jerzy Szczakiel 1949-2020
Jerzego Szczakiela, który dzisiaj odszedł od Nas, w kręgach motocyklowych nie... więcej

Jerzy Szczakiel 1949-2020

Jerzego Szczakiela, który dzisiaj odszedł od Nas, w kręgach motocyklowych nie trzeba przedstawiać. Wspominając jednak tego wielkiego zawodnika nietrudno zauważyć, że był stworzony by sięgać jak najwyżej.

Na świat przyszedł 28 stycznia 1949 r. Na torze żużlowym po raz pierwszy pojawił się w 1967 r. Wchodził wówczas w pełnoletniość, miał tylko 18 lat. Błyskawicznie stał się podstawowym zawodnikiem Kolejarza Opole. Dwa lata później walnie przyczynił się do pierwszego awansu swojego klubu do żużlowej ekstraklasy i z marszu zdobył ze swoją drużyną medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W lidze startował przez 13 sezonów. Aż w 278 wyścigach docierał na metę jako pierwszy, niebywały wynik. Ale jeszcze większe sukcesy odnosił w zawodach indywidualnych. W 1969 r. zwyciężył w juniorskich rozgrywkach z Srebrny Kask. W tym samym roku rozpoczął serię trzech kolejnych zwycięstw w silnie obsadzonych opolskich turniejach o Puchar Przewodniczącego MRN, w których startowała wówczas czołówka polskich żużlowców. Ostatni turniej wygrał już jako Mistrz Świata w Jeździe Parami. To wówczas młody 22-letni jeździec z Opola w parze z doświadczonym Andrzejem Wyglendą roznieśli w pył światową czołówkę i bez straty choćby punktu triumfowali w pierwszym finale tej konkurencji, w którym wystąpili polscy reprezentanci. Wynik, którego nie można już przeskoczyć, a wyrównali dopiero w 1982 r. Amerykanie. Ale to Szczakiel z Wyglendą byli pierwsi.

Dwa lata później odniósł życiowy sukces. 2 września 1973 r., w obecności ponad 100 tysięcy widzów, pokonał legendarnego mistrza Ivana Maugera i stanął na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Świata. Do końca swojej kariery nie doczekał się następcy – rodaka. Dopiero 27 lat później Tomasz Gollob, jako drugi po Szczakielu, powtórzył jego osiągnięcie.

Ale to nie wszystkie sukcesy. Stawał na podium turniejów m.in. w Toruniu, Gdańsku, Lesznie, Poznaniu i Rybniku. Wywalczył medale mistrzostw Polski w kategorii juniorów i seniorów. Poza wspomnianym Srebrnym Kaskiem, stanął również na podium Złotego Kasku. Przez siedem lat brał udział w eliminacjach indywidualnych mistrzostw świata, trzykrotnie dotarł do finału: w 1970 r. jako rezerwowy, w 1971 r. był ostatni, a w 1973 – pierwszy.

W 1975 r. w Ostrowie zwyciężył w reaktywowanym wówczas, do dziś prestiżowym, turnieju o Łańcuch Herbowy. A ponadto wiele razy reprezentował Polskę w meczach reprezentacji, dwukrotnie wystąpił w finałach drużynowych mistrzostw świata. W 1979 r. zakończył karierę po poważnej kontuzji kręgosłupa odniesionej na treningu.

Drugiego września świętowałby 47 rocznicę największego sportowego sukcesu. Niestety tak się nie stanie. Od pierwszego września spogląda na nas nie z wysokości podium, ale znacznie wyżej.

#HM

 

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: