Plebiscyt Sportowy Nowej Trybuny Opolskiej
ruszył Plebiscyt Sportowy Nowej Trybuny Opolskiej..Trener Kolejarza Opole... więcej
Plebiscyt Sportowy Nowej Trybuny Opolskiej
Trwa Plebiscyt Sportowy Nowej Trybuny Opolskiej 2023W kategorii Sportowy Talent... więcej
Gala Trialowego Pucharu Śląska
W niedzielę 26.11.2023r odbyło się podsumowanie sezonu Trialowych Mistrzostwa... więcej
Automobilklub Kędzierzyńsko-Kozielski KLUBOWYM MISTRZEM POLSKI
Wdniu 25.11.2023 odbyła się Gala Turystyki PZM w Szczyrku.BYŁO pięknie i... więcej
1 Sprint Festiwalowy
W sobotę 25 listopada na terenie żwirowni w Starych Siołkowicach odbył się I... więcej
1. Super Sprint Festiwalowy
Automobilklub Opolski zaprasza wszystkich miłośników sportów motorowych i nie... więcej
Skład Głównej Komisji Turystyki PZM
Skład Głównej Komisji Turystyki PZMOd lewej: Krzysztof Pospieszny, Mateusz... więcej
Główna komisja Sportu Motocyklowego
Zarząd Główny Polskiego Związku Motorowego uchwalił składy osobowe głównych... więcej
Sukcesy HAWI 2023
Sukcesy klubu HAWI w sporcie motocyklowym w sezonie 2023Konkurencja ENDURO (... więcej
Piknik Niepodległościowy na motocyklu
W Sobote 11 listopada odbył się Piknik Niepodległościowy ... więcej

Charytatywny Rajd Koguta 2023

Charytatywny Rajd Koguta 2023 przeszedł do historii, bijąc wszelkie dotychczasowe rekordy. Miał też liczne kędzierzyńsko-kozielskie akcenty, ponieważ w wydarzeniu tym uczestniczyła całkiem pokaźna reprezentacja naszego miasta. Była to już siódma edycja Charytatywnego Rajdu Koguta, a jego metą  w 2023 roku była Stegna. Miejscowość położona na Żuławach Wiślanych. Każdego roku Rajd startuje w Boże Ciało z Oławy i trwa cztery dni. 

W poprzedniej edycji (w 2022 roku) udział wzięło ponad 1640 pojazdów zabytkowych, w tym 119 motocykli i 79 motorowerów. Zebrano sporą sumę pieniędzy, bo blisko milion złotych, a to wszystko dla potrzebujących dzieci. W tym roku rajd wystartował 8 czerwca 2023 r. i przemierzał przez Poznań, Gniezno i Malbork aż do Stegny. Organizatorzy nie pominęli nikogo, kto chciałby uczestniczyć w tym niecodziennym wydarzeniu, dlatego na starcie w Oławie mogły pojawić się zarówno rowery, motorowery, traktory i pojazdy wolnobieżne, samochody, motocykle i autobusy. Kolejność startu zależała od wieku pojazdu. W tym roku organizatorzy postanowili nagrodzić najstarsze pojazdy.

Rozdanie nagród i zakończenie rajdu zaplanowano na 10 czerwca na plaży w Stegnie. To bardzo urokliwe miejsce, ponieważ Mierzeja Wiślana to wąski skrawek lądu między Bałtykiem a Zalewem Wiślanym, jej szerokość waha się w granicach od 300 m do 2,5 km. Mierzeja Wiślana to szereg piaszczystych wydm, jakie zostały obsadzone lasami sosnowymi i mieszanymi. Znajduje się tam kilka rezerwatów przyrody. Wszystkie miejscowości położone w polskiej części Mierzei były niegdyś wioskami rybackimi, a obecnie są miejscowościami wypoczynkowymi.

Jak informuje portal Silesion.pl w tym roku, pobito wszelkie możliwe rekordy, ponieważ odnotowano największą w historii liczba załóg, najliczniejszy przejazd zabytkowych pojazdów na torze wyścigowym. Najwyższa była też kwota zebrana na pomoc potrzebującym. Ale przejdźmy do konkretów.

W siódmej edycji Rajdu Koguta wystartowała rekordowa liczba 2 490 ekip, które w dniach od 8 do 10 czerwca pokonały liczącą 530 km trasę Oława – Poznań – Piła – Chojnice – Czersk – Tczew – Stegna. Drogę z Dolnego Śląska nad Bałtyk przemierzały mające minimum 20 lat pojazdy wyprodukowane w PRL lub pozostałych krajach bloku wschodniego, a także inne maszyny wyprodukowane najpóźniej w 1994 r. Rajd organizowało Muzeum Motoryzacji Wena w Oławie.

Jak donosi portal Silesion.pl uczestnicy tegorocznego Rajdu Koguta mogą się pochwalić także niezwykłym osiągnięciem sportowym, ponieważ 8 czerwca zespoły rajdowe pobiły rekord Polski w kategorii najliczniejszy przejazd pojazdów zabytkowych na torze wyścigowym. Wydarzenie miało miejsce na Torze Poznań i zostało zorganizowane wspólnie z Automobilklubem Wielkopolskim, obchodzącym w tym roku stulecie istnienia. Próba bicia rekordu była otwarta dla publiczności, która z trybun podziwiać mogła 2 135 maszyn mknących po torze. Tym samym poprzedni rekord (1080 pojazdów) został pobity dwukrotnie!

Zarząd Okręgowy PZM: 
Kategorie: